تهرانی‌ها رکورد مصرف آب را جابه جا کردند

۱۳۹۹-۰۶-۱۲ اقتصاد

تهرانی‌ها رکورد مصرف آب را جابه جا کردند

معاون وزیر نیرو گفت: با امضای تفاهم‌نامه با شهرداری تهران، چهار درصدی که هم‌اینک از محل پساب برای آبیاری فضای سبز شهر تهران استفاده می‌شود، به ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت.

 قاسم تقی‌زاده عصر امروز، چهارشنبه در آیین امضای تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت نیرو و شهرداری تهران، ضمن اشاره به این نکته که، این تفاهم‌نامه بخشی از سند سازگاری با کم آبی است که برای همه استان‌ها تهیه که در آن منابع و مصارف آب و فاضلاب در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، فضای سبز و آب آشامیدنی مشخص می‌شود، گفت: این سند پس از تصویب در کارگروه به امضای مشترک دو معاون رئیس جمهوری و ۵ وزیر کابینه خواهد رسید.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو، در بیان آمار استفاده از پساب در آبیار فضای سبز تهران، گفت: برای آبیاری فضای سبز شهر تهران حدودا کمتر از چهار درصد از پساب استفاده می‌شود که حدود ۷ میلیون متر مکعب است و اگر این گونه پیش می‌رفتیم و این تفاهم‌نامه صورت نمی‌گرفت در افق ۱۴۱۰ باید ۲۱۸ میلیون متر مکعب از محل منابع آبهای زیرزمینی شهر تهران برای آبیاری فضای سبز استفاده می‌شد.

استفاده از ۱۵۰ میلیون مترمکعب پساب در آبیاری فضای سبز

وی، همچنین از پیشرفت فیزیکی حدود ۶۸ درصدی طرح جامع جمع‌آوری فاضلاب شهر تهران خبر داد و گفت: این طرح در زمان حاضر حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب در سال خروجی پساب دارد که با بهره‌برداری تصفیه‌خانه “فیروزبهرام” در سال جاری، پساب خروجی شهر تهران حدودا به ۴۵۰ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

تقی زاده خامسی، با اشاره به اینکه، بخشی از ۷۷۸ میلیون متر مکعب پساب خروجی نهایی در سال ۱۴۱۰ شهر تهران است، تصریح کرد: میزان آب مصرفی برای فضای سبز شهر تهران، معادل ظرفیت دریاچه سد کرج است، در حقیقت یکی از سدهای پنجگانه شهر تهران را باید برای آبیاری فضای سبز شهر تهران اختصاص می‌دادیم.

معاون وزیر نیرو، با یادآوری روند پیگیری‌ها در این باره بین شهرداری تهران و وزارت نیرو اظهار داشت: با امضای این تفاهم‌نامه، چهار درصدی که هم‌اینک از محل پساب برای آبیاری فضای سبز شهر تهران استفاده می‌شود به ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وی، ادامه داد: شاه‌بیت این تفاهم‌نامه حفظ منابع آب‌های زیرزمینی و استفاده از پساب، مانند دیگر نقاط جهان است و به جای ۲۱۸ میلیون متر مکعب در افق ۱۴۰۰ فقط ۸۰ میلیون برداشت می‌شود که این هم قابل کاهش است.

تقی زاده در پایان گفت: بهره‌برداری سامانه بزرگ آبرسانی از کرج به تصفیه خانه ششم که شامل ۳۵ کیلومتر تونل و یک تصفیه خانه ۱۵ متر مکعبی است، در آینده نزدیک دنبال می‌شود.

تهرانی‌ها رکورد مصرف آب را جابه جا کردند

در ادامه این مراسم، محمدرضا بختیاری،  مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، در بیان آمار مصرف آب در شهر تهران، گفت: «مصرف آب در تهران با ثبت آماری بی سابقه به ۳.۸ میلیون متر مکعب رسید.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، ضمن تشکر از همکاری مسئولین شهرداری و شورای شهر، ادامه داد: با توجه به افزایش مصرف آب خوشبختانه هیچ گونه قطعی در آب تهران نداشته‌ایم.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۹-۰۶-۱۲ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.