گاردین افشا کرد: بن سلمان گوشی همراه مدیر آمازون را هک کرد

۱۳۹۸-۱۱-۰۲ سیاست

گاردین افشا کرد: بن سلمان گوشی همراه مدیر آمازون را هک کرد

 عربستان امروز (چهارشنبه) با رد گزارش روزنامه گاردین مبنی بر اینکه ولیعهد سعودی عامل هک تلفن همراه موسس شرکت تجارت الکترونیک آمازون است، آن را “مضحک” توصیف کرد.

روزنامه گاردین سه‌شنبه به نقل از منابع گزارش داد، تلفن همراه جف بزوس، میلیاردر سال ۲۰۱۸ پس از دریافت پیامی در واتساپ از سوی شماره شخصی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، هک شد.

این پیام رمزگذاری شده از شماره مورد استفاده ولیعهد سعودی حاوی یک فایل بدافزار بود که پس از وارد شدن به گوشی مورد استفاده بزوس، ظرف چند ساعت حجم انبوهی از اطلاعات آن را استخراج کرد.

سفارت عربستان در آمریکا در پیامی توییتری نوشت: گزارش‌های اخیر رسانه‌ها با این موضوع که پادشاهی ما عامل هک تلفن همراه آقای جف بزوس بوده است، مضحک است. ما خواستار انجام تحقیقات درباره این ادعاها هستیم تا تمام حقایق مشخص شود.

شرکت آمازون هنوز واکنشی نداشته است. جف بزوس مالک روزنامه واشنگتن پست هم هست.

روابط مدیر اجرایی آمازون و دولت سعودی از اوایل سال گذشته پس از آنکه واشنگتن پست قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی و ستون‌نویس این روزنامه آمریکایی را پوشش کامل داد، تیره شد.

مدیر امنیتی بزوس در آن زمان گفت، سعودی‌ها به تلفن او دسترسی یافته و اطلاعاتی خصوصی از پیام‌های او و یک مجری سابق تلویزیونی را به دست آورده‌اند. به گزارش روزنامه نشنال اینکوایرر، بزوس با این مجری در ارتباط بوده است.

عربستان سعودی اما هرگونه ارتباط با این گزارش را تکذیب می‌کند.

براساس گزارش گاردین، تجزیه و تحلیل‌ها نشان می‌دهند نفوذ به تلفن همراه صاحب واشنگتن پست از طریق یک فایل ویدیویی آلوده از شماره متعلق به ولیعهد سعودی، “بسیار محتمل” است. به گفته منابعی که خواستند نامشان فاش نشود، این دو مقام ظاهرا در تاریخ اول مه همان سال تبادل نظر دوستانه‌ای در واتساپ داشتند که این فایل ارسال شد.

به گفته یک منبع مطلع، مقادیر زیادی از داده‌های تلفن همراه موسس آمازون ظرف چند ساعت استخراج شد. گاردین هیچ اطلاعی در مورد آنچه از طریق این تلفن دریافت شده یا نحوه استفاده از آن در اختیار ندارد.

این افشاگری گاردین مبنی بر اینکه احتمالا پادشاه آینده عربستان سعودی مشارکت مستقیمی در هدف گرفتن موسس آمریکایی آمازون داشته است، بازخوردهای منفی به همراه دارد. این تحولات می‌تواند تلاش‌های ولیعهد سعودی برای جلب سرمایه‌گذاری غربی در عربستان را تضعیف کند.

افشاگری گاردین حتی ممکن است رفتارهای ولیعهد سعودی و حلقه نزدیکان او چند ماه پس از قتل وحشتناک جمال خاشقجی را دوباره زیر ذره‌بین قرار دهد. خاشقجی در اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد و پنج ماه پیش از آن تلفن مالک واشنگتن پست هک شد.

منبع: ایسنا

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۱۱-۰۲ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.