رئیسی: بازداشت افراد به‌منظور جمع‌آوری ادله ممنوع است

۱۳۹۸-۰۹-۳۰ جامعه

رئیسی: بازداشت افراد به‌منظور جمع‌آوری ادله ممنوع است

رئیس قوه قضاییه گفت: بازداشت افراد به‌منظور جمع‌آوری ادله ممنوع است؛ ابتدا دلایل را جمع آوری و سپس در صورت ضرورت حکم دستگیری صادر کنید.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، آیت‌الله رئیسی، در گردهمایی قضات دادسرای عمومی و انقلاب تهران با بیان اینکه “ما قاضی را مهندس اجرای قانون می‌دانیم”، اضافه کرد: یافته‌های شما در دوره دانشگاهی، حوزه علمیه و یافته‌های حقوقی و بحث‌های میان‌رشته‌ای همه در یک رأی نمود پیدا می‌کند. این رأی نماد همه یافته‌ها و آموزش‌های قاضی است. این‌ها مقدمه قضیه برای شناخت است تا قاضی حکم، موضوع و تناسب بین حکم و موضوع و متهم و شخصیت او را بشناسد و ببیند متهم از کدام دسته است و نسبت به او باید چگونه تصمیم گرفت.

رئیس قوه قضاییه افزود: احکامی که قضات صادر می‌کنند، همچنین تصمیمات و آرای عادلانه قضات می‌تواند جامعه را از اضطراب‌های اجتماعی و اقتصادی حفظ کند.

رئیسی گفت: احکام و آرای عادلانه قضات و دستگاه قضایی مرجع و پناهی است که مظلومان به آن روی می‌آورند و باید با مهربانی با آن‌ها برخورد شود. همه ما می‌دانیم که کار و پرونده زیاد است؛ اما گشاده‌رویی را نباید از دست داد.

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: حتماً شنیده‌اید که بعضی از مراجعان از رفتار نامناسب در مراجع قضایی گله‌مندند. باید با مراجعه‌کنندگان به‌خوبی رفتار شود و حتی اگر کاری در حیطه وظایف آن مرجع نبود به مراجعه‌کننده راهکار ارائه دهد تا از او رفع ظلم شود.

وی تأکید کرد: این‌که یک قاضی از صبح تا ظهر کار‌های روتین را انجام می‌دهد، بسیار خوب است، اما یک‌سری کار‌ها خاص و ویژه هستند؛ گاهی کسی در راهروی دادگستری است که شما وقتی که صبح به سر کار می‌روید، می‌بینید که وی آنجاست و هنگامی که دارید خارج می‌شوید نیز همچنان او را می‌بینید؛ اگر از وی بخواهید که مشکلش را بیان کند، کاری ویژه انجام داده‌اید.

رئیسی ادامه داد: چند روز پیش که با آقای اسماعیلی به یکی از مجتمع‌ها سر زدیم در راهرو خانمی را دیدیم که گریه می‌کرد و وقتی علت را از وی جویا شدم، به من گفت؛ “همسرم چهار سال است نگذاشته بچه‌ام را ببینم”، آیا برای من و شما در دستگاه قضایی امکان دارد که اجازه ندهیم این ظلم صورت گیرد یا خیر؟ اگر بتوانیم، کمک کنیم تا این مادر دلش آرام گیرد، چرا نباید این کار را انجام دهیم؟

رئیسی یادآور شد: امروز نیز عزیزانی که سخنرانی کردند، بر این نکته تأکید داشتند که برخی پرونده‌ها گاهی ۱۰۰ تا ۴۰۰ نفر مالباخته دارند، این‌ها مواردی است که می‌تواند روی آن تصمیم‌گیری سریع‌تری صورت گیرد.

وی افزود: توان خود را مضاعف کنید. آن توان اداری که برای انجام کار‌ها می‌گذارید قابل قبول است، اما من می‌خواهم یک مایه مضاعف علی‌رغم کمبود‌ها بگذارید. این خواسته بنده به‌عنوان یکی از همکاران‌تان است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به مشکل کمبود نیروی انسانی تأکید کرد: به‌دنبال این هستیم که نیروی انسانی را در حوزه اداری و قضایی افزایش دهیم. به معاونت نیروی انسانی تأکید شده که “در این زمینه یک اقدام جهشی انجام دهید؛ چرا که نمی‌شود با شیب ملایم نیرو جذب کنیم.”

رئیسی تصریح کرد: معاون نظارت بر دادسرا‌های دادستانی‌کل کشور گزارشی درباره آمار پرونده‌هایی که تصمیم دادسرایی دارد، ارائه دادند که این موضوع باید پیگیری شود تا برای آن دسته از پرونده‌هایی که جنبه عمومی ندارد و با رضایت شاکی خصوصی حل می‌شود، طبق قانون سازوکاری فراهم شود تا هم بر آمار دادسرا افزوده نشود و هم مردم معطل نشوند.

وی با ابراز اینکه اقدامات انجام‌شده در مسائل اخیر، حضور بازپرسان در محل و تصمیم‌گیری و اقدام ابتکاری در مواجهه با مشکلات قابل تقدیر است، گفت: قضات بموقع تصمیم‌گیری کنند و نگذارند حقی از نظام و کسی ضایع شود. اقداماتی که در رابطه با فساد اقتصادی در دادسرای تهران صورت گرفته، قابل تقدیر است.

رئیسی خطاب به قضات گفت: هر روزقبل از شروع کار به لیست زندانیان نگاه کنید؛ وضعیت آن‌ها را بررسی کنید و حتماً در مواردی که قانون اجازه می‌دهد، از مجازات‌های جایگزین استفاده کنید.

رئیس قوه قضاییه با تأکید بر بازدید مستمر قضات از زندان و با اشاره به بازدید اخیر خود از زندان اصفهان گفت: به‌نظر می‌رسد قضات باید دقت بیشتری در صدور حکم بازداشت و حبس داشته باشند و به‌سهولت نباید دستور بازداشت داد؛ مگر در مواردی که قانون اعلام کرده است و چاره‌ای وجود ندارد.

رئیسی در رابطه با پیشنهاد ایجاد دفتر فنی در دادسرا‌ها و بررسی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و موضوع افزایش دادخواست‌ها که مورد اشاره معاون دادستان بود، گفت: ایجاد دفتر فنی در دادسراها، پیشنهاد قابل توجهی بود و ان‌شاءالله آن را دنبال می‌کنیم.

رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: قضات نیز نباید از تهدید برخی افراد و شکایت‌های واهی از میدان به‌در شوند و به هیچ عنوان نباید به ملامت ملامت کنندگان توجه کرد و نباید این مسائل ما را از هدف ایجاد امنیت اقتصادی و اجتماعی بازدارد. یقین بدانید قاضی شجاع، قانونمند و جسور که با شجاعت تصمیم می‌گیرد و تحت نفوذ صاحب نفوذ قرار نمی‌گیرد، حتماً مورد حمایت ماست و به آن قاضی افتخار می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه حرف مردم را باید شنید گفت: به مرکز ۱۲۹ قوه قضاییه گفته‌ام که مطالب را به بنده منتقل کنند و شب‌ها گاهی که کارم کمتر است، گزیده‌ای از تماس‌های تلفنی را گوش می‌کنم.

رئیسی همچنین تصریح کرد: بازداشت افراد به‌منظور جمع‌آوری ادله ممنوع است ابتدا دلایل را جمع‌آوری کنید سپس درصورت ضرورت حکم دستگیری صادر کنید.

رییس دستگاه قضا تصریح کرد: تعداد زیاد پرونده در دستگاه قضایی داشتن٬ افتخار نیست بلکه باید با کار انقلابی پرونده‌های بلاتکلیف٬ مسن و پیچیده را به سرانجام رساند.

گفتنی است در ابتدای این مراسم القاصی‌مهر دادستان عمومی و انقلاب تهران با تأکید بر مبارزه با فساد بدون در نظر گرفتن هیچ‌گونه خطر قرمزی، گزارشی از اقدامات انجام‌شده در داستانی تهران پیرامون موضوعاتی همچون برخورد با دانه‌درشت‌ها، کاهش اطاله دادرسی، راه‌اندازی ملاقات‌های مردمی و… ارائه کرد.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۹-۳۰ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.