رئیسی: مردم سیل‌زده نگران اسناد مالکیت خود نباشند

۱۳۹۸-۰۲-۰۲ جامعه

رئیسی: مردم سیل‌زده نگران اسناد مالکیت خود نباشند

رئیس قوه قضاییه به مردم مناطق سیل زده اطمینان داد که هیچ گونه نگرانی برای اسناد مالکیت خود نداشته باشند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه در جلسه مسئولان عالی قضایی گفت: یکی از نگرانی هایی که مردم مناطق سیل زده دارند، مربوط به اسناد مالکیتشان است. در این زمینه، دستگاه قضایی اطمینان می دهد که هیچ نگرانی در این خصوص وجود ندارد و مردم مطمئن باشند که در صورت از بین رفتن اسنادشان، صدور اسناد المثنی با مانعی روبرو نیست.

وی با تبریک نیمه شعبان، سالروز میلاد حضرت بقیه الله الاعظم (عج) و روز جهانی مستضعفین، بر ضرورت ادامه روند امدادرسانی به سیل زدگان تاکید کرد و گفت: امروز یکی از مهم ترین وظایف دستگاه های اجرایی، نهادهای گوناگون و همه مردم، تلاش برای کاستن از آلام هموطنان سیل زده است و ضمن قدردانی از همه خدمات ارائه شده و امدادرسانی ها از سوی دستگاه های خدمت رسان، نباید فراموش کنیم که نیازهای مردم مناطق آسیب دیده، بیش از خدماتی است که ارائه شده و همچنان باید این امدادرسانی ها ادامه یابد.
رئیسی یکی دیگر از وظایف قوه قضاییه برای کاهش درد و رنج مردم سیل زده را تلاش در جهت تامین امنیت مناطق آسیب دیده عنوان کرد و گفت: دادستان های این مناطق و روسای کل دادگستری استان ها، تمهیدات لازم را برای تامین امنیت هر چه بیشتر شهرهای درگیر سیل اندیشیده اند و مردم بدانند که دستگاه های انتظامی و امنیتی نیز از هیچ تلاشی در این زمینه فروگذار نمی کنند.
به گزارش ایرنا موج شدید بارش باران از ۲۶ اسفند تا دوم فروردین سال جدید، در استان مازندران منجر به طغیان رودخانه ها در مناطق مرکزی و شرقی استان شد که طی آن بیش از ۱۷۰ روستا در بخش های مختلف خسارت دیدند. در پی تداوم بارشها و سریز شدن سدهای گلستان و بوستان و طغیان رودخانه ها شهر گنبد به زیر آب رفت و سپس روانه شهرها و روستاهای شمالی و غربی استان شد.
سیل ناگهانی پنجم فروردین در دروازه قرآن شیراز ۲۱ کشته و ۱۰۴ مصدوم بر جای گذاشت و همزمان با آغاز موج دوم بارش‌های فروردین، بسیاری از شهرهای و روستاهای استان لرستان و خوزستان نیز درگیر سیلاب‌ شدند.

* دعوت از کارشناسان برای کاهش پرونده های دستگاه قضایی
رئیس قوه قضاییه یکی از مهمترین معضلات امروز دستگاه قضایی را کثرت ورودی پرونده ها برشمرد و خاطرنشان کرد: این روند نگران کننده، زیبنده نظام و جامعه اسلامی ما نیست. بر همین مبنا لازم است با یک نگاه تحولی با این معضل مواجه شویم.
وی از همه کارشناسان، صاحب نظران و دانشگاهیان دعوت کرد تا با کار کارشناسی و آکادمیک، دلایل شکل گیری نزاع ها و دعاوی در جامعه را که در نهایت منتهی به تشکیل پرونده های کثیر قضایی می شود، مورد بررسی و پژوهش قرار دهند.
رئیسی افزود: از سوی دیگر، انتظار می رود که دستگاه های فرهنگی در اجرای وظایف قانونی خود، فرهنگسازی در راستای کاهش جرایم و آسیب های اجتماعی، کنترل خشونت و سایر نقاطی که منجر به شکل گیری پرونده های قضایی می شود را در دستور کار قرار دهند.
وی از مساجد به عنوان یکی از نهادهای مهم فرهنگی یاد کرد و با تاکید بر نقش و تاثیر مساجد در کاهش آسیب های اجتماعی گفت: رسانه ها از جمله صدا و سیما نیز باید فرهنگسازی لازم را صورت دهد تا بتوانیم مشکلات فرهنگی منتهی به کثرت ورودی پرونده ها را رفع کنیم.
رئیسی افزود: همه دستگاه های کشور در کاهش آسیب های اجتماعی و جرایم، واجد نقش و وظیفه هستند و یکی از مهم ترین مسائلی که موجب شکل گیری پرونده های قضایی می شود، مسائل اقتصادی است. در این زمینه، همه تصمیم سازان و تصمیم گیران باید در برنامه ریزی های اقتصادی خود، نگاه لازم به کاهش آسیب های اجتماعی را داشته باشند و به این موضوع توجه کنند که تصمیمشان موجب افزایش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی و ایجاد نزاع و اختلاف در میان مردم نشود.

* کاهش ورودی پرونده ها نیازمند یک حرکت جهادی است
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر ضرورت یک اقدام جهادی و نگاه تحولی از سوی همه دستگاه ها از جمله مجموعه های مرتبط در خود دستگاه قضایی برای کاهش ورودی پرونده ها و کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی گفت: برنامه ریزی هایی در این زمینه انجام شده و ان شاءالله ابلاغ خواهد شد اما نباید فراموش کنیم که کاهش آسیب های اجتماعی و پیشگیری از جرایم، صرفا یک کار قضایی نیست و با بخشنامه و دستورالعمل محقق نمی شود بلکه اولا نیاز به فعال تر شدن ظرفیت های دستگاه های فرهنگی دارد و ثانیا با هم افزایی همه قوا، دستگاه ها و نهادها میسر است.

* حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی بر خلاف موازین حقوق بشری است
رئیس قوه قضاییه با اشاره به وضعیت فاجعه بار انسانی در یمن، گفت: حرکت آمریکا بویژه رئیس جمهور این کشور در وتو کردن منع ادامه حمایت آمریکا از ائتلاف سعودی در یمن، شرایط را برای مردم مظلوم و بی گناه این کشور دشوارتر می سازد و براساس آنچه که رسما نهادهای حقوق بشری مورد تایید خودشان هم اعلام کرده اند، بر خلاف تمام موازین حقوق بشری و میثاق های بین المللی است.
وی افزود: وجدان های بیدار در جهان، هیچ کدام از این جنایات را بی پاسخ نخواهند گذاشت. تمام این اقدامات از ناحیه کشوری که همواره داعیه دار حقوق بشر است و به این بهانه تا کنون آتش های فراوانی را در نقاط مختلف جهان افروخته یا اقدام به تهدید و تحریم کرده است، دولت ایالات متحده را بیش از پیش نزد افکار عمومی جهان رسوا می سازد و برگ دیگری به دفتر تاریک عملکرد جنایتکارانه آمریکا اضافه خواهد کرد.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۲-۰۲ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.