مطهری: در مجلس اول حتی مجاهدین و نهضت آزادی هم نماینده داشتند اما امروز ما به این محدودیت‌ها رسیدیم

۱۳۹۸-۱۱-۰۸ اسلایدر

مطهری: در مجلس اول حتی مجاهدین و نهضت آزادی هم نماینده داشتند اما امروز ما به این محدودیت‌ها رسیدیم

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عملکرد شورای نگهبان در حوزه نظارت استصوابی ابراز عقیده کرد: لازم نیست شورای نگهبان اینقدر نگران مجلس باشد؛ اگر فردی قانون اساسی را قبول دارد فساد، اخلاقی و یا مالی ندارد صلاحیت او را تایید کند.

به گزارش ایسنا، علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور جلسه علنی امروز مجلس ضمن تسلیت به مناسبت شهادت حضرت زهرا (س) به ترور سردار سلیمانی اشاره کرد و گفت‌: شهادت سردار سلیمانی غم بزرگی بود البته این غم برای من مضاعف هم بود؛ چرا که از ایشان وقت گرفته بودم که ملاقاتی داشته باشیم اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد. امیدوارم که کمترین نتیجه شهادت ایشان خروج آمریکا از منطقه باشد. قصاص خون ایشان به جای خودش باقی است و این افراد باید قصاص شوند.

وی افزود: زمانی که امام زنده بودند فرموده بودند که در جمهوری اسلامی ایران حتی کمونیست‌ها هم می‌توانند اظهار نظر کنند و نمایندگانی داشته باشند. شهید مطهری نیز فرموده بودند که در جمهوری اسلامی سایر احزاب حتی غیر اسلامی هم می‌توانند در مجلس نماینده داشته باشند و فعالیت کنند. اگر چه ایشان به شهادت رسیدند و ما شاهد این موضوع در قانون اساسی نبودیم. ما نباید نگاه اول انقلاب را فراموش کنیم؛ چرا که مجلس باید نمونه‌ای از اقشار جامعه باشد.

مطهری ابراز عقیده کرد: فلسفه شورای نگهبان نیز همین بود که چون مجلس  نمونه‌ای از اقشار مردم است، اگر مصوبه‌ای با شرع انطباق نداشته باشد آن را بررسی کند. در انقلاب مشروطه نیز ۵ نفر از علمای تراز اول این کار را انجام می‌دادند. در واقع تاکید بر این است که مجلس از همه اقشار مردم نماینده داشته باشد. نه صرفا این که افراد مر اسلام باشند و همه ۲۹۰ نماینده‌ای که به مجلس وارد می‌شوند آیت‌الله باشند. در واقع می‌توان افرادی که به نمایندگی مردم وارد مجلس می شوند نماینده اقشار سهل انگار نسبت به دین هم باشند.

نماینده مردم تهران بیان کرد: در مجلس اول حتی مجاهدین یا منافقین و نهضت آزادی هم نماینده داشتند اما امروز ما به این محدودیت‌ها رسیدیم.

وی نقطه آغاز این مساله را اجرای بد نظارت استصوابی خواند و افزود: من با اصل نظارت استصوابی مخالف نیستم ولی نحوه اجرای آن برای کشور ما مشکل ایجاد کرده است.  معنی نظارت استصوابی این است که غیر از استعلامات چهارگانه می‌توان تحقیقات محلی را هم انجام داد، ولی این تحقیقات محلی باید مستند به احکام قضایی باشد.  یعنی اگر کسی حکم قضایی در حوزه فساد اخلاقی یا فساد مالی داشته باشد رد شود. ولی صرف گزارشات محلی قابل استناد نخواهد بود. سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید اساسا نیازی به احکام قضایی نیست و ما می‌توانیم به همین گزارشات استناد کنیم. این موضوع درست نیست. در واقع برای رد کردن یک کاندیدا باید عدم صلاحیت او احراز شود. نه این که بگوید ما صلاحیت فرد را احراز نکردیم  چون فرصت کافی نداشتیم یا اسناد کافی در دست نبود. اگر کسی فساد مالی یا فساد اخلاقی نداشته باشد و قانون اساسی را هم قبول داشته باشد و شما فرصت نکنید اینها را ببنید چرا آن فرد را رد می‌کنید؟ متاسفانه این مشکلی است که باید حل شود.

مطهری با بیان این که در همین مجلس نماینده‌ای حضور دارد که در ۱۳ سالگی به جبهه رفته است ۸ سال اسیر بوده و ۵۰ درصد جانبازی دارد ادعا کرد: اما به خاطر گزارش محلی که توسط رقبای ایشان تهیه شده رد صلاحیت شدند.

وی اظهار کرد:‌ باید توجه کنیم که این موضوع چه تاثیری در قشر انقلابی و چه تاثیری در میان مردم آن منطقه می‌گذارد.

مطهری با ابراز این عقیده که «نیازی نیست که شورای نگهبان  اینقدر نگران مجلس باشد» افزود: هر کس  فساد اخلاقی و مالی نداشته باشد قانون اساسی را هم قبول داشته باشد او را رد نکنید و موضوع را بر عهده مردم بگذارید . مطمئنا مردم اشتباه نمی‌کنند؛ مگر در مجلس اول مردم اشتباه کردند؟ مجاهدین خلق هم در آن مجلس کاندیدا داشتند و مجلس خوبی هم تشکیل شد.

وی در پایان با اشاره به فرا رسیدن سالگرد میلاد شهید مطهری اظهار کرد: ‌۱۳ بهمن امسال صدمین سال تولد شهید مطهری را شاهد هستیم، اما متاسفانه توجه کافی به این موضوع نشده است. حضرت امام زمان شهادت شهید مطهری سال اول و دوم پیام داده و سال سوم نیز صحبت کردند. چرا که ایشان را یک فکر و راه می‌دانستند. مقام رهبری نیز فرمودند: آثار شهید مطهری مبنای فکری نظام جمهوری اسلامی است.  ایشان هم در اولین سال رهبری خود گفتند اگر آقای مطهری بودند اکنون ایشان به عنوان رهبر در کشور حضور داشتند. اما با این وجود نه صدا و سیما در این باره برنامه‌ای دارد نه نهادهای دیگر. لازم است به این موضوع توجه شود.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۱۱-۰۸ اسلایدر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.