جهانگیری: نمی شود یکطرفه توافق را به هم بزنند؛ بعد تحریم کنند و بگویند بیایید مذاکره کنید

۱۳۹۸-۰۴-۲۵ اسلایدر

جهانگیری: نمی شود یکطرفه توافق را به هم بزنند؛ بعد تحریم کنند و بگویند بیایید مذاکره کنید

معاون اول رییس جمهوری گفت: کشورهای اروپایی به جای جلسه و فشار بر ایران که متعهد به برجام بماند به آمریکا فشار بیاورند تا از تحریم های ظالمانه دست بردارد. نمی شود که توافقی شود بعد یک طرفه به هم بزنند و بعد تحریم کنند و بگویند بیایید مذاکره کنید.

معاون اول رییس جمهوری گفت: کشورهای اروپایی به جای جلسه و فشار بر ایران که متعهد به برجام بماند به آمریکا فشار بیاورند تا از تحریم های ظالمانه دست بردارد.

«اسحاق جهانگیری» روز سه شنبه در نوزدهمین کنگره ملی پرسش مهر که در سالن اجلاس سران برگزار شد، با تاکید بر اینکه هیچ تحریمی نباید به موجب برجام علیه ملت ایران صورت می‌گرفت. خطاب به اروپایی‌ها گفت: اگر می‌خواهید که برجام حفظ شود باید به تعهداتتان در برجام عمل کنید.

وی ادامه داد: برگشت ما به تعهدات برجام کار خیلی ساده است، اگر اراده کنیم چند ساعت بعد همه تعهداتمان طبق برجام عمل خواهد شد اما این کار منوط بر این است که طرف‌های برجامی به تعهدات خود عمل کند.

معاون اول رئیس جمهوری یادآور شد: از ۶ سال عمر دولت تدبیر و امید چهار سال آن در تحریم کامل بود و تقریباً دو سال فقط در تحریم نبودیم. هم باید به کشور و هم به دنیا نشان می‌دادیم که جمهوری اسلامی ایران این ظرفیت را دارد که با قدرت های بزرگ مذاکره، گفتگو و تعامل کند و بتواند به یک توافق مهم دست پیدا کند که در دنیا اعلام می‌شد بزرگترین توافقی است که می‌تواند گره های بزرگ جهانی را با گفت وگو حل کند.

جهانگیری با بیان اینکه ایران یک طرف قضیه بود و شش کشور بزرگ دنیا در طرف دیگر قرار داشتند، گفت: مذاکرات برجام زمانی شروع شد که شش قطعنامه و تحریم های شورای امنیت علیه ایران تصویب شده بود و کشور ذیل فصل هفتم شورای امنیت به عنوان مخل امنیت جهانی عنوان شده بود.هنر ایرانی ها این بود که در نبرد دیپلماسی با قدرت های بزرگ به توافق برسند که دولت بعدی آمریکا بگوید در این توافق کلاه سر آمریکایی‌ها رفته است و همه چیز به نفع ایران و علیه آمریکا است.

معاون اول رئیس جمهروی اضافه کرد: بنابراین آنها کار غیراخلاقی انجام دادند و برخلاف حقوق بین الملل و همه مقررات از برجام خار شدند.

جهانگیری یادآور شد: یکسال صبر کردیم و آژانس بین المللی انرژی اتمی هم در طول این مدت اعلام کرد که ما به تمام تعهدات برجام عمل کرده ایم.بعد از یکسال که آنها کاری نکردند تصمیم گرفتیم که به برخی از تعهداتی که در برجام پذیرفته بودیم، عمل نکنیم و گفتیم اگر قرار باشد ما از برجام استفاده نکنیم برخی تعهداتمان را انجام نمی دهیم.

معاون اول رییس جمهوری گفت: پذیرفته بودیم که ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده بیشتر در ایران نداشته باشیم یا درصد غنی سازی بیشتر از ۳.۶۷ درصد نباشد.

وی افزود: دنیا باید بداند با کشوری بی‌اراده ای روبرو نیست بلکه با مردمی متمدن و تاریخ ساز روبرو است. نمی شود که توافقی شود بعد یک طرفه به هم بزنند و بعد تحریم کنند و بگویند بیایید مذاکره کنید.

(نمایش کل : ۵ - نمایش امروز : ۱)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۴-۲۵ اسلایدر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.