اولین تصاویر از درون سفینه فضایی استارشیپ که انسان‌ها را روزی به مریخ می‌برد

۱۳۹۸-۰۷-۱۵ دنیای فناوری

اولین تصاویر از درون سفینه فضایی استارشیپ که انسان‌ها را روزی به مریخ می‌برد

کارشناسان اسپیس ایکس اولین تصاویر از درون سفینه فضایی استارشیپ را که قرار است در آینده همراه با موشک سوپر هِوی انسان‌ها را به سیاره مریخ ببرد منتشر کرده‌اند.

به گفته متخصصان اسپیس ایکس ظرفیت درونی سفینه فضایی استارشیپ حدود ۱۰۰ تن است و ایلون ماسک مدیرعامل اسپیس ایکس به تازگی بخش‌هایی از درون آن را که تکمیل شده در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است.
درون اتاقک سفینه فضایی استارشیپ مخازن مختلفی تعبیه شده است که همگی به نوک موشک منتهی می‌شوند تا سبب تعادل وزن موتور سفینه فضایی شوند که در قسمت انتهایی آن قرار دارد.
با وجود آنکه ماسک به ارسال فضانوردان و انسان‌ها با استفاده از این سفینه فضایی و موشک سوپر هِوی امید فراوان دارد، اما تحقیقات دانشمندان به تازگی نشان داده است که ارسال انسان به سیاره مریخ حداقل تا پایان یک دهه آینده روی نخواهد داد و نیاز به پیشرفت انواع فناوری‌ها وجود دارد و رویای ماسک در آینده نزدیک محقق نخواهد شد.
ایلون ماسک امیدوار است سفینه فضایی استارشیپ که نسل تازه سفینه‌های فضایی با موتور فوق‌العاده قدرتمند رپتور است بتواند انسان‌ها را روزی به سیاره مریخ منتقل کند.
بنا بر پیش‌بینی‌ها این سفینه فضایی در سال ۲۰۲۲ اولین پرواز آزمایشی خود را به انجام می‌رساند که پرواز‌ی تجاری و با هدف حمل انواع محموله‌هاست و پس از انجام آزمایش‌های دقیق در سال ۲۰۲۴ ماموریت سرنشین‌دار خود به سیاره مریخ را انجام خواهد داد.
این سفینه فضایی با قابلیت استفاده دوباره ساخته شده است و می‌تواند در پرواز‌های متناوب بین مریخ و زمین مورد استفاده قرار گیرد.
سفر به سیاره مریخ به بازه زمانی حدود سه ساله نیاز دارد؛ در حالی که سفر به کره ماه با سریع‌ترین موشک‌های فضایی تنها چند روز به طول می‌انجامد.
برای کاستن از بازه زمانی سفر به مریخ، به ساخت موشک‌های فضایی با موتور‌های بسیار قدرتمندتری به نسبت نمونه‌های کنونی نیاز است؛ به همین دلیل دانشمندان، سفر انسان به مریخ را تا چند سال آینده ناممکن می‌دانند.
به جز سرعت در رسیدن به سیاره مریخ، فضانوردان در طول این سفر و پس از رسیدن به مریخ تا زمان بازگشت به زمین، به انواع منابع از جمله اکسیژن و هوای قابل تنفس، آب، خوراک و سوخت نیاز دارند که تامین هرکدام چالشی جدی برای محققان است.
امروزه با استفاده از کپسول‌های فضایی یا بدون سرنشین در بازه‌های زمانی کوتاه، مواد خوراکی و آشامیدنی در اختیار فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار می‌گیرد، اما برای سفر به مریخ امکان رساندن منابع مورد نیاز برای بقای حیات در بازه زمانی کوتاه امکان پذیر نیست.
اکنون سفینه فضایی mk۱ نمونه اولیه ساخته شده از سفینه فضایی استارشیپ، در سایت پرتابی بوکاچیکای جنوب تگزاس است که ساخت آن به اتمام رسیده است.
این سفینه فضایی ۳۹ طبقه دارد و می‌تواند میزان فراوان محموله‌های فضایی را بین زمین و دیگر سیاره‌ها جابجا کند.
با وجود تلاش کارشناسان اسپیس ایکس برای کاهش هدر رفت تجهیزات و قطعه‌های سخت‌افزاری موشک‌ها و پیشرانه‌های خود در هر پرواز، تعداد زیادی از آنها پس از اتمام فاز اجرایی عملیات خود در حین پرواز به زمین سقوط می‌کنند یا گم می‌شوند. به همین دلیل اسپیس ایکس در نظر دارد در سفینه فضایی استارشیپ میزان از دست رفتن تجهیزات فضایی را به حداقل برساند.

هر موشک سوپرهوی که قرار است سفینه فضایی استارشیپ را از مدار کره زمین خارج و به سوی مریخ هدایت کند از ۳۷ موتور رپتور تشکیل شده است و پس از جداسازی استارشیپ از آن به سوی زمین بازمی‌گردد.
اسپیس ایکس در تلاش برای آزمایش و ارسال انواع موشک و سفینه‌های فضایی است و با توجه به نزدیکی دهکده کوچک بوکاچیکا به سایت پرتابی در نظر دارد ۳۵ منزل مسکونی در حوالی سایت را خریداری کند و به این ترتیب مالک دهکده کوچک بوکاچیکا شود تا بدون نگرانی از بروز حوادث احتمالی و آسیب دیدن اهالی، به آزمایش‌های خود بپردازد.
با وجود آنکه اسپیس ایکس قیمت برآوردی سه برابر قیمت واقعی برای خرید خانه‌های دهکده بوکاچیکا به اهالی پیشنهاد داده است اما بسیاری از آنها که بازنشسته هستند با فروش خانه‌هایشان به اسپیس ایکس مخالف هستند.
منبع: باشگاه خبرنگاران

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۷-۱۵ دنیای فناوری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.