کدام شناور نیروی دریایی ارتش دچار سانحه شد؟/ پایان غم‌انگیز مدافع ۳۲ساله ایران

۱۳۹۹-۰۲-۲۲ اسلایدر

کدام شناور نیروی دریایی ارتش دچار سانحه شد؟/ پایان غم‌انگیز مدافع ۳۲ساله ایران

شناور کنارک در تاریخ ۱۶ مهر ۹۷ با حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به ناوگان منطقه سوم نبوت نداجا در کنارک ملحق شده بود.

تسنیم: عصر روز گذشته، شناور لجستیک کُنارک متعلق به نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در نزدیکی جاسک دچار سانحه شد.

از چند ساعت قبل، با انتشار اخبار غیررسمی از این سانحه، گزارش‌های مختلفی درخصوص این ماجرا، تعداد شهدا و… در فضای مجازی منتشر شده است ولی نیروی دریایی ارتش دقایقی قبل در اولین خبر رسمی خود اعلام کرد: «بعدازظهر روز گذشته در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد که تا کنون شهادت یک نفر محرز و تعدادی نیز مجروح شده‌اند. ابعاد حادثه در دست بررسی دقیق کارشناسان فنی است.»

این اولین خبر رسمی در این باره است که البته برای اطلاع از جزئیات بیشتر و دقیق‌تر باید منتظر اخبار تکمیلی ماند و خبرگزاری تسنیم نیز اخبار رسمی اعلام‌شده از سوی ارتش را منتشر خواهد کرد.

در این گزارش صرفاً به معرفی شناور سانحه‌دیده کُنارک خواهیم پرداخت.

شناور «کُنارک» با شماره بدنه ۱۴۰۳، یکی از چند شناور کلاس «هندیجان» در نیروی دریایی است که وظیفه اصلی لجستیک و پشتیبانی را به‌عهده دارند.

شناورهای این کلاس، ساخت کارخانه کشتی‌سازی damen هلند هستند که با شناسه MIG-S-4700-SC شناخته می‌شوند.

شناورهای کلاس هندیجان، (ازجمله شناور سانحه‌دیده کنارک) دارای ۴۷ متر طول و ۸.۵ متر عرض و آبخور آنها نیز ۲.۹ متر است.

این شناورها با قابلیت حمل و جابه‌جایی ۴۶۰ تن بار، می‌توانند نقش یک شناور تدارکاتی سبک و یا نیروبر به‌تعداد بیشتر از ۱۰۰ نفر و در عین حال با سرعت بالا را ایفا کنند.

مین‌ریزی و حمل آب با ظرفیت ۴۰ تن و پذیرش بار تا سقف ۴۰ تن فقط به‌روی عرشه نیز از دیگر توانایی‌های این ناو است.

اگرچه این شناورها همان‌طور که گفته شد، وظیفه اصلی پشتیبانی را به‌عهده دارند ولی برخی از آنها (ازجمله کنارک) در سال‌های اخیر به تسلیحات مختلف نظیر موشک‌های کروز نور نیز مجهز شدند و کنار وظیفه اصلی خود، می‌توانند در نقش یک شناور گشتی نیز ظاهر شوند.

از دیگر تسلیحات نصب‌شده به‌روی این شناورها می‌توان به یک قبضه توپ ۲۰میلی‌متری اورلیکن نیز اشاره کرد.

البته به‌روی برخی از این شناورهای کلاس هندیجان، به‌جای موشک کروز، لانچرهای پهپاد نصب شده است که به آنها در مأموریت‌های شناسایی کمک شایانی‌ می‌کنند.

لازم به ذکر است که شناور کنارک در تاریخ ۱۶ مهر ۹۷ با حضور فرمانده نیروی دریایی ارتش به ناوگان منطقه سوم نبوت نداجا در کنارک ملحق شده بود.

این شناور در سال ۱۹۸۸ ساخته شده است.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۹-۰۲-۲۲ اسلایدر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.