نعمت احمدی حقوقدان: قضات با سوءاستفاده از استجازه، خدای ناکرده متهم را با سلیقه خودشان محکوم نکنند

۱۳۹۸-۱۱-۰۳ جامعه

نعمت احمدی حقوقدان: قضات با سوءاستفاده از استجازه، خدای ناکرده متهم را با سلیقه خودشان محکوم نکنند

یک حقوقدان در خصوص تفاوت‌های «استجازه» مقام معظم رهبری (که در مورد خاص مبارزه با مفسدان اقتصادی توسط رییس قوه قضاییه از مقام معظم رهبری دریافت می‌شود) با قانون‌های به تصویب رسیده در مجلس شورای اسلامی، به خبرنگار ما گفت: قانون‌گذاری از اعمال اختصاصی قوه مقننه است که ابتدا و انتهای قانون نیز مشخص است، ولی می‌توان در موارد خاص از استجازه مقام رهبری هم استفاده کرد. یکی از مشکلاتی که در این رابطه باید به آن دقت شود آن است که قوانین موازی می‌توانند در فعالیت قانون‌گذار و همچنین اجرای قانون مشکلاتی را به وجود بیاورد.
او تأکید کرد: از نظر قانون‌نویسی زمانی که از تبصره‌های دیگر استفاده می‌شود، در آینده نزدیک مشکلاتی در آن حوزه به وجود می‌آید. سوالی که وجود دارد این است که چه کمبودی در قانون وجود داشت که رییس پیشین قوه قضاییه برای برخورد با مفسدان اقتصادی از استجازه رهبری استفاده کرد؟ این پرسش مهمی است که برای بهبود وضعیت حقوقی کشور می‌بایست پاسخ تخصصی به آن داد.
نعمت احمدی با تاکید بر این‌که نباید در هر موضوعی به سراغ قدرت شخص مقام معظم رهبری برویم، اضافه کرد: فرض کنیم قضات تفسیری از استجازه داشتند که منظور فرمایش رهبری را نرساند؛ در چنین شرایطی چه باید کرد و به چه قانونی باید رجوع کنیم؟ به نظر بنده رهبری به دلیل بالادستی بودن مقامشان نسبت به همه ذخیره نظام محسوب می‌شوند و همانند چتری‌اند که بر سر کشور حضور دارد. مسئولان کشور باید کوشش کنند تا مشکلات کشور را با اتکا به قوانین طبیعی و قوانینی که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده، حل کنند و تنها در موارد خاص و کلان کشوری به مقام رهبری رجوع شود.
او با اشاره به گلایه‌ای که متهمان بعضا در این مورد دارند، گفت: استجازه در بین عوام چنین معنا شده است که می‌گویند دستگاه قضا قوانین کافی نداشته پس رفته‌اند از مقام رهبری درخواست اجازه کرده‌اند و بعضی از مردم فکر می‌کنند در کنار این اجازه در دادگاه‌های ویژه این احتمال وجود دارد تا با متهم برمبنای سلایق شخصی برخورد شود. در چندین سال فعالیتم در حوزه قضایی متاسفانه بارها به مواردی برخورد کرده‌ام که با اتکا به استجازه مقام معظم رهبری، برخی قضات تصمیماتی گرفته‌اند که می‌شد خیلی بهتر باشند.
این وکیل دادگستری در پایان خاطرنشان کرد: استجازه مربوط به قوانین شکلی است، یعنی نوع رسیدگی به موضوع در دادگاهی که اکنون در حال برگزاری است و ربطی به جرائم گذشته ندارد. همه نگرانی‌ها اینجاست که نکند خدای ناکرده از استجازه برداشت‌های دیگری بشود. ما امیدواریم که رئیس جدید قوه قضاییه بتواند با مشورت با مشاورانش مجدد از رهبری اجازه بگیرند تا امور دادگاه به روال عادی خودش بازگردد.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۱۱-۰۳ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.