نخستین فردی که در فضا قدم زد، درگذشت + تصویر

۱۳۹۸-۰۷-۲۰ دنیای فناوری

نخستین فردی که در فضا قدم زد، درگذشت + تصویر

«الکسی آرخیپوویچ لئونوف» فضانورد روس که به واسطه راهپیمایی در فضا به عنوان نخستین انسان به شهرت رسیده بود، در سن ۸۵ سالگی چشم از جهان فرو بست.

به گزارش ایرنا، رسانه های روسیه امروز جمعه خبر از درگذشت این فضانورد مشهور دادند که به دلیل نقاشی‌هایش در زمان ماموریت در فضا شهرتی دوچندان در جهان یافته بود چرا که همواره در کنار فضانوردی به هنر نقاشی هم علاقه داشت و عضو فرهنگستان هنر روسیه بود و در زمان ماموریت به همراه خود مداد رنگی و شمعی به مدار زمین می‌برد تا صحنه‌هایی را که می‌بیند، نقاشی کند.

وی در دو ماموریت بزرگ بشری در فضا حضور داشت و نخستین پیاده‌روی فضایی جهان را در ۱۸ مارس سال ۱۹۶۵ میلادی رقم زد و توانست ۱۲ دقیقه در فضا راهپیمایی کند تا همیشه نام او در تاریخ به یادگار بماند.

در همان سال «ادوارد وایت» فضانورد ناسا هم بیش از ۲۰ دقیقه در فضا راهپیمایی کرد تا نخستین فضانورد آمریکایی لقب بگیرد که در فضا پیاده‌روی کرده است.

لئونوف در پروژه آزمایشی آپولو-سایوز نیز که نخستین همکاری بین‌المللی فضایی به حساب می‌آید، نقش موثری ایفا کرد.

وی از سال ۱۹۷۶ میلادی فرماندهی گروه فضانوردان اتحاد جماهیر شوروی و پس از فروپاشی شوروی، این جایگاه را در روسیه داشت ضمن اینکه مدیریت مرکز آموزش فضانوردان گاگارین و ویراستاری گاهنامه فضانوردی نپتون نیز تا سال ۱۹۹۱ میلادی برعهده او بود.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۷-۲۰ دنیای فناوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.