تایوان؛ حساس‌ترین مسئله در روابط پکن و واشنگتن

۱۳۹۸-۰۴-۲۱ سیاست

تایوان؛ حساس‌ترین مسئله در روابط پکن و واشنگتن

آمریکا اگرچه روابط رسمی با تایوان ندارد اما اصلی‌ترین تأمین‌کننده تسلیحات این کشور به شمار می‌رود، به‌طوری که چین اخیراً روابط نظامی آمریکا با تایوان را «بازی با آتش» خوانده و به واشنگتن هشدار داده است که از تعامل با تایوان خودداری کند.

به گزارش تسنیم، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین  روز جمعه ۱۲ جولای (۲۱ تیر) در هشداری شدیداللحن خطاب به واشنگتن اعلام کرد آمریکا باید از تعامل با تایوان خودداری کند. وی این اقدام آمریکا را بازی با آتش توصیف کرده است. پکن روز پنجشنبه نیز ناخشنودی خود از سفر تسای اینگ-ون رئیس تایوان به ایالات متحده را ابراز کرده بود.

هفته گذشته نیز خبر تصویب فروش ۲.۲ میلیارد دلار اسلحه آمریکا به تایوان باعث خشم مقامات پکن شده و به این ترتیب نظر می‌رسد رئیس‌جمهوری آمریکا از هر فرصتی برای تحت فشار قرار دادن چین دریغ نمی‌کند. اما آمریکا با استفاده از کارت بازی تایوان در مواجه با چین  به دنبال چه اهدافی است ؟ واکنش دولتمردان پکن به مداخله مقامات واشنکتن در تایوان چه خواهد بود؟

«فرهاد همتی» کارشناس مسائل شرق آسیا طی یادداشتی برای خبرگزاری تسنیم، به این مسئله پرداخته است:

*رویارویی چین و آمریکا در میدان تایوان

روابط چین و آمریکا  در ماههای اخیر به دلیل اقدام ترامپ در تعیین تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلاری برای کالاهای وارداتی چین و همچنین مداخله واشنگتن در امور داخلی هنگ‌کنگ و دامن زدن به سیاست‌های جدایی‌طلبانه تایوان، تیره و تار شده است. همزمان با استمرار تنش‌ها میان واشنگتن و پکن، وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه خبر فروش احتمالی تانک‌های آبرامز M12AT و موشک‌های استینگر و تجهیزات مربوطه به ارزش ۲.۲ میلیارد دلار به تایوان را تایید کرده است. اگر چه آمریکا روابط رسمی با تایوان ندارد اما اصلی‌ترین تأمین‌کننده تسلیحات این کشور بوده و قرار است که آمریکا ۱۰۸ تانک آبرامز و ۲۵۰ موشک استینگر به تایوان بفروشد. سخنگوی وزارت خارجه چین تأکید کرد که اقدام واشنگتن در فروش تسلیحات میلیاردی به تایوان، نقض جدی قوانین بین‌الملل و مداخله در امور داخلی پکن است. چین از آمریکا می‎خواهد با رعایت اصل چین واحد و سه اطلاعیه مشترک چین و آمریکا، فوراً برنامه فروش تسلیحات به تایوان را لغو کرده و ضمن توقف روابط نظامی با تایوان، از آسیب رساندن بیشتر به روابط چین و آمریکا و صلح و ثبات تنگه تایوان جلوگیری کند.به رغم هشدارهای چین به آمریکا در باره فروش تسلیحات به تایوان ، به نوشته روزنامه “ساوت چاینا مورنینگ پست” چاپ  هنگ کنگ ، خانم «تسای اینگ ون» رییس حکومت جزیره تایوان، جهت دیدار با متحدان خود در منطقه کارائیب راهی آمریکا شد. رییس حکومت تایوان در جریان سفر به چهار کشور کارائیب که متحدان تایوان محسوب می شوند، دو شب را در نیویورک اقامت خواهد کرد و در بازگشت نیز دو شب در دنور آمریکا می ماند.چین پیشتر نسبت به این سفر و اقامت او در آمریکا هشدار داده و تاکید کرده بود که تایوان حساس ترین مساله در روابط چین و آمریکا محسوب می‌شود. سفر رهبر تایوان  به آمریکا در حالی صورت می گیرد که قرار است   خانم  «تسای اینگ ون»  برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تایوان  که در ماه ژانویه آینده بر گزار می شود نامزد شود.

*بازی آمریکا با کارت تایوان در مواجه با پکن

تایوان به گفته چین حساس ترین موضوع در روابط چین و آمریکاست و مساله جنگ تجاری نیز این بار دو کشور را تهدید می کند اما همچنان پکن در تلاش است تا با سیاست های مسالمت آمیز موضوع را حل کند.به اعتقاد برخی ناظران سیاسی ، چین با وجود تلاش هایش برای بهبود روابط با دولت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا از ابتدای سال گذشته میلادی تاکنون، در مخمصه ای گرفتار شده که با راهبردهای واشنگتن برای پکن تدارک دیده شده است. ترامپ از اولین روزی که بر سر کار آمد چین را راحت نگذاشت خیلی فوری یک گفت و گوی تلفنی با «تسای اینگ ون» رهبر تایوان انجام داد که خشم چین را به دنبال داشت؛ هرچند چین اقدامی تلافی جویانه ای علیه آمریکا انجام نداد. وی پس از آن تلاش کرد تا روابط آمریکا را در زمینه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با تایوان افزایش دهد و از آنجا که در دریای جنوبی پیشتر با چین روبرو شده بود، امیدوار بود که از این بخش نیز امتیازاتی از پکن بگیرد.دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا البته پا را فراتر از اینها گذاشت و کوشید تا در کنار فروش های تسلیحاتی آمریکا به تایوان روابط و مراودات مقام های آمریکایی و تایوانی را قانونی کند. افزون بر این مجلس سنای آمریکا بدون توجه به هشدارهای مکرر چین در ماه های گذشته نهایتاً لایحه مسافرت های متقابل مقام های آمریکایی و تایوانی به دوطرف را تصویب کرد که باعث می شود هر مقامی در هر سطحی از دو طرف بتوانند آزادانه گفت و گو و بین دو طرف سفر کنند. اما این پرسش مطرح است که  استراتژی آمریکا در قبال تایوان  چیست؟ آمریکا با حمایت از جدایی طلبان تایوان به دنبال چه اهدافی است؟

*استراتژی آمریکا در قبال تایوان

اگرچه وزارت خارجه آمریکا مدعی است فروش سلاح به تایوان با هدف تامین صلح منطقه‎ای صورت می‎گیرد و آمریکا قصدی برای به چالش کشیدن اصل چین واحد ندارد، اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان دولتمردان آمریکا در پس مداخلات خود در امور داخلی چین –تایوان – اهداف استراتژیکی را دنبال می کنند که در این مقاله به چند مورد آن اشاره می شود:

۱- اگر چه دولت آمریکا چین واحد را به عنوان یک اصل پذیرفته است اما برای اعمال فشار بر چین جهت گرفتن امتیازات در بخش‌های مختلف، از اهرم‌هایی مانند تایوان و حقوق بشر و اخیرا اختلافات چین با کشورهای حوزه دریای جنوبی استفاده می کند. حضور نظامی آمریکا در تنگه تایوان و قراردادهای واشنگتن با دولت جزیره تایوان، استقلال طالبان این جزیره را برای  تثبیت استقلال تایوان بسیار امیدوار کرده است. تظاهرات اخیر استقلال طلبان این جزیره که خواهان برگزاری همه پرسی استقلال تایوان شدند در همین راستا قابل توجه و تامل است.

۲- دومین هدف آمریکا از حضور نظامی در تنگه تایوان تحریک چین و سوق دادن این کشور به سمت رقابت‌های تسلیحاتی است.آمریکا ادعا می کند چین با استفاده از آرامش و امنیتی که در منطقه از سوی واشنگتن ایجاد شده با سرعت تمام در حال رشد اقتصادی است که در آینده نزدیک هژمونی جهانی آمریکا را به چالش خواهد کشید.از اینرو آمریکا بخصوص در دوره «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور درصدد وادار کردن چین به افزایش قدرت نظامی و اختصاص دادن بخشی از بودجه نظامیش به رقابت‌های تسلیحاتی است.

۳- سومین هدف آمریکا از حضور نظامی در دریای چین جنوبی اعمال فشارهای بیشتر بر کره شمالی و در همان حال محاصره دریایی چین است.ترامپ معتقد است تا زمانی که چین در بحث شبه جزیره کره همکاری لازم را نداشته باشد بحران کره شمالی حل نخواهد شد.این در حالی است که از دیدگاه چین، آمریکا برای حفظ حضور نظامیش در منطقه، مانع از حل بحران کره شمالی می شود و با دامن زدن به آن می کوشد چین و کره شمالی را تحت فشارهای سیاسی، اقتصادی و نظامی قرار دهد.

*نتیجه گیری

در مجموع فروش تسلیحات نظامی آمریکا به تایوان ،  حضور نظامی آمریکا در تنگه تایوان و هم چنین میزبانی دولتمردان واشنگتن از رهبر تایوان  به معنای تداوم سیاست بحران آفرینی این کشور در منطقه است که می تواند بیش از پیش به نگرانی‌ها در مورد رویارویی احتمالی چین و آمریکا دامن بزند.زیرا چین بارها اعلام کرده است که در حفاظت از حاکمیت ملی خود کوتاه نخواهد آمد.

روابط چین و آمریکا همواره مجموعه ای از چالش ها را در خود داشته است و امروز دیگر بر کسی پوشیده نیست که دو طرف در دریای جنوبی درگیر رویارویی نظامی هستند و در بخش اقتصادی فقط انتظار یک جنگ تجاری را می کشند و در مساله شبه جزیره کره مواضع خیلی نزدیکی ندارند.آنها بر سر یوان ارزش پول ملی چین اختلاف نظر دارند در بحث تایوان یک دریای بیکران بین آنها فاصله انداخته است و بالا رفتن تعرفه های آمریکا برای چینی ها و صنایع این کشور زیان بزرگی خواهد بود و بعید است در مقابل این هجمه سیاسی، اقتصادی و نظامی آمریکا در اطراف چین و برای پکن، این کشور بخواهد همچنان بدون واکنش فقط در پی ارایه هشدارهای لفظی باشد. شاید به همین دلیل است که روزنامه گلوبال تایمز می نویسد مساله تایوان می تواند دو کشور آمریکا و چین را به جنگ بکشاند .

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۴-۲۱ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.