مسکن از حوزه کالای سرمایه‌ای خارج می‌شود

۱۳۹۹-۰۵-۱۳ اقتصاد

مسکن از حوزه کالای سرمایه‌ای خارج می‌شود

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در صورتی که بتوانیم مالیات‌ها را درست تنظیم کنیم، مسکن از حالت کالای سرمایه‌ای خارج می‌شود.

سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی درباره آخرین وضعیت طرح دوفوریتی مالیات بر خانه‌های خالی در مجلس اظهار کرد:

مجلس در این طرح به دنبال عرضه خانه‌های خالی در بازار مسکن است.

وی افزود: دنبال آن هستیم مالیات‌ها در سطحی دریافت شود که مالکانی که خانه‌های خود را محبوس نگه‌ داشته‌اند وادار به عرضه مسکن به بازار شوند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه منابع مالی هنگفتی از کشور صرف ساخت و ساز مسکن می‌شود، اما این حجم از منابع توسط گروهی محبوس شده است، تأکید کرد: حبس کردن سرمایه به شکل خانه‌های خالی سبب شده اجاره بهای مسکن به صورت غیرمنطقی افزایش پیدا کند.

قاضی‌زاده هاشمی تصریح کرد: عرضه این بخش از خانه‌های خالی نه تنها جریان عرضه مسکن را از رکود خارج می‌کند، بلکه سبب می‌شود تخفیف در اجاره بها نیز اتفاق بیفتد.

وی با تأکید بر اینکه تصویب چنین طرحی سبب می‌شود اطلاعات جامعی از وضعیت مسکن در شهرهای بزرگ پیدا کنیم، گفت: داشتن اطلاعات از وضعیت مسکن نیاز امروز کشور است برای اینکه بدانیم چه گروهی از مسکن به عنوان کالای سرمایه‌ای استفاده می‌کنند و نقدینگی خود را در بخش مسکن متمرکز کرده‌اند.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی شفافیت در حوزه مالیات بر دارایی‌‌ها و درآمد خانوارها را از دیگر مزایای این طرح خواند و بیان کرد: تصویب طرح مالیات بر خانه‌های خالی در چند زمینه اقتصادی شفافیت ایجاد می‌کند.

قاضی‌زاده هاشمی درباره بهره‌مندی مردم از آثاری این طرح مجلس اظهار کرد: انتظار داریم مزایای این طرح در کوتاه مدت در جامعه نمایان شود.

وی اضافه کرد: معتقدم در صورتی که بتوانیم مالیات‌ها را درست تنظیم کنیم، مسکن از حالت کالای سرمایه‌ای خارج شده و آثار اقتصادی آن در کوتاه مدت خود را نشان می‌دهد و در بلند مدت نیز حوزه مسکن وضعیت بهتری پیدا می‌کند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی پیش بینی خود از وضعیت طرح در صحن مجلس را اینگونه بیان کرد و گفت: برخی نکات در بخش سرمایه‌گذاری مسکن نمایندگان را نگران کرده بود، در صورتی که کمیسیون اقتصادی این نکات را اصلاح کند، بعید می‌دانم طرح در صحن مجلس با استقبال نمایندگان روبه‌رو نشود.

منبع: فارس

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۹-۰۵-۱۳ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.