عرضه اولیه روز چهارشنبه اعلام شد/به هر کد بورسی چند سهم می‌رسد؟

۱۳۹۹-۰۵-۱۴ اقتصاد

عرضه اولیه روز چهارشنبه اعلام شد/به هر کد بورسی چند سهم می‌رسد؟

بر اساس اعلام سازمان بورس اوراق بهادار ، تامین سرمایه امین روز چهارشنبه ۱۵ درصد از سهام خود را با نماد «امین» عرضه می‌کند .

۱۵درصد از سهام این شرکت معادل یک میلیارد و ۵۰ میلیون سهم خواهد بود که از این میزان ۸۴۰ میلیون سهم از طریق فرایند ثبت سفارش به عموم تخصیص داده خواهد شد و ۲۱۰ میلیون نیز سهم صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌شود.

 

شرکت تامین سرمایه امین در شهریور ماه ۱۳۸۶ به عنوان نخستین نهاد مالی کشور در صنعت بانکداری سرمایه‌گذاری مجوز تاسیس خود را از شورای عالی بورس دریافت کرد و دی ماه همان سال به به عنوان یک شرکت سهامی عام در تهران به ثبت رسید. حوزه فعالیت این شرکت، پذیره‌نویسی و تعهد پذیره‌نویسی و تعهد خرید اوراق بهادار در عرضه‌های ثانویه، مشاوره در تامین مالی، مشاوره در حوزه قیمت‌گذاری اوراق بهادار و مدیریت ریسک و سرمایه‌گذاری است.

عرضه اولیه «امین» چهارشنبه صبح در حالی آغاز می‎شود که هر کد بورسی می‌تواند حداکثر ۳۰۰ سهم در بازه قیمتی ۹۸۰ تا ۱۰۴۰ تومانی سفارش دهد. ولی با توجه به مشارکت بالای ۵ میلیون نفری در عرضه‌های اخیر احتمالا بیش از ۱۶۵ سهم به هر نفر تخصیص داده نشود که حداکثر نقدینگی مورد نیاز برای آن حدود ۱۷۲ هزار تومان خواهد بود.

مشارکت تعداد بالای سهامداران در عرضه اولیه سبب شده ست تعداد سهم هایی که به هر کد بورسی تعلق می گیرد بسیار اندک باشد . به عبارت دیگر در برخی عرضه هیا اولیه حتی شش تک سهم به هر کد بورسی تعلق گرفته است که این وضعیت اعتراض بسیاری زا سهاداران را در پی داشته و بسیاری از آنها معتقدند تنها منتفع اصلی از این شیوه عرضه اولیه کارگزاری هایی هستند که کارمزد معاملات دریافت می کنند. میزان مشارکت در هر عرضه اولیه به بیش از ۵ میلیون نفر می رسد.

منبع: خبرآنلاین

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۹-۰۵-۱۴ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.