تغییرات شدید آب و هوایی در انتظار کره زمین

۱۳۹۸-۰۶-۰۴ حوادث

تغییرات شدید آب و هوایی در انتظار کره زمین

آتش سوزی جنگل‌های بارانی آمازون اثر‌هایی باورنکردنی بر دگرگونی آب و هوا در کره زمین به دنبال دارد.

باشگاه خبرنگاران: کارشناسان اعلام کرده اند حدود ۷۵ هزار مورد آتش سوزی درسراسر آمازون شناسایی کرده اند.
داده‌های ماهواره‌ای که به وسیله موسسه ملی تحقیقات فضایی برزیل INPE درباره آتش سوزی جمع آوری شده است نشان می‌دهد از شروع سال میلادی جاری تاکنون این اتفاق که افزایش ۸۴ درصدی نسبت به مدت مشابه درسال گذشته  داشته است.

ابزار‌های علمی موجود در ایستگاه فضایی بین المللی از جمله Atmospheric Infrared Sounder (AIRS) instrument که به طور دائم وضعیت کره زمین را رصد می‌کنند به تازگی میزان فراوان مونوکسید کربن در جو کره زمین به ویژه در کشور برزیل را  شناسایی کرده اند.

در تصویرماهواره‌ای به دست آمده از زمین، میزان مونوکسید کربن از رنگ سبز (میزان کم) تا قرمز (میزان زیاد) نشان داده می‌شود.

به گفته محققان مونوکسید کربن از جمله آلاینده‌هایی است که می‌تواند مسافت فراوان در اتمسفر کره زمین بپماید و حتی تا یک ماه درجو کره زمین باقی بماند.
انتشار این گاز در سطح جو کره زمین اثر کمی بر کیفیت هوای تنفسی انسان‌ها می‌گذارد، اما به تدریج این گاز وارد لایه‌های پایین سطح اتمسفر کره زمین می‌شود و در نهایت آلودگی هوا و دگرگونی آب و هوای کره زمین را در پی دارد.

به گفته محققان در سال‌های آینده وزش باد شدید می‌تواند گاز مونوکسید کربن را به لایه‌های پایینی زمین منتقل کند که در این حالت به تهدیدی برای سلامت انسان‌ها و جانداران تبدیل خواهد شد.

بنا بر آمار‌های جهانی، افزون بر جنگل‌های آمازون برخی دیگر از جنگل‌ها در مناطق دیگر دنیا هم دچار آتش سوزی شده اند.
به گفته کارشناسان برزیلی این امکان وجود دارد که کشاورزان برای افزایش زمین‌های کشاورزی و دامداران برای ایجاد دامنه برای چرای دام‌های خود آتش سوزی‌های عمدی در آمازون ایجاد کرده اند.
رئیس جمهور برزیل در آخرین تلاش برای مهار آتش سوزی گسترده در جنگل‌های آمازون از ارتش کمک گرفته است.
بنا بر آمار‌های جهانی به طور معمول به دلیل گرما و خشکی هوا، در ماه‌های ژوئن تا اکتبر هر سال، آتش سوزی در جنگل‌های آمازون روی می‌دهد.

این آتش سوزی‌ها  سبب از بین رفتن جنگل‌ها می‌شود.
منبع: interestingengineering

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۶-۰۴ حوادث

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.