وطن امروز: سازمان ذلیل ملل!

۱۳۹۹-۰۲-۱۶ سیاست

وطن امروز: سازمان ذلیل ملل!

منازعات «بن‌زاید» و «بن‌سلمان» در جنوب یمن وارد فاز تازه‌ای شده است! مزدوران سعودی و اماراتی، بازی خونینی را بر سر سهم‌خواهی بیشتر در استان‌های جنوبی یمن آغاز کرده‌اند!

از سوی دیگر، مجادله بر سر اشغال جزایر استراتژیکی مانند «سقطری» میان طرفین متجاوز به نقطه اوج خود رسیده و فعلا در ظاهر جایی را برای آشتی ۲ شاهزاده خیره‌سر و جنگ‌طلب جهان عرب باقی نگذاشته است!

اعلام خودمختاری و وضعیت اضطراری از سوی شورای انتقالی جنوب یمن (وابسته به امارات) و تحولاتی که پس از این ماجرا به وقوع پیوست، نشان می‌دهد اشغالگران یمن به چه وضعیتی در این کشور دچار شده‌اند. در مقابل، جنبش انصارالله و گروه‌های مقاومت مردمی تاکید دارند حل و فصل بحران در جنوب این کشور، تنها یک راهکار دارد و آن خروج مطلق و فوری نیروهای اشغالگر (اعم از مزدوران امارات و عربستان و نظامیان آنها) از این منطقه است. راه‌حلی که قطعا هیچ جایگزینی ندارد و در نهایت نیز شاهد تحقق آن خواهیم بود.

آنچه در این میان جلب توجه می‌کند، موضع‌گیری ذلیلانه، غیرحقوقی و وقیحانه سازمان ملل متحد در قبال تحولات اخیر یمن است. «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد اخیرا از درگیری‌های اخیر در جنوب یمن میان نیروهای وابسته به امارات با نیروهای وفادار به دولت مستعفی یمن (که مورد حمایت عربستان هستند) ابراز نگرانی کرد! دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی شدید نسبت به درگیری‌های خونین در عدن، تمامی طرف‌های درگیر را به توقف اقدامات نظامی دعوت کرد! گوترش در حالی نسبت به هلاکت پیاده‌نظام‌های سعودی و امارات در یمن ابراز نگرانی می‌کند که ریاض و ابوظبی، پس از حمله فروردین ۹۴ به یمن، هر یک کنترل بخش‌هایی از این کشور را در دست گرفته و از مزدوران محلی برای عملیات علیه نیروهای یمنی استفاده می‌کنند.

آنچه در مواضع گوترش و دیگر مقامات سازمان ملل متحد مشاهده می‌شود، انعکاسی از یک «تراژدی تلخ» در سازمان‌های بین‌المللی است؛ اینکه دبیرکل سازمان ملل متحد به جای محکوم کردن اشغالگری و تجاوز سعودی‌ها و اماراتی‌ها به یک کشور مستقل که دارای هویتی تاریخی، سیاسی و مردمی است، از متجاوزان می‌خواهد تا دست از منازعه با یکدیگر بردارند و جان نیروهای خود را در سرزمین محل اشغال حفظ کنند! هر چند تعلق‌خاطر دبیرکل سازمان ملل متحد به لابی‌های صهیونیستی و آمریکایی که مقدمات و لابی‌گری‌های مربوط به انتصاب وی به دبیرکلی این مجموعه را صورت داده‌اند غیرقابل انکار است اما مواضع اخیر وی را می‌توان یکی از ذلیلانه‌ترین مواضع اصلی‌ترین مقام اجرایی و مدیریتی سازمان ملل متحد در قبال تحولات اشغالگرانه در یک کشور دانست! آیا گوترش فراموش کرده است به سبب جنایات همین مزدورانی که امروز در جنوب این کشور به جان یکدیگر افتاده‌اند، هزاران کودک بیگناه یمنی به خاک و خون غلتیده و میلیون‌ها نفر از مردان و زنانی که تا قبل از این جنگ خانمانسوز زندگی آرام خود را سپری می‌کردند، کشته یا آواره شده‌اند؟! براستی چرا قلم و زبان الکن گوترش، زمانی که اتوبوس حامل کودکان دانش‌آموز در استان صعده با بمب ام‌کی ۸۲ و از سوی جنگنده‌های سعودی‌ها هدف قرار گرفت اینگونه به گردش درنیامد؟! تنها در آن جنایت بزرگ، ۴۰ کودک دانش‌آموز یمنی که بین ۱۰ تا ۱۳ سال سن داشتند به شهادت رسیدند و به جمع قربانیان جنایات بزرگ آمریکا، رژیم صهیونیستی، کشورهای اروپایی و آل‌سعود و آل‌نهیان پیوستند. پس از این حادثه، سازمان ملل متحد نه تنها اقدامی عملی در مواجهه با جنایات و اشغالگری سعودی‌ها و اماراتی‌ها در یمن صورت نداد، بلکه زمینه را برای استمرار این جنایات فراهم کرد. قطعا آنتونیو گوترش و همراهانش در خون تک‌تک مردم بیگناه یمن با سعودی‌های خونخوار و شیخ‌نشین‌های متوحش اماراتی شریک هستند.

امروز گوترش در تب و تاب است تا مبادا تار مویی از مزدوران سعودی و اماراتی در یمن کم شود! در هر حال واشنگتن و تل‌آویو به گوترش و همراهانش سپرده‌اند هوای این مهره‌های کوکی را به مانند اعضای داعش و جبهه النصره داشته باشد تا واشنگتن و هم‌پیمانان آن بتوانند در سایه سکوت سازمان ملل، به اهداف استراتژیک و تاکتیکی خود در منطقه دست پیدا کنند! در هر حال گوترش اشتباه بزرگی کرده است! قطعا بزودی شکست ائتلاف متجاوز سعودی و اربابان صهیونیست و آمریکایی آنها در صنعا، عدن، مأرب، حدیده و دیگر مناطق یمن اعلام خواهد شد. در این میان، روسیاهی به کسانی مانند وی و دیگر مقامات سازمان ملل متحد خواهد ماند؛ کسانی که تا ابد در مقابل ملت یمن و سایر ملت‌های آزاده دنیا بابت حمایت از خونریزی‌های بن‌سلمان و بن‌زاید سرافکنده خواهند بود.

منبع: وطن امروز

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۹-۰۲-۱۶ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.