ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای اقشار متوسط و ضعیف طی ۲ سال آینده

۱۳۹۸-۰۴-۳۰ اسلایدر

ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای اقشار متوسط و ضعیف طی ۲ سال آینده

معاون وزیر راه با اعلام مراحل تکمیل ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهر افزود: بر اساس طرح وزارت راه و شهرسازی قرار است امسال و سال آینده ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه ساخته شود.

به گزارش تسنیم، حبیب‌الله طاهرخانی مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در برنامه تیتر امشب با اشاره به جلسه شنبه مدیران ارشد در حوزه مسکن با رئیس جمهور گفت: دستگاهای موثر در ساخت مسکن در این جلسه، تحلیلی از بازار مسکن ارائه و راهکارهای کلانی متناسب با آن مطرح کردند.
او افزود: اجرای برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن در رونق شهرهای جدید تأثیر بسیاری داشته است.
طاهرخانی ادامه داد: بر اساس طرح وزارت راه و شهرسازی قرار است امسال و سال آینده ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه ساخته شود.
سهم شهرهای جدید از این تعداد ۲۰۰ هزار واحد مسکونی است و شرکت بازآفرینی شهری ایران و بنیاد مسکن به ترتیب متولی ساخت ۱۰۰ هزار مسکن در بافت های فرسوده و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت هستند.
او گفت: همچنین با تکمیل، تحویل و فروش اقساطی واحدهای باقیمانده مسکن مهر که حدود ۵۰۰ هزار واحد است و ۴۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در قالب طرح اقدام ملی این طرح تکمیل می شود.
وی با اشاره به اینکه حجم کمی از مراحل تکمیل ۵۰۰ هزار واحد باقی مانده است، تاکید کرد: این واحدها بالای ۷۰ درصد پیشرفت داشته و تمرکز اصلی بر تکمیل زیر ساخت هاست.
طاهرخانی افزود: تاکید رئیس جمهور بر تکمیل زیرساخت ها بود که بر این اساس می توانیم امیدوار باشیم حجم بالایی از این مسکن تا پایان سال تکمیل و عرضه شود.
معاون وزیر راه با بیان اینکه برنامه اقدام ملی سه وجه دارد، افزود: یک بخش مربوط به بازافرینی شهری از محل صندوق توسعه ملی است. بخش دیگر به منابع تامین در بخش بنیاد مسکن و حوزه شهرهای جدید مرتبط است که تامین تسهیلات با نرخ های معمول از مباحث مهم جلسه یادشده و تاکید رئیس جمهور بر آن بود.
او گفت: بر این اساس سهم مسکن از تسهیلات اعطایی بانک ها متناسب نبوده و باید نرخ اعطایی به تسهیلات مسکن به ۲۰ درصد برسد.
طاهرخانی افزود: برنامه شرکت عمران شهرهای جدید ایران در سال ۹۸ تکمیل مسکن مهر با تمام زیرساخت‌های مورد نیاز آن است. ما مسکن مهر را به صورت محیط مسکونی مناسبی تحویل مردم خواهیم داد.
معاون عمرانی وزیر کشور نیز گفت: تحرک در بازار مسکن وابسته به تامین مالی و به جریان انداختن پروانه ساخت و مجوزها است.
مهدی جمالی‌نژاد افزود: بازار مسکن عامل مهمی در راه اندازی مناسبات مالی دیگر و رشد اقتصادی در جامعه است.
او به نقش شهرداری ها در ساخت مسکن ارزان قیمت اشاره و خاطرنشان کرد: شهرداری ها برای تشویق ساخت و ساز می توانند پروانه ساخت رایگان بدهند و بر این اساس، باید در پی راهکارهای جدیدی بود تا ساخت و سازها رونق یابد.
او به تامین زمین برای ساخت مسکن امید اشاره کرد و گفت: اگر واگذاری زمین برای ساخت این نوع مسکن از طریق دستگاهها صورت بگیرد ساخت مسکن امید تسریع خواهد یافت.
معاون عمرانی وزیر کشور درباره تامین مسکن برای کارمندان دولت گفت: جمع آوری سرمایه های خرد مردم و کارمندان در جلسه امروز مورد بحث قرار گرفت و بخشی از تصمیم گیری ها به تامین مسکن این قشر مرتبط می شود.
مهدی جمالی‌نژاد به مشکلات ساخت و ساز در بافت های فرسوده شهری اشاره کرد و افزود: بسته های تشویقی بانکی و امتیازهای شهرداری ها برای ساخت هسته های مرکزی شهری در نظر گرفته شده است.
مهدیان معاون بنیاد مسکن نیز از افزایش تسهیلات ساخت واحد‌های مسکونی روستایی به ۴۰ میلیون تومان خبر داد و گفت:
پرداخت این تسهیلات به تمامی استان‌ها ابلاغ شده است و تا کنون بیش از ۱۱۰ هزار واحد مسکونی روستایی برای دریافت این تسهیلات قرارداد منعقد کرده اند ۶۰ هزار واحد شهری تا پایان سال تحویل متقاضیان می شود.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۴-۳۰ اسلایدر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.