تغییر ۱۸۰درجه‌ای در بورس

۱۳۹۸-۰۲-۲۳ اقتصاد

تغییر ۱۸۰درجه‌ای در بورس

در حالیکه روز گذشته شاخص‌های بازار سرمایه با کاهش روبرو شد و در برخی از گروه‌ها صف فروش را شاهد بودیم، امروز با یک رویکردی ۱۸۰ درجه‌ای، بازار با رشد و صف‌های خرید مواجه شد.

ایسنا: در حالیکه روز گذشته شاخص‌های بازار سرمایه با کاهش روبرو شد و در برخی از گروه‌ها صف فروش را شاهد بودیم، امروز با یک رویکردی ۱۸۰ درجه‌ای، بازار با رشد و صف‌های خرید مواجه شد.

رفتارهای هیجانی در معاملات بازار سهام در این روزها بیش از گذشته نمود پیدا کرده است؛ به طوری که معامله‌گران یک روز با صف‌های خرید و روز دیگر با صف‌های فروش مواجه هستند، این موضوع شاخص بازار را دچار نوسانات زیادی کرده و نشان می‌دهد که معامله‌گران بیشتر با هدف نوسان‌گیری به معاملات وارد یا از معاملات خارج می‌شوند و رفتار توده‌واری همچنان در این بازار مشهود است.

بار دیگر امروز روند قیمت‌ها در بازار سهام معکوس شد و بسیاری از سهم‌ها توانستند با افزایش قیمت روبرو شوند؛ به نحوی که نماگر اصلی بازار با ۳۶۸۶ واحد افزایش روبرو شد و در تراز ۲۰۷ هزار و ۷۵۱ واحدی فرود آمد. همچنین شاخص کل هم وزن با ۸۴۵ واحد رشد عدد ۴۳ هزار و ۸۸۲ واحدی را تجربه کرد.

شاخص آزاد شناور نیز با ۴۱۰۲ واحد افزایش تراز ۲۳۲ هزار و ۴۲۸ واحدی را تجربه کرد و شاخص بازار اول و دوم هر کدام به ترتیب ۲۶۳۱ و ۷۷۱۳ واحد رشد کردند.

امروز بار دیگر فولاد مبارکه اصفهان تأثیرگذارترین نماد روی شاخص بازار بود این نماد روز گذشته در جهت منفی در حرکت شاخص‌های بازار داشت ولی امروز ۶۶۲ واحد به افزایش شاخص‌ها کمک کرد.

پالایش نفت اصفهان، ملی صنایع نفت ایران و پالایش نفت تهران سه نماد دیگری بودند که هر کدام به ترتیب ۲۱۵، ۲۰۱ و ۱۸۲ واحد تأثیر افزاینده روی شاخص داشتند.

در طرف مقابل بانک اقتصاد نوین، ایران خودرو و سرمایه‌گذاری ملی ایران هر کدام به ترتیب ۶۶، ۴۰ و ۳۱ واحد شاخص‌های بازار را تضعیف کردند.

امروز در گره فلزات اساسی ۱۱۱ میلیون سهم به ارزش ۶۲ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. در این گروه بیشتر سهم‌ها با افزایش قیمت روبرو شدند و برخی توانستند بیش از چهار درصد رشد کنند.

در گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای شاهد رشد یک دست سهم‌ها بودیم؛ به طوری که در برخی از نمادها صف خرید تشکیل شد در این گروه بیش از ۴۵ میلیون سهم به ارزش حدود ۳۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

در عین حال گروه خودرو و ساخت قطعات از حجم بالای از معاملات برخورد دار بود به طوری که بیش از ۱.۲ میلیارد سهم اوراق مالی به ارزش ۲۱۲ میلیارد تومان در این گروه مورد داد و ستد قرار گرفت؛ هر چند که نمادهای شاخص ساز و تأثیرگذاری همچون سایپا و ایران خودرو امروز با روند کاهشی روبرو بودند اما بیشتر سهم‌های خودروهایی امروز با افزایش قیمت روبرو شدند.

بانکی‌ها نیز جزو نمادهای با ارزش نسبتاً بالا بودند؛ به طوری که ۸۱۸ میلیون سهم در این گروه به ارزش حدود ۷۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. بیشتر سهم‌ها در این گروه با رشد قیمت روبرو شدند و دو نماد افت قیمت را تجربه کرد.

سیمانی‌ها نیز امروز حجم معاملاتشان نسبت به روزهای گذشته رشد کرد به طوری که حدود ۱۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۶۰ میلیارد تومان در این گروه دست به دست شد اما علیرغم رشد قیمت تک سهم‌هایی در این گروه بیشتر سهم‌ها کاهش قیمت تجربه کردند.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۶۵۰ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۳.۵ میلیون سهم و اوراق مالی بود تعداد معاملات این بازار نیز به ۲۵۱ هزار و ۷۰۵ نوبت رسید.

در عین حال آیفکس امروز ۴۵.۴۵ واحد رشد کرد و تا رقم ۲۵۳۹ واحد بالا رفت. ارزش معاملات فرابورس ایران عدد ۷۰۶ میلیارد تومان را تجربه کرد و حجم معاملات به ۱.۳ میلیارد سهم و اوراق مالی رسید.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۲-۲۳ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.