ماجر‌ای آلودگی هوا بودا‌ر است!

۱۳۹۸-۰۹-۲۶ اسلایدر

ماجر‌ای آلودگی هوا بودا‌ر است!

آلودگی هوا تبدیل به معضلی بزرگ برای کلان‌شهرهای کشور شده که میلیون‌ها ایرانی در آن‌ها زندگی می‌کنند. البته در تعطیلی‌ها به‌دلیل شرایط اضطراری هم میلیون‌ها‌تومان خسارت به اقتصاد شهرها و کشور وارد می‌شود. این در حالی است که آلودگی هوا متولیان دولتی بسیاری دارد که هیچ‌یک نیز به صورت مستقیم مورد بازخواست از بابت انجام وظایف و نتایج به‌دست آمده قرار نمی‌گیرند. این معضل در متن منشور حقوق شهروندی جمهوری اسلامی نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما مشخص نیست برای تحقق آن چه کاری انجام شده است.

در نیمه دوم سال که آلودگی هوا به‌دلیل پدیده جوی وارونگی دما روی می‌دهد این مساله دوباره مورد توجه قرار می‌گیرد اما با وزش باد و باران بعد از آن دوباره همه چیز شسته می‌شود تا دفعه بعد. در همین روزها هم اگر اخبار را پیگیری کرده باشید متوجه می‌شوید که شهرهای تهران، اصفهان، همدان، اراک، مشهد، تبریز، قم، کرج و برخی شهرهای دیگر چند روزی است که هوای ناسالم دارند. این مساله در تهران نیز به وضعیت وخیمی رسیده چه آنکه در روزهای یکشنبه و دوشنبه مدارس و حتی دانشگاه‌های تهران نیز تعطیل شدند تا بلکه مقداری از شدت آلودگی هوا کاسته شود. اگرچه سازمان هواشناسی پیش‌بینی کرده که از امروز با فعال شدن سامانه بارشی در کشور از مقدار آلودگی هوا در شهرهای کشور کاسته شود.

گزارشی که به سران قوا ارسال شد

ریس قوه‌قضاییه دیروز در جلسه شورای عالی قوه‌قضاییه به مساله آلودگی هوا در تهران و کلان‌شهرهای دیگر اشاره کرد. حجت‌الاسلام سید‌ابراهیم رئیسی، هوا و محیط‌زیست سالم را از محوری‌ترین حقوق عامه دانست و با بیان اینکه حقوق عامه یک مسأله شعاری نیست، اظهار کرد: همه بخش‌ها باید احیای حقوق عامه را نکته محوری مسوولیت خود بدانند و ما به‌عنوان دستگاه قضایی نیز طبق قانون اساسی و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری، موظف به صیانت و پاسداری از حقوق عامه هستیم. بر این اساس، دادستان‌ها و بخش‌های نظارتی قوه‌قضاییه باید موضوع حقوق عامه را با جدیت دنبال کنند. حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: در خصوص آلودگی هوا، سخن از مچ‌گیری نیست بلکه ضرورت پاسخگویی دستگاه‌های مسؤول مورد تأکید است. هرکس در هر بخش مسوول این موضوع است و باید پاسخگو باشد، دادستانی کل کشور و سازمان بازرسی نیز در بعد نظارتی باید پیگیری کنند. این بحث تنها در مورد هوا مطرح نیست بلکه مشکلات دیگر در حوزه محیط‌زیست نیز باید مورد توجه باشد. به‌عنوان مثال، امروز وضعیت زیست‌محیطی منطقه کوت عبدالله در استان خوزستان از موضوعات بسیار مهمی است که باید مورد توجه و پیگیری باشد.

رییس قوه‌قضاییه در حالی به معضل آلودگی هوا اشاره کرده است که قاضی ناصر سراج، رییس سابق سازمان بازرسی کل کشور در خردادماه سال‌۹۵ خبر از ارسال گزارش بررسی عملکرد دستگاه‌های متولی کاهش آلودگی هوا به سران قوا داد. وی در آن زمان گفته بود که برای این معضل «از مسوولان تحقیقات و نظرات آنان اخذ و بررسی و با قانون شرح وظایف تطبیق داده شده است و نتایج به سران سه قوه اعلام می‌شود.» این گزارش بعد از آن آماده شد که دی‌ماه سال‌۹۴ دستور بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی در ارتباط با آلودگی هوای کلان‌شهرها از سوی قاضی سراج صادر شده بود.

حقوقی که نادیده گرفته شده است

هوای سالم حقی است که تمام انسان‌های روی زمین از آن برخوردار هستند اما سیاست‌های توسعه‌گرای برخی دولت‌ها موجب شده است تا این حق طبیعی انسان‌ها آلوده شود. این در حالی است که برخی بی‌تدبیری‌ها از سوی دولتمردان موجب می‌شود تا شهروندان یک شهر یا کشور بیشتر در معرض آلودگی هوا قرار گیرند. البته همین مسوولان ممکن است درباره لزوم حقوق شهروندی مطالب مهمی را بیان کنند. مروری بر تصمیم‌گیری‌های کلان دولت مشخص می‌کند که در ۲۹‌آذرماه سال‌۹۵ دکتر حسن روحانی در کسوت ریاست جمهوری و رییس دولت یازدهم متن منشور حقوق شهروندی جمهوری اسلامی ایران را منتشر کرد. اما در بندهای مختلف این متن مطالب مهمی درباره شرایط زندگی ایرانیان آورده شده است. براساس ماده یک این متن «شهروندان از حق حیات برخوردارند. این حق را نمی‌توان از آن‌ها سلب کرد مگر به‌موجب قانون.» در ماده دو نیز آمده است: «شهروندان از حق زندگی شایسته و لوازم آن همچون آب بهداشتی، غذای مناسب، ارتقای سلامت، بهداشت محیط، درمان مناسب، دسترسی به دارو، تجهیزات، کالاها و خدمات پزشکی، درمانی و بهداشتی منطبق با معیارهای دانش روز و استانداردهای ملّی، شرایط محیط‌زیستی سالم و مطلوب برای ادامه زندگی برخوردارند.» در این دو بند درباره لزوم ایجاد شرایط سالم زندگی برای شهروندان صحبت شده است. اما ماده‌۱۱۳ این متن به‌طور مستقیم درباره کیفیت هوا صحبت کرده است که البته از یادها رفته و کسی به آن توجهی نمی‌کند. براساس متن این ماده «هر شهروند حق بهره‌مندی از محیط‌زیست سالم، پاک و عاری از انواع آلودگی، ازجمله آلودگی هوا، آب و آلودگی‌های ناشی از امواج و تشعشعات مضر و آگاهی از میزان و تبعات آلاینده‌های محیط‌زیست را دارد. دستگاه‌های اجرایی برای کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی به‌ویژه در شهرهای بزرگ تدابیر لازم را اتخاذ می‌کنند.»

حالا این سئوال از سوی افکارعمومی مطرح می‌شود که چرا دولت با وجود تصریح مواد متن حقوق شهروندی جمهوری اسلامی ایران کاری جدی و عملیاتی برای کاهش آلودگی هوا در شهرهای کشور انجام نداده است و اگر کاری انجام شده نتایج ملموس آن چه بوده است؟

معضل بودار هوای تهران

اگر این روزها کلان‌شهرهای کشور درگیر مساله آلودگی هوا هستند اما تهرانی‌ها دچار بوی نامطبوع هم هستند. در چند روز اخیر هم هوای آلوده نفس مردم را به شماره انداخته و هم بوی بد موجب آزار آنها شده است. عصر دیروز هم مناطق مرکزی و شرق تهران شاهد بوی بدی بودند که شهروندان این محله‌ها را آزرده خاطر کرد. این در حالی است که نخستین تجربه استشمام بوی بد در تهران به زمستان سال گذشته باز می‌گردد که احتمالات بسیاری مطرح و البته جواب مشخصی ارائه نشد. با این وجود ظهر دیروز مدیر واحد پایش آلودگی هوا و صدای شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره منشأ بوی بد در پایتخت گفت: روز یکشنبه (۲۴ آذرماه) در دو مقطع زمانی بوی نامطبوعی در برخی مناطق پایتخت استشمام شد که ترکیبات آن‌ها متفاوت بود. آقای محسن روشنی یادآور شد: این وضعیت ناخوشایند دیروز (۲۵ آذرماه) هم به وقوع پیوست. به گفته وی میزان غلظت آلاینده دی‌اکسید گوگرد در ایستگاه شهرری واقع در منطقه ۲۰ پیش از ظهر یکشنبه (۲۳ آذرماه) با افزایش قابل ملاحظه‌ای روبرو شد.

عصر دیروز هم معاون عمرانی استانداری تهران از اعلام منبع یا منابع اصلی انتشار بوی نامطبوع تهران در جلسه امروز خبر داد. آقای محمد تقی‌زاده به ایسنا گفت: تاکنون دو جلسه کارشناسی با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف در باره بوی نامطبوع تهران برگزار شده است و روز سه‌شنبه در جلسه‌ای با حضور استاندار تهران، جمع‌بندی نهایی آن صورت گرفته و نتایج اعلام خواهد شد. حالا مردم منتظرند ببیند در شرایطی که آلودگی هوا رهایشان نمی‌کند آیا می‌توانند از شر بوی بد رها شوند یا خیر.

منبع: صبح نو

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۹-۲۶ اسلایدر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.