کدخدایی: ۲ هزار نفر به تعداد تائید صلاحیت‌شده‌های انتخابات مجلس اضافه شدند

۱۳۹۸-۱۱-۱۲ اسلایدر

کدخدایی: ۲ هزار نفر به تعداد تائید صلاحیت‌شده‌های انتخابات مجلس اضافه شدند

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در این مرحله از بررسی صلاحیت‌ها، حدود ۲۰۰۰ نفر تایید صلاحیت شدند و بازهم امکان تغییر وجود دارد.

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری خود با اصحاب رسانه گفت: دیروز مرحله بررسی صلاحیت شورای نگهبان اول به پایان رسید. از امروز وارد مرحله دوم شورای نگهبان می‌شویم و شکایت‌ها که در یک مهلت سه روزه انجام شود در یک مهلت ۱۰ روزه بررسی می‌شود.

او افزود: بحث تحقیقات محلی مورد ایراد است، اما بسیاری از افرادی که تایید نشده بودند از طریق همین تحقیقات محلی به صلاحیت بازگشته‌اند، در این مرحله از بررسی صلاحیت‌ها، حدود ۲۰۰۰ نفر تایید صلاحیت شدند و بازهم امکان تغییر وجود دارد.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: صاحب نظران سیاسی برای اظهارنظر درباره بررسی صلاحیت‌ها عجله نکنند.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شورای نگهبان از مسئولان دولتی به قوه قضائیه شکایت می‌کند؟ گفت: ما اهل شکایت نیستیم، اما گلایه داریم.

کدخدایی تصریح کرد: دوستان در جریان جزئیات کار‌های ما هستند، ولی به گونه‌ای سخن می‌گویند که اطلاع ندارند، البته اگر جایی اتهام و افترایی به شورای نگهبان وارد شود به ما هم حق دهید که بتوانیم حقمان را پیگیری کنیم و اگر لازم باشد از طریق قوه قضاییه اقدام می‌کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه تعدادی از نماینده‌هایی که در مرحله قبل رد صلاحیت شدند در این مرحله تاییدصلاحیت شدند اظهار کرد: آقای محمود صادقی به دلیل اتهامات خلاف واقعی که به شورای نگهبان نسبت داد حضورا عذرخواهی کرد، اما باز به اظهاراتش ادامه داده که آن را پیگیری می‌کنیم.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره اینکه عده‌ای شورای نگهبان را متهم به جانبداری از یک جناح خاص متهم کرده اند، تصریح کرد: هیچ تفاوتی بین افراد برای ما نیست، تخلف اگر به استناد مدارک و مستندات باشد، هیچ تفاوتی میان افراد برای شورای نگهبان نیست و ما اسناد را بررسی می‌کنیم، نه رودربایستی داریم و نه نگاه جناحی و سیاسی؛ چراکه ملاک فقط قانون است.

او ادامه داد: بررسی دقیقی نکرده‌ام، اما احتمالا ۷-۸ نفر از نمایندگان ردصلاحیت شده، در مرحله شورای نگهبان تایید صلاحیت شده‌اند.

سخنگوی شورای نگهبان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع رد صلاحیت داوطلبان انتخابات به دلیل عدم التزام به اسلام گفت: عدم التزام یعنی اینکه فرد عملا احکام اسلامی را رعایت نمی‌کند و اصلا مفهومش این نیست که فرد مسلمان نیست؛ مثلا اگر کسی شُرب خمر می‌کند، به او گفته نمی‌شود که مسلمان نیست، بلکه می‌گویند مسلمانی که شُرب خمر کرده و گناه می‌کند، چنین فردی عدم التزام به احکام اسلام دارد.

کدخدایی درباره اینکه ادعا شده علت رد صلاحیت ۳۰ نفر از نمایندگان به دلیل مسایل غیراخلاقی بوده است؟ گفت: نظری ندارم.

او همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره رد صلاحیت داماد رئیس جمهور و اینکه آیا نامه‌ای در این زمینه زده شده است؟ اظهار کرد: نسبت به شخص ایشان خیر.

کدخدایی با اشاره به برگزاری انتخابات پیش رو به صورت الکترونیکی تصریح کرد: درباره الکترونیکی شدن انتخابات از وزارت کشور بپرسید.

قائم مقام شورای نگهبان تاکید کرد: رد صلاحیت نمایندگان به دلیل مخالفت با نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص لوایح چهارگانه این مسأله کذب محض است و ما قطعا در خصوص این افترا‌ها حق قانونی خود را محفوظ می‌دانیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۱۱-۱۲ اسلایدر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.