تعهدنامه عاقدان “ازدواج آریایی” پس از برخورد قضایی

۱۳۹۸-۰۸-۲۰ جامعه

تعهدنامه عاقدان “ازدواج آریایی” پس از برخورد قضایی

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان همدان گفت: ۱۰ دفتر ازدواج که در آن “عقد آریایی” صورت می‌گرفت در مرکز این استان شناسایی و پلمپ شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حسن خانجیانی همچنین افزود: پس از دریافت گزارش‌های مردمی مبنی بر عقد آریایی در برخی از دفاتر ازدواج، موضوع مورد پیگیری قرار گرفت که در این باره ۱۰ دفتر ازدواج پلمپ شدند.

او تصریح کرد: پس از اخذ تعهدنامه، ۹ دفتر دوباره بازگشایی شد اما برای یکی از دفاتر به علت تعدد تخلف، پرونده قضایی تشکیل شده و همچنان پلمب است.

این مقام قضایی گفت: عقد آریایی خلاف شرع بوده و با دفاتر ازدواج و طلاقی که در آنها اینگونه مراسم برگزار شود، برخورد می‌شود.[۴]

*آنطور که خبرگزاری ایرنا توضیح می‌دهد، عقد و ازدواج آریایی یک مراسم من‌درآوردی است که در کنار عقد شرعی و قانونی، چند سالی است در برخی دفاتر ازدواج مرسوم شده و در آن عروس و داماد شعری که مربوط به “فریدون مشیری” است را برای هم می‌خوانند.

پس از اتمام جملات عروس و داماد نیز نوبت به حضّار در مراسم می‌رسد که با جمله «همایون باد این پیمان، همایون باد این پیوند، گرامی باد این سوگند، همایون باد» مراسم را به اتمام می‌رسانند!

دفاتر ازدواج یاد شده همچنین علاوه بر هزینه دریافتی برای خواندن صیغه عقد قانونی، هزینه‌ی ویژه برگزاری مراسم عقد آریایی را نیز از عروس و داماد می‌ستانند.

باید توجه داشت که هیچکس از مقامات نظام جمهوری اسلامی مخالف احترام به سنن عقلانی و رسومات قابل افتخار گذشته که اسناد متقنی درباره آنها وجود دارد، نیست.

کما اینکه عید نوروز بعنوان نماد آداب و سنت ایران، مورد علاقه تمام مسئولان کشور است.

اما باب شدن رفتارهای من‌درآوردی که هیچ سندی درباره آنها نیست و بسا که رد پایی در جاهلیت مدرن هم داشته باشد، به هیچ وجه زیبنده جامعه پیشرفته‌ای مثل جامعه ایرانی نیست و مسئولان ذیربط در همه سطوح موظف به برخورد جدی با این خرافات و اباطیل هستند.

منبع: مشرق

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۸-۲۰ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.