لاوروف: شانس آوردم برای من روادید صادر شد!

۱۳۹۸-۰۷-۰۳ سیاست

لاوروف: شانس آوردم برای من روادید صادر شد!

خودداری دولت آمریکا از صدور روادید برای ۱۰ تن از اعضای هیئت نمایندگی روسیه به‌خلاف تعهدات این کشور در قبال سازمان ملل، جنجال جدیدی در روابط واشنگتن و مسکو به‌وجود آورده و باعث واکنش شدیداللحن مقامات مسکو به این اقدام شد.

به گزارش تسنیم، روزنامه «راسیسکایا گازیتا» نوشت: روز سه‌شنبه جنجال جدیدی در روابط روسیه و آمریکا به‌وجود آمد. سفارت آمریکا از صدور روادید برای ۱۰ تن از اعضای هیئت نمایندگی روسیه برای شرکت در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل که می‌بایست “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه را در سفر به نیویورک همراهی می‌کردند خودداری کرد.

واکنش مقامات مسکو به این اقدام واشنگتن بسیار شدیداللحن بود. کاخ کرملین اعلام کرد که این اقدام غیرقابل قبول و نقض تعهدات بین‌المللی دولت ایالات متحده است.

وزیر امور خارجه روسیه شب گذشته در حاشیه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک تأکید کرد، عدم صدور روادید برای برخی اعضای هیئت نمایندگی ین کشور یک اقدام خجالت‌آور واقعی برای آمریکاست که تلاش می‌کند تا واقعیت مربوط به این ابتکارعمل را پنهان کند.

لاوروف در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره تفسیر وضعیت به‌وجودآمده گفت: «من فکر نمی‌کنم که این مسئله تفسیر زیادی لازم داشته باشد؛ تنها می‌توان گفت که این اقدامی شرم‌آور برای کشوری است که سعی دارد واقعیت پشت این ابتکار عمل را پنهان کند، این مسئله واقعاً خجالت‌آور است».

وی به‌طعنه یادآور شد که از دولت آمریکا تشکر می‌کند که به وی روادید ورود برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل را داده است، در حالی که برخی اعضای هیئت نمایندگی روسیه آنقدر خوش‌شانس نبودند.

“واسیلی نبنزیا” نماینده دائم روسیه در سازمان ملل نیز در این باره یادآور شد که روادید ورود به خاک ایالات متحده نه‌تنها برای برخی اعضای هیئت نمایندگی روسیه، بلکه برای بخشی از متخصصان روسی شرکت‌کننده در کنفرانس مربوط به پیمان ممنوعیت جامع آزمایشات هسته‌ای نیز صادر نشده است. به‌گفته وی، اتفاق رخ‌داده، حادثه‌ای بسیار زشت برای کشوری است که میزبان مقر دائمی سازمان ملل بوده و تعهداتی در قبال این سازمان به‌عهده گرفته است.

روز گذشته (سه‌شنبه) اعلام شد که ۱۰ تن از اعضای هیئت نمایندگی روسیه برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، از جمله چند سناتور بلندپایه، نتوانستند از دولت آمریکا روادید ورود به خاک این کشور را دریافت کنند تا بتوانند در نشست مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کنند.

“دیمیتری پسکوف” سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه روز گذشته اعلام کرد که خودداری آمریکا از صدور روادید برای هیئت نمایندگی روسیه، وضعیتی بسیار نگران‌کننده و غیرقابل قبول است و مقامات واشنگتن عملاً تعهدات بین‌المللی خود را نقض کرده‌اند. وی گفت: «دولت آمریکا حق ندارد از ورود هیئت‌های نمایندگی رسمی کشورها برای شرکت در رویدادهای سازمان ملل جلوگیری کند، برای اینکه صحبت بر سر روابط دوجانبه نبوده و مسئله بر سر تعهدات آمریکا در قبال سازمان ملل است».

“ماریا زاخارووا” سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه صبح امروز، پس از اظهارات سرگئی لاوروف، با دیدگاه وی درباره شرم‌آور بودن اقدام طرف آمریکایی موافقت کرده در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: «دولت آمریکا واقعاً به‌طور جدی تعهدات خویش در چارچوب توافقات صورت‌گرفته با سازمان ملل را نقض کرده که درخواست‌های روادید ورود را به‌”صورت جداگانه” بررسی می کند و اطلاعات مربوط به آن را محرمانه نگه می‌دارد».

زاخارووا یادآور شد که طرف روسی در زمان سفر مایک پامپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده به سوچی، برای اعضای هیئت نمایندگی آمریکایی بیشتر از ۲۰۰ روادید صادر کرده بود.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز به وضعیت به‌وجودآمده واکنش نشان داده و در تفسیر وضعیت عدم صدور روادید برای برخی اعضای هیئت نمایندگی روسیه در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که ایالات متحده نسبت به تعهدات بین‌المللی خود در رابطه با اعطای روادید ورود به خارجیان شرکت‌کننده در نشست‌های سازمان ملل کاملاً جدی برخورد می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما هر درخواست روادیدی را به‌صورت مجزا و مطابق با قوانین موجود و تعهداتمان بررسی و ارزیابی می‌کنیم. ما اجرای تعهدات خویش در قبال سازمان ملل را بسیار جدی می‌گیریم، ضمن اینکه، اطلاعات مربوط به اسناد روادیدی کاملاً محرمانه و بر اساس قوانین داخلی ایالات متحده است به همین دلیل قابل بررسی عمومی نیستند».

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۷-۰۳ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.