عرضه خرمای ماه رمضان با تخفیف ۱۵ درصدی

۱۳۹۸-۰۲-۰۹ اقتصاد

عرضه خرمای ماه رمضان با تخفیف ۱۵ درصدی

مدیرکل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: طبق گزارش امروز ستاد تنظیم بازار، تامین کنندگان حاضر شدند خرما را با قیمت ۱۵ درصد کمتر از نرخ میادین عرضه کنند.

به گزارش دوشنبه تارنمای وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا کلامی، افزود: بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار، وزارت جهاد کشاورزی مکلف شد از طریق سازمان های جهاد کشاورزی و تعاون روستایی استان ها، خرمای مورد نیاز بازار برای ماه مبارک رمضان را تامین کند.
وی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی ماموریت یافت با صاحبان محموله های خرما در استان های تولیدکننده جلسه برگزار کند تا با عرضه مستقیم، دلالان حذف شوند.
وی گفت: همچنین سازمان های میادین میوه و تره بار و استانداران مکلف شدند برای توزیع خرما جایگاه عرضه مستقیم اختصاص دهند.
به گزارش ایرنا، دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی امروز- دوشنبه- در نامه ای از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست صادرات خرما مشمول اعمال محدودیت و اخذ عوارض شود.
پیش از نوسان نرخ ارز در کشور، هر کیلوگرم خرمای پیارم حدود ۲۵ هزارتومان و مضافتی بم ۱۲ هزارتومان به دست مصرف کنندگان می رسید اما اکنون نرخ هر بسته خرمای مضافتی در بازار داخلی بیش از ۳۵ هزار تومان شده و رشد قیمت ۲۰ تا ۶۰ درصدی را تجربه کرده است.
ایران با برخورداری از نخلستان های وسیع در استان های خوزستان، کرمان، هرمزگان، فارس، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر دومین یا سومین تولیدکننده خرما به لحاظ تولید و سطح زیر کشت و پنجمین صادرکننده این محصول در جهان به شمار می رود.
سالیانه بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن انواع خرما در ۲۰۳ هزار و ۷۶۳ هکتار تولید می شود.
میزان تولید خرما در جهان حدود هفت میلیون و ۵۰۰ هزار تن برآورد می شود که در یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار نخلستان با متوسط عملکردی ۶ ‌هزار و ۸۳۴ کیلوگرم کشت می شود.
مصر، ایران، عربستان، امارات، پاکستان، الجزایر، عراق، سودان، عمان و لیبی ۱۰ تولیدکننده برتر خرما در جهان به شمار می روند که مصر بیشترین میزان عملکرد و الجزایر بیشترین سطح زیر کشت را در اختیار دارد.
متوسط مصرف سرانه جهانی محصول خرما بیش از یک کیلوگرم برآورد می شود که البته این شاخص در عربستان ۳۴ کیلوگرم و در ایران هفت تا ۱۰ کیلوگرم است.

(نمایش کل : ۲۲ - نمایش امروز : ۱)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۲-۰۹ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.