مصرف آب تهران ۵۰ درصد رشد کرد

۱۳۹۸-۱۲-۱۳ اقتصاد

مصرف آب تهران ۵۰ درصد رشد کرد

به دنبال نگرانی از شیوع ویروس کرونا در تهران و ضرورت رعایت دوچندان نکات بهداشتی از سوی شهروندان و همچنین همزمانی آن با سنت نوروزی خانه‌تکانی، مصرف آب تهران به صورت چشم‌گیری افزایش یافته است.

مصرف آب تهران به مرز هشدار رسیده است. اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد که هم‌اکنون مصرف آب شرب شهر تهران به میزان مصرف آب در ماه‌های خرداد و تیر که زمان پیک مصرف است، رسیده است.

در حال حاضر، مصرف آب شرب تهران به حدود سه میلیون و ۱۰۰ هزار متر مکعب رسیده که نسبت به پارسال که دو میلیون و ۸۰۰ هزار متر مکعب بود، حدود ۳۰۰ هزار متر مکعب افزایش نشان می‌دهد.

همواره در ایام پایانی سال، ایرانی‌ها با انجام سنت نوروزی خانه‌تکانی به استقبال بهار می‌روند که به معنای افزایش مصرف آب به دنبال شست‌وشوی فرش و سایر موارد است. اما امسال، شیوع ویروس کرونا و توصیه پزشکان به شست‌وشوی مرتب دست‌ها، مزید بر علت شد تا مصرف آب افزایش چشمگیری داشته باشد. این در حالی است که فعالان محیط‌زیست نسبت به کمبود شدید آب در سال‌های آینده که چندان هم دور نیست، هشدار می‌دهند.

کارشناسان و مسئولان همواره نسبت به مصرف بی‌رویه آب در کشور هشدار داده‌اند، چرا‌که فقر آبی در بسیاری از استان‌ها از مرحله بحرانی عبور کرده است. هم‌اکنون نیز مصرف آب به شدت بالا رفته است و همین موضوع باعث شد شرکت آب و فاضلاب استان تهران اطلاعیه‌ای در این زمینه صادر کند.

در این اطلاعیه آمده است: «به اطلاع شهروندان تهرانی می‌رساند به دنبال نگرانی از شیوع ویروس کرونا در تهران و ضرورت رعایت دوچندان نکات بهداشتی از سوی شهروندان و همچنین همزمانی آن با سنت نوروزی خانه‌تکانی، مصرف آب تهران به صورت چشم‌گیری افزایش یافته است.

مصرف آب شهروندان تهرانی در روز جمعه (۹ اسفندماه ۹۸) از مرز سه میلیون مترمکعب عبور کرد که این میزان برای این مقطع از سال بالاست. افزایش مصرف آب در روز‌های گذشته موجب افت فشار در برخی مناطق شهر تهران و قطع آب در شهر‌ها و روستا‌های پیرامونی شده است.»

در ادامه شرکت مذکور از شهروندان تهرانی درخواست کرده است که ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشت فردی تا حد امکان از مصارف غیر‌ضروری مانند شست‌وشوی فرش، پتو، در‌ها و پنجره‌ها فعلا خودداری شود تا برای مصارف ضروری دچار کمبود آب نشویم و این مقطع حساس را بدون کم‌آبی و قطع آب سپری کنیم. ناگفته نماند افزایش مصرف آب،‌ تنها مختص تهران نیست و طی روزهای گذشته مسئولان استان‌های دیگر نیز اظهاراتی را در این باره مطرح کرده‌اند. برای مثال، قزوینی‌ها در نخستین روز هفته، در مصرف بی‌رویه آب رکورد زدند و بنا به گفته مسئولان آب و فاضلاب استان کرمانشاه، مردم این استان روزی ۴۰ میلیون لیتر آب مصرف می‌کنند.

لزوم مدیریت مصرف
محمدرضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، در همین زمینه‌ با اشاره به اینکه چند روستای تهران به ‌دلیل نبود زیرساخت‌های لازم با قطع آب مواجه شده‌اند، به فارس گفت: مصرف آب در برخی نقاط تهران به‌ویژه شهر قدس ۵۰ درصد افزایش یافته است.

همچنین، قائم‌مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران با تاکید بر اینکه باید مصرف را مدیریت کنیم، خاطرنشان کرد: مصرف روز شنبه تهران سه میلیون و ۳۲۲ هزار متر مکعب بوده که با اول تیرماه که زمان پیک مصرف است، برابری می‌کند. به گزارش ایلنا، محمدرضا احمدنسب درباره افت فشار یا قطعی آب در برخی مناطق تهران اظهار کرد: یکی از راه‌های پیشگیری از کرونا شست و شوی دست عنوان شده و همین مساله باعث شده است آمار مصرف آب بالا برود و ما با چالش مواجه شویم.

او درباره قطعی در برخی مناطق حاشیه‌ای مثل حصارک و بهارستان گفت: در این مناطق اکثر منازل ویلایی است و هنوز فرهنگ شست‌و‌شوی فرش رایج است و این باعث قطعی شده است. احمدنسب با بیان اینکه ما کمبودی در تامین آب نداریم، افزود: وقتی برداشت بیش از حد باشد به شبکه فشار وارد می‌شود.

او در پایان گفت: میزان مصرف روز یکشنبه نیز ۱۴ تا ۱۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته است

منبع: آرمان ملی

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۱۲-۱۳ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.