شوک بنزینی بازار ارز تخلیه شد

۱۳۹۸-۰۸-۲۸ اقتصاد

شوک بنزینی بازار ارز تخلیه شد

 قیمت دلار که همزمان با اعلام خبر افزایش قیمت بنزین روند صعودی را طی می‌کرد با ورود بانک مرکزی رو به کاهش گذاشته است.

به گزارش تسنیم، قیمت دلار که از ابتدای هفته قبل و بعد از اعلام سیاستهای جدید اقتصادی از سوی رئیس جمهور افزایش یافت و با اعلام خبر افزایش سهمیه‌بندی بنزین با شتاب بیشتری سیر صعودی را طی کرد از ظهر دیروز کاهنده شده است.

فعالان بازار قبلاً هم تأکید کرده بودند افزایش قیمت دلار دلیل اقتصادی ندارد و صرفاً به‌واسطه خبرهای سیاسی و جو روانی حاکم در بازار است.

برخی از کارشناسان اقتصادی معتقد بودند و هستند که اظهارات نسنجیده در حوزه سیاست و تشدید افکار منفی در جامعه می‌تواند بر التهابات بازار بیفزاید.

بعد از خبر افزایش قیمت بنزین بازار ارز نیز مانند سایر بخشهای اقتصادی با شوک همراه شد و همین امر باعث افزایش قیمت دلار در سطح بازار تا ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان شد اما با ورود بانک مرکزی و افزایش قیمت دلار در صرافی‌های بانکی اجازه دلالی از محل اختلاف قیمت دلار آزاد با صرافی‌های بانکی داده نشد و بعد از آن نیز با سیاست‌های بانک مرکزی عرضه و تقاضا مدیریت شد و در نهایت روند نزولی قیمت ارز از سر گرفته شد.

در هیاهوی افزایش قیمت دلار و اظهارنظرهای مختلف درباره ادامه گرانی دلار خبر آمد که رئیس‌کل بانک مرکزی در بازدیدی سرزده میان مردم در خیابان فردوسی رفته و نوید داده که قیمتها در این بازار بار دیگر به تعادل می‌رسد و بانک مرکزی به هیچ وجه اجازه سوداگری مجدد در حوزه ارزی را نخواهد داد.

بازاری‌ها می‌گویند حضور همتی در صرافی‌ها بار دیگر به مردم اطمینان داد که بانک مرکزی به هیچ وجه اجازه افزایش مجدد قیمتها را نخواهد داد و همین امر باعث خروج تقاضای کاذب از بازار شد.

این درحالی است که برخی از کانالهای تلگرامی معاند در رسانه‌های خود از افزایش نجومی قیمت دلار سخن گفته و قیمتهای کاذب را برای انواع ارز در بازار ایران اعلام می‌کنند، این درحالی است که خیابان فردوسی کاملاً خلاف گزارشهای خیالی این رسانه‌هاست. هم‌اکنون در بازار ارز قیمت دلار از ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان به ۱۲ هزار و ۵۰ تومان کاهش یافته است ضمن آنکه صرافی‌های بانکی نیز قیمت دلار را برای فروش ۱۲ هزار تومان و برای خرید ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین کرده‌اند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۸-۲۸ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.