تعالیم ۱۴۰۰ سال پیش محمد(ص) همان پروتکل‌های بهداشتی امروز

۱۳۹۹-۰۱-۱۷ فرهنگ

تعالیم ۱۴۰۰ سال پیش محمد(ص) همان پروتکل‌های بهداشتی امروز

نویسنده اسپانیایی در روزنامه آ.ب.ث اسپانیا در گزارشی نوشت: حضرت محمد (ص) آخرین پیامبر خدا و بنیانگذار دین اسلام ۱۴۰۰ سال قبل به رعایت فاصله و بهداشت برای مبارزه با بیماری‌ها توصیه می کرد.

به گزارش فارس، «خوسه مانوئل نیوس» نویسنده اسپانیایی در روزنامه آ.ب.ث اسپانیا در گزارشی نوشت: حضرت محمد (ص) آخرین پیامبر خدا و بنیانگذار دین اسلام در ۱۴۰۰ سال قبل به رعایت فاصله و بهداشت برای مبارزه با بیماری‌ها توصیه می‌کرد.

شستن دست‌ها به شکل منظم، ماندن در خانه، لمس نکردن و فاصله گرفتن از دیگران و… در حال حاضر در سیاره‌ای هستیم که عملاً متوقف شده، با نیمی از بشریت که در خانه قرنطینه شده‌اند و رسانه‌ها که مردم را با توصیه‌های خود برای اجتناب از شیوع بیماری بمباران کرده‌اند.

دانشمندان، سیاستمداران، خبرنگاران و حتی سلبریتی‌ها و افراد تأثیرگذار در کل جهان با شدت و حدت تکرار می‌کنند که باید برای سالم ماندن خود تلاش کنیم. با این وجود، هنوز در قرن بیست و یکم بسیارند افرادی که نمی‌خواهند متوجه این موضوع شوند و با نقض روزانه قوانین، خود و دیگران را به خطر می‌اندازند.

به همین دلیل، باورکردنی نیست که ۱۴۰۰ سال پیش یک چوپان بی‌سواد و بدون آموزش علمی، قدم به قدم همه اعمال لازم در زمان بیماری مسری را می‌دانسته است. این چوپان، محمد (ص) نام داشت، اسلام را بنیانگذاری کرد و در صفحات قرآن توصیه‌های لازم برای جلوگیری از بیماری را منعکس ساخت.

چند روز پیش نیز در مقاله منتشر شده در نیوزویک «کُن سیدین» عضو دپارتمان جامعه‌شناسی دانشگاه رایس و نویسنده چند کتاب درباره اسلام، تعالیم محمد (ص) درباره راه پیشگیری از گسترش بیماری مسری را به شکل موجز نوشت:

جالب این است که اکثریت این تعالیم همان پروتکل‌های پیشگیری از کوید ۱۹ هستند. برخی از این موارد به شرح زیر است:

– اگر از وجود آفتی در سرزمینی آگاه شدید، به آن وارد نشوید. اما اگر این آفت زمانی شیوع پیدا کرد که شما در آن سرزمین بودید، از آن خارج نشوید.

– افرادی که مبتلا به بیماری‌های مسری هستند، باید از افراد سالم جدا شوند.

– پاکیزگی از ایمان است.

– دست‌های خود را پس از بیدار شدن بشویید، زیرا نمی‌دانید در زمان خواب در کجا بودند.

– سلامت غذا در شستن دست‌ها قبل و بعد از آن است.

– تعادل میان ایمان و عقل

توصیه‌های پیامبر (ص) به بهداشت فردی محدود نمی‌شود، بلکه از این موضوع بسیار فراتر می‌رود. به طور مثال، اگر کسی بیمار شود، محمد (ص) به هیچ عنوان او را در دست خالق رها نمی‌کند و به شدت توصیه می‌کند که به پزشک مراجعه کند. او می‌گوید: از معالجات پزشکی استفاده کنید، زیرا خداوند هیچ بیماری را نیافریده که چاره‌ای برای آن قرار نداده باشد مگر پیری.

اما شاید مهم‌ترین موضوعی که سیدین در نیوزویک برجسته می‌کند، این است که محمد می‌دانست چگونه ایمان را با عقل ترکیب کند.

این نویسنده اضافه می‌کند که در هفته‌های اخیر دیده‌ایم که برخی افراد حتی دعا کردن را برای جلوگیری از ویروس کرونا بهتر از در پیش گرفتن قوانین پایه‌ای مانند جداسازی اجتماعی و قرنطینه دانسته‌اند.

برای روشن کردن سیره پیامبر در این باره، سیدین روایتی را از پیامبر که در قرن نهم توسط التمیدجی نقل شده بیان می‌کند: روزی پیامبر اسلام (ص) متوجه شد که یک بدوی شترش را بدون بستن رها کرد. از او پرسید چرا شترت را نمی‌بندی. بدوی پاسخ داد: چون توکل‌ام به خداست! پیامبر (ص) به او گفت: اول شترت را ببند و بعد به خدا توکل کن. این بدان معناست که پیامبر (ص) بدون آنکه افراد را برای ارشاد در دین تشویق کند، آن‌ها را به سوی اتخاذ اقدامات پیشگیرانه پایه‌ای به نفع امنیت عمومی هدایت می‌کرد.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۹-۰۱-۱۷ فرهنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.