وزیر صنعت:‌ تقاضای خودرو ۶ برابر تولید است!

۱۳۹۸-۰۴-۱۲ اقتصاد

وزیر صنعت:‌ تقاضای خودرو ۶ برابر تولید است!

وزیر صنعت، معدن وتجارت با تاکید بر اینکه برای اصلاح صنعت خودرو جدی است، می‌گوید از ابتدای امسال تا کنون ۶ میلیون تقاضای خرید خودرو  وجود داشته است درحالی که کل تولید خودرو در سال، یک میلیون دستگاه است.

به گزارش صدا و سیما، رضا رحمانی با حضور در برنامه گفت وگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به نوسان‌های نرخ ارز و تأثیرات آن بر بازار افزود: اوایل تا اواسط پارسال، نابسامانی‌هایی در بازار پیش آمد. در ماه‌های اخیر هم در حوزه ارز، ثبات نسبی ایجاده و رشد قیمت‌ها هم متوقف شده است. برخی کالاهای خاص هم به صورت موردی مدیریت شد.

اختصاص ۱۴ میلیارد دلار ارز برای تامین کالاهای اساسی و دارو در سال گذشته 

وی با اشاره به اختصاص ۱۴ میلیارد دلار برای تأمین کالاهای اساسی در پارسال گفت: ۷۰ درصد این میزان در حوزه کالاهای اساسی و به ویژه مواد غذایی بود که با مسؤلیت وزارت جهاد کشاورزی تأمین شد و در اختیار مردم قرار گرفت و ۲۳ درصد آن هم در حوزه دارو و درمان بود که در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مدیریت شد و یک درصد هم در حوزه کاغذ بود که وزارت ارشاد مسئول آن بود.۶ درصد از این میزان هم برای لاستیک و خمیر کاغذ بود که وزارت صنعت‌، معدن و تجارت مسئول آن بوده است.

رحمانی درباره انتظارات مطرح‌شده درباره اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به برخی کالاها گفت: در زمانی که دولت، این سیاست را اتخاذ کرد بحث ممنوع‌بودن و محدود بودن مطرح نبود اما در ۱۶ مرداد ۹۷ سیاست‌های جدید ابلاغ شد.

وی ادامه داد: واردات ۱۳۳۹ کد تعرفه کالا ممنوع شد و دولت تصمیم گرفت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی را فقط به کالاهای اساسی اختصاص دهد.

رحمانی اضافه کرد: کالاهایی که مشمول ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی نشدند حدود ۲ برابر نسبت به کالاهایی که این ارز را دریافت کردند رشد قیمت داشتند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر بخواهیم سیاست‌های اختصاص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به اهداف مورد نظر خود برسد باید شبکه توزیع هم در دست دولت باشد هر جا نرخ‌ها چند نرخی شد، حتماً فساد، رانت و نابسامانی پیش می‌آید.

رحمانی با اشاره به اینکه خصوصی‌سازی از سیاست‌های دولت است، افزود: مجلس و دولت برای پرداخت ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی اتفاق‌نظر دارند اما در مورد چگونگی و ساز و کار توزیع آن بحث وجود دارد.
نباید صنعت خودروسازی را تعطیل کرد
وی درباره بازار خودرو و صنعت خودرو هم گفت: این صنعت مانند هر بخشی دیگر مشکلاتی دارد و همچنین وضعیت فعلی خودرو در شأن ملت ایران نیست اما نباید صنعت خودروسازی را تعطیل کرد.

رحمانی ادامه داد: اینگونه نیست که از صنعت خودرو حمایت ویژه‌ای داشته باشیم بلکه این صنعت هم مانند دیگر صنایع است و ما وظیفه داریم از همه صنایع حمایت کنیم تا تولید، رونق بگیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: طرح ساماندهی خودرو در حال انجام و هدف از اقدام‌های ما این است که از وضع موجود به وضعی برسیم که در شأن ملت ایران باشد و این موضوع به گذشت زمان نیاز دارد.

وی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده خودرو یعنی قیمت محاسباتی و قیمت بازار اضافه کرد: فعلاً به علت نوسانات حوزه کلان اقتصادی مانند ارز و جنبه‌های روانی بازار، برخی تقاضاها برای حفظ ارزش پول به طور غیرواقعی ایجاد شد.

رحمانی افزود: از ابتدای امسال تا کنون ۶ میلیون تقاضای خرید خودرو داشتیم در حالی که کل تولید خودرو، در سال، یک میلیون دستگاه است.

وی درباره نتایج قیمت گذاری خودرو بر مبنای ۵ درصد زیر حاشیه بازار گفت: خودرو از آبان تا اسفند پارسال ۵ تا ۱۵ درصد کاهش قیمت داشت. از اسفند پارسال با موج دوم افزایش قیمت مواجه شدیم اما اکنون این روند کاهشی شده است.

رحمانی اضافه کرد: کاهش سود سپرده‌های بانکی از اسفند پارسال یکی از علل افزایش قیمت در موج دوم بوده است و اکنون به علت کنترل نرخ ارز، قیمت‌ها کاهشی شده است.

وی با بیان اینکه خودرو پراید هزار و ۶۶۰ دلار وابستگی ارزی دارد، گفت: داخلی سازی این قطعات را آغاز کردیم و هر قدر ارزبری کمتری شود تأثیر نرخ خودرو از نوسانات نرخ ارز کمتر می‌شود.

رحمانی تاکید کرد: ساخت داخل و اصلاح ساختار را جدی گرفتیم و از خودرو ساز خواستیم اموال غیر تولیدی نداشته باشند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه برای اصلاح صنعت خودرو جدی هستیم، گفت: هر کدام از خودروسازان بزرگ مکلف شدند اموال غیرتولیدی خود را بفروشند و از این محل، حداقل ۱,۰۰۰ میلیارد تومان برای رونق تولید، تأمین کنند.

رحمانی با اشاره به اینکه میانگین تولید روزانه خودرو، ۴ هزار دستگاه است، گفت: همیشه تعدادی خودرو در پارکینگ‌های خودروسازان موجود است و اکنون هم به علت تحریم و کمبود برخی قطعات، تعدادی خودرو در پارکینگ‌ها موجود است که مشکل آن در حال حل شدن است.

وی با بیان اینکه همزمان با تولید، خودروهای پارکینگ تحویل مشتریان می‌شود، می‌گوید قیمت تمام‌شده پراید ۱۱۱ حدود ۳۵ تا ۳۶ میلیون تومان است اما قیمت بازاری آن اکنون حدود ۵۰ تا ۵۱ میلیون تومان است. در پی آن هستیم تا وضع عادی و کیفیت و تنوع و تیراژ خودرو، اصلاح شود.

رحمانی گفت: طرح ساماندهی و برنامه دو ساله داریم و خودرو سازی را به اهلش واگذار خواهیم کرد تا اصلاح شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: شاه بیت سیاست ما در سال ۹۷ حفظ وضع موجود تولید بود اما امسال علاوه بر آن، نهضت ساخت داخل است.‌

‌رضا رحمانی در ادامه برنامه گفت و گوی ویژه خبری با اشاره اینکه نرخ رشد صنعت تا پایان امسال می‌تواند افزایش یابد و مثبت شود، افزود: پارسال نرخ رشد صنعت، منفی بود و حجم تولید کاهش یافت. سال گذشته ۲۴ هزار و ۴۱۴ مورد برای کارهای صنعتی جواز گرفتند که در مقایسه با سال پیش از آن، ۱۶ و هشت دهم درصد افزایش و از نظر اشتغال هم ۱۵ و نیم درصد افزایش داشته است.

رحمانی گفت: پروانه بهره‌برداری در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، هفت درصد افزایش داشت و در اشتغالزایی هم ۲ و ۲ دهم درصد مثبت بود.

وی افزود: این نشان می‌دهد مردم امیدوارند و برای کار تولیدی انگیزه دارند. اما حجم تولید کاهش یافت و به همین علت رشد صنعت، منفی شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال بنا داریم در حوزه تولید قطعات، ۴۰۰ میلیون دلار داخلی سازی کنیم. برای عملی کردن این سیاست به نقدینگی و سرمایه در گردش نیاز داریم.

رحمانی افزود: بر اساس قانون، حداقل ۴۰ درصد تسهیلات بانکی باید به صنعت و معدن داده شود اما طبق آمار در سال ۹۷، حدود ۲۸ درصد عملی شد و بر اساس آمار ما، این رقم حتی کمتر بوده است.

وی گفت: تأمین نقدینگی برای رونق تولید، حیاتی است اما بانک‌ها معمولاً علاقمند هستند به دلالان و علاقمندان کار بازرگانی که پولدار هستند تسهیلات دهند زیرا بازگشت این تسهیلات در آنها بیشتر است.

رحمانی افزود: محور باید تولید باشد و بقیه سیاست‌ها باید با آن هماهنگ شود اما اکنون در برخی از بخش‌ها این گونه نیست.

وی در پایان سخنانش از سازمان صدا و سیما برای تدوین و ساخت برنامه‌هایی در جهت رونق تولید، تشکر کرد.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۴-۱۲ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.