بازداشت سفیر عربستان در یمن به اتهام جاسوسی برای امارات

۱۳۹۹-۰۴-۲۹ سیاست

بازداشت سفیر عربستان در یمن به اتهام جاسوسی برای امارات

منبعی در دولت مستعفی یمن اعلام کرد اداره اطلاعات عربستان، مشاور سابق منصور هادی و سفیر ریاض در یمن را به اتهام جاسوسی برای امارات دستگیر کرده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از الصحافه الیمنیه، منبعی مسئول در دولت مستعفی یمن از دستگیری «رشاد العلیمی» مشاور سابق ریاست جمهوری دولت مستعفی، و «محمد آل جابر» سفیر ریاض در یمن، به اتهام جاسوسی برای امارات با هدف سرنگون کردن منصور هادی، رئیس جمهور دولت مستعفی خبر داد.

این منبع گفت: اطلاعات عربستان به داده‌هایی دست یافت که دست داشتن برخی مسئولان و دیپلمات‌ها در برنامه امارات با نظارت سفیر سعودی در یمن برای برکناری و سرنگون کردن منصور هادی را نشان می‌داد.

منبع مذکور افزود: سفیر عربستان دستگیر و از سمت خود برکنار شد.

رسانه‌های سعودی پیش از این از دستور پادشاهی عربستان برای متوقف شدن فعالیت «آل جابر» در یمن پس از انتقال اطلاعاتی محرمانه به منصور هادی خبر داده، اما از ذکر جزئیات این خبر خودداری کرده بودند.

این پایگاه خبری اعلام کرد که منصور هادی چند روز قبل دستور برکناری «رشاد العلیمی» از سمت مشاور ریاست جمهوری را به علت ارتباط با امارات و فعالیت برای سرنگونی وی صادر کرده بود.

اختلاف و درگیری میان مزدوران سعودی و اماراتی و نیرو‌های منصور هادی در جنوب یمن بیش از یک سال است که تشدید شده و پس از اینکه شورای انتقالی مورد حمایت امارات در جنوب یمن علیه نیرو‌های منصور هادی کودتا کردند، اختلاف میان امارات و دولت مستعفی در عدن نیز بالا گرفت تا جایی که ابوظبی به دنبال تسلط بر مجمع الجزایر راهبردی سقطری و ساخت پایگاه نظامی در این منطقه است.

شورای انتقالی جنوب یمن در سال ۲۰۱۷ پس از برکناری «عیدروس الزبیدی» استاندار پیشین عدن، با حمایت ابوظبی تشکیل و هدف آن استقلال مجدد بخش جنوبی یمن اعلام شد.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۹-۰۴-۲۹ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.