آیا حضرت محمد (ص) بی سواد بودند؟!

۱۳۹۸-۰۵-۱۴ فرهنگ

آیا حضرت محمد (ص) بی سواد بودند؟!

یکی از شبهاتی که اخیراً در شبکه های وهابی مطرح می شود این است که “حدیث کتف” جعلی است زیرا طبق آیات قرآن، پیامبر اُمّی بودند و اصلاً سواد خواندن و نوشتن نداشته بودند؟!

حدیث کتف چیست؟

طبق روایات معتبر (در کتب شیعه و سنی)، پیامبر اکرم در لحظات آخر عمر شریف خود به افرادی که در اطراف بستر ایشان حضور داشتند فرمودند: قلم و کاغذی بیاورید تا چیزی بنویسم که بعد از من هرگز گمراه نشوید. (درمورد جانشین پس از خودم)

اما عمر بن خطاب مانع این کار شد و با صدای بلند فریاد زد و گفت: این مرد (پیامبر) هذیان می گوید!

پاسخ

آنچه قطعا و مسلم است آن است که پیامبر اکرم (ص) سواد خواندن و نوشتن را داشتند. و این مطلب با استناد به قرآن و روایات به راحتی قابل اثبات است.

استدلال قرآنی

خداوند در قرآن می فرمایند: پیامبر در میان مردمان برانگیخته شد تا آیات خداوند را برای آنها تلاوت کند و به آنها کتاب و حکمت بیاموزد.((حال چگونه ممکن است کسی که بی سواد است بتواند به دیگران کتاب را بیاموزد؟))

امام جواد علیه السلام در روایتی فرمودند: که منظور از عبارت”اُمی” که در قرآن در وصف پیامبر آمده است این نیست که پیامبر بی سواد بودند بلکه اشاره به “اُم القری” دارد. (یعنی کسی که اهل شهر مکه است)

روایات بسیاری نیر در کتب اهل سنت آمده است که نشان می دهد که پیامبر بارها نامه هایی را که برایشان فرستاده شده بود را شخصا خواندند و شخصا پاسخ آن را نوشتند. (برای نمونه: کتاب سنن ابن ماجه- جلد دوم-صفحه ۸۱۲) ((سنن ابن ماجه یکی از کتب بسیار معتبر اهل سنت می باشد)) …

منبع:  آخرین نیوز

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۵-۱۴ فرهنگ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.