دادستان ارشد دادگاه جنایات جنگی نورنبرگ: قتل سلیمانی یک جنایت بین‌المللی است

۱۳۹۸-۱۰-۲۸ اسلایدر

دادستان ارشد دادگاه جنایات جنگی نورنبرگ: قتل سلیمانی یک جنایت بین‌المللی است

 

بنجامین بی. فرنز، استاد حقوق بین‌الملل و یکی از بنیان‌گذاران دادگاه جنایی بین‌الملل، نامه‌ای به نشریه نیویورک‌تایمز نوشته و قتل شهید قاسم سلیمانی را به عنوان عملی خودسرانه و غیرقانونی محکوم کرده است. فرنز که دادستان دادگاه جنایات جنگی نورنبرگ بوده و اکنون صد سال سن دارد، گفته که نمی‌تواند در این مورد سکوت کند.

او در نامه‌اش نوشته است:
اکنون، در صدمین سال حیاتم، نمی توانم سکوت پیشه کنم. من که در ژانویه ۱۹۲۱ به عنوان مهاجر فقیری به آمریکا آمدم. احساس وظیفه می‌کنم که دین خود را به ایالات متحده، در ازای همه مواهبی که به من ارزانی داشته ادا کنم.

من در جنگ جهانی دوم به عنوان یک سرباز آمریکائی در جبهه‌های جنگ شرکت داشتم. و افتخار آن را داشتم که پس از جنگ به عنوان دادستان ارشد، در دادگاه جنائی نورنبرگ به محاکمه سران نازی که میلیون ها مرد، زن، و کودک بیگناه را کشته بودند انجام وظیفه کنم.

دولت آمریکا اخیرا اعلام کرده است که بر مبنای دستور رئیس جمهور به “حذف” (در واقع “قتل”) یکی از رهبران مهم نظامی کشوری که ما با آن در حال جنگ نیستیم مبادرت نموده است. من به عنوان فارغ‌التحصیل رشته حقوق دانشگاه هاروارد که مقالات بسیاری در این باره نگاشته‌ام، به این رفتار غیراخلاقی به عنوان نقض آشکار قوانین کشوری و بین‌المللی می‌نگرم.

مردم حق دارند حقیقت را بدانند. منشور سازمان ملل، دادگاه جنائی بین‌الملل و دادگاه عدل بین‌الملل لاهه، همه و همه دور زده شده‌اند. در این جهان سایبری جوانان، در هر کجا که باشند، در معرض خطر مهلک هستند، مگر اینکه ما بتوانیم قلبها و مغزهای کسانی که جنگ را به قانون ترجیح می‌دهند دگرگون کنیم.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۱۰-۲۸ اسلایدر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.