همه‌چیز درباره قدرتمندترین زن روسیه/ «والنتینا ماتوینکو» را بشناسید + تصاویر

۱۳۹۸-۰۷-۰۶ جامعه

همه‌چیز درباره قدرتمندترین زن روسیه/ «والنتینا ماتوینکو» را بشناسید + تصاویر

«زن» از دیرباز در فرهنگ روسیه نقشی مستحکم در خانواده و جامعه داشته است.

زنانی در تاریخ بوده‌اند که با پیروزی بر محدودیت‌ها توانستند در عرصه‌های خاص به برترین‌های زمان خود تبدیل شوند، والنتینا ماتوینکو ۷۰ ساله یکی از این افراد است که نخستین‌های زیادی را از آن خود کرده است از نخستین فرماندار زن گرفته تا نخستین رئیس زن در سنای روسیه.

او به تازگی با کسب رای موافق ۱۵۳ سناتور روس برای شش سال دیگر کرسی ریاست شورای فدراسیون روسیه را برعهده گرفت تا برای سومین بار در این جایگاه بنشیند، صندلی که او را سومین فرد قدرتمند روسیه نگه می‌دارد و امکان می‌دهد تا علیه رئیس جمهوری روسیه اعلام جرم یا قوانین مجلس دوما را وتو کند.

حضور بلند مدت در سومین جایگاه قدرت در روسیه آن هم در دوره‌ای که روسیه رهبری قدرتمند همچون ولادیمیر پوتین را بر مسند کار دارد باعث شده که خیلی‌ها حداقل در مسکو، ماتوینکو را همتراز با زنان بزرگ تاریخ روسیه همچون والنتینا ترشکوا (فضانورد)، سوفیا کوالفسکایا (ریاضی‌دان)، امپراتریس الیزاوت پتروونا، اوگنیا کنرادی، امپراتریس کاترین دوم، خواهران گنسینی (موسیقیدان)، نادژدا سوسلوا (جراح)، گرنیا سوخاروا (روانپزشک کودک)، الکساندرا کولونتای (سفیر و وزیر) و آنا شتینینا (ناخدا) بدانند.

این سیاستمدار با نفوذ تاکنون چندین بار با سمت‌های مختلف برای دیدار و رایزنی با مقامات کشورمان به ایران سفر کرده است.

در ادامه نگاهی به زندگی حرفه‌ای رئیس شورای فدراسیون روسیه و اولین زنی که در روسیه نوین به سمت فرمانداری رسید انداخته‌ایم فردی که به نظر می‌رسد با وجود آنکه در روسیه بدنیا نیامده است، اما گویا پای خود را جای پای امپراتریس کاترین دوم تزار مشهور روسیه که در واقع یک دختر آلمانی جسور بود، گذاشته است.

والنتینا ایوانونا ماتوینکو سال ۱۹۴۹ در شپتیفکای اوکراین بدنیا آمد و در ۱۸ سالگی به سن‌پترزبورگ رفت و دبیر کمیته جوانان حزب کمونیست شد. او که نخست داروسازی را انتخاب کرده بود پس از پایان تحصیل به خواندن علوم اجتماعی روی آورد و توانست در سال ۱۹۸۵ از دانشگاه کمیته مرکزی حزب کمونیسم، مدرک علوم اجتماعی دریافت کند تا مقدمات لازم برای پیشرفت هر چه بیشتر در حزب را بدست آورد.

 

وی ۱۴ سال بعد دبیر دفتر حزب کمونیسم اتحاد جماهیر شوروی در یکی از مناطق استان لنینگراد شد تا در دهه سوم زندگی، پا در مسیر مسئولیت سیاسی گذاشته باشد و پله‌های پیشرفت در دایره قدرت شوروی را یکی پس از دیگر پشت سر بگذارد.

در همچنان برای قویترین زن روسیه بروی یک پاشنه می‌چرخد

وی در آخرین سال‌های جنگ سرد زمانی که رئیس کمیته عالی حزب کمونیست در امور زنان و خانواده بود، موفق به کسب مدرک مدیریت دیپلماتیک از دانشکده وزارت امور خارجه شد.

ماتوینکو که به زبان‌های انگلیسی و آلمانی مسلط است، هنگام جایگزینی فدراسیون روسیه به جای اتحاد جماهیر شوروی، سفیر این کشور در جمهوری اروپایی مالت بود و در سمت خود ابقا شد.

رئیس کنونی شورای فدراسیون روسیه، سال ۱۹۹۵ میلادی به عنوان مدیرکل اداره امور پارلمانی و سازمان‌های اجتماعی – سیاسی وزارت امور خارجه روسیه با امور پارلمانی آشنا شد، اما این آشنایی دوام چندانی نداشت چرا که دو سال بعد مسکو را به مقصد یونان ترک کرد تا به عنوان سفیر روسیه در آتن به کشورش خدمت کند.

در همچنان برای قویترین زن روسیه بروی یک پاشنه می‌چرخد

وی پس از بازگشت از یونان، نشان درجه سه خدمت دریافت کرد و به بالاترین سمت خود تا آن زمان یعنی معاون پریماکف نخست وزیر وقت روسیه دست یافت و تا سال ۲۰۰۰ میلادی که پوتین نخست وزیر روسیه شد، در این سمت باقی ماند.

ماتوینکو پس از به قدرت رسیدن پوتین، برای نامزدی فرمانداری سن پترزبورگ اعلام آمادگی کرد، هدفی که خیلی‌ها آن را بلندپروازی میخواندند، اما او با وام گرفتن از محبوبیت پوتین در زادگاهش (سن پترزبورگ) و چاپ عکسی از خود در کنار او به مصاف رقبا رفت و به راحتی توانست به نخستین زنی تبدیل شود که برای اولین بار فرماندار شده است آن هم شهری مهم که بار‌ها پایتخت روسیه بوده است و امروز هم روس‌ها از آن به عنوان پایتخت فرهنگی خود یاد می‌کنند.

ولادیمیر پوتین در سال ۲۰۰۶ با وجود تغییر قوانین روسیه و ایجاد امکان جدید برای رئیس جمهور جهت انتخاب یا تغییر فرمانداران، بار دیگر ماتوینکو باهوش را برای فرمانداری سن‌پترزبورگ معرفی کرد و او هم به سرعت توانست از اعضای شورای شهر رای اعتماد بگیرد.

ماتوینکو که در زمان فرمانداری از نگاه نشریه فوربس به عنوان سی و یکمین زن قدرتمند جهان معرفی شد در زمان فرمانداری سن پترزبورگ از یک حمله تروریستی جان سالم به در برد و در سال ۲۰۱۱ توانست خود را به عنوان نماینده شهر پنج میلیون نفری سن پترزبورگ به سنا برساند.

وی با حمایت دمیتری مدودف (رئیس جمهور روسیه از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲) ریاست سنا را برعهده گرفت تا نخستین زنی شود که به این سمت در روسیه رسیده است.

در همچنان برای قویترین زن روسیه بروی یک پاشنه می‌چرخد

پس از بازگشت پوتین به قدرت اول کشور (رئیس جمهوری در سال ۲۰۱۲) ماتوینکو نه تنها سمت رئیس سنا را حفظ کرد بلکه به عضویت دائم شورای عالی امنیت ملی روسیه درآمد و نشان درجه دو خدمت دولتی دریافت کرد تا در صورت غیبت احتمالی و همزمان پوتین و مدودف، ریاست شورای عالی امنیت ملی روسیه را برعهده بگیرد.

وی چند ماه پیش سفری به پیونگ یانگ انجام داد و پس از آن معلوم شد که دعوت نامه رسمی پوتین به کیم جونگ اون را شخصا به رهبر کره شمالی داده است که در آن زمان در حال رایزنی‌های چند جانبه با آمریکا و گرفتن عکس یادگاری با دونالد ترامپ بود.

سفر او به کره شمالی بار دیگر نشان داد که پوتین اعتماد ویژه‌ای به او دارد با این وجود در برخی رسانه‌ها از جمله کامرسانت چاپ مسکو مقاله‌ای از احتمال کنار رفتن او در آینده نزدیک منتشر شد و حتی گفته شد که او بزودی استعفا خواهد کرد، مقاله‌ای که هیات تحریریه این روزنامه را تنها چند روز پس از انتشار مطلب زیر و رو کرد، هر چند که ماتوینکو اعلام کرد هرگز دراین اتفاق نقشی نداشته است.

در همچنان برای قویترین زن روسیه بروی یک پاشنه می‌چرخد

چند هفته پیش الکساندر بلگوف پس از پیروزی در انتخابات فرمانداری سنت پترزبورگ، اعلام کرد که ماتویینکو همچنان نماینده این شهر در شورای فدراسیون است و امروز هم مشخص شد که ماتوینکو برای سومین بار رای موافق اکثر سناتور‌های روس را برای تصدی کرسی ریاست سنای روسیه بدست آورده است و به قول ایرانی‌ها، حالاحالا‌ها در برای او بر روی یک پاشنه می‌چرخد و با اقتدار قدرتمندترین زن روسیه و سومین فرد قدرتمند در سرزمین تزارهاست.

در همچنان برای قویترین زن روسیه بروی یک پاشنه می‌چرخد

منبع:ایرنا

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۷-۰۶ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.