آمریکا امروز پایان معافیت‌های خرید نفت از ایران را اعلام می‌کند

۱۳۹۸-۰۲-۰۲ اقتصاد

آمریکا امروز پایان معافیت‌های خرید نفت از ایران را اعلام می‌کند

بنا به گزارش واشنگتن پست وزارت خارجه آمریکا امروز اعلام خواهد کرد که همه کشور‌ها مجبور هستند به طور کامل واردات نفت از ایران را به پایان برسانند یا از طرف واشنگتن هدف تحریم قرار گیرند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران از روزنامه واشنگتن پست، یک سال بعد از تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از برجام، وزارت خارجه این کشور اعلام خواهد کرد که همه کشور‌ها مجبور هستند به طور کامل واردات نفت از ایران را به پایان برسانند یا از طرف واشنگتن هدف تحریم قرار گیرند.

به گزارش این روزنامه آمریکایی، این تصمیم در راستای اعمال فشار حداکثری علیه ایران به منظور پایان دادن به آنچه که آمریکا رفتار‌های مخرب تهران خوانده است، می‌باشد.

واشنگتن پست به نقل از دو مقام آمریکایی گزارش داد: روز دوشنبه صبح، مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا به رسانه‌ها اعلام خواهد کرد که از روز دوم ماه مه، واشنگتن دیگر هیچ معافیت تحریمی جدیدی به کشور‌هایی که پیش از این دارای معافیت برای خرید نفت از ایران بودند اعطا نخواهد کرد.

نوامبر سال گذشته، وزارت خارجه آمریکا معافیت‌های ۱۸۰ روزه‌ای را به ۸ کشور خریدار نفت و میعانات ایران ارائه کرده بود تا در این فاصله به دنبال منابع جایگزین غیر از نفت ایران باشند. این مهلت در حال به پایان رسیدن است و دوم مه ۲۰۱۹ تمام خواهد شد.

واشنگتن پست می‌گوید که پایان دادن به معافیت‌های تحریمی علیه ایران باعث پیچیده شدن بازار جهانی نفت خواهد شد چرا که بازار‌های جهانی منتظر اعلام تصمیم ترامپ در زمینه تمدید یا عدم تمدید معافیت‌ها است.

مقامات آمریکایی مدعی هستند که اختلال در بازار نفت به دو دلیل حداقلی خواهد بود؛ اول اینکه در حال حاضر عرضه بیش از تقاضا است و دوم اینکه پامپئو قرار است اعلام کند که کشور‌های عربستان سعودی و امارات متحده عربی متعهد به ایجاد تعادل در بازار نفت هستند. ترامپ روز پنج شنبه در همین زمینه با محمد بن زاید آل نهیان شاهزاده اماراتی صحبت کرده بود.

این روزنامه آمریکایی در ادامه گزارش داد، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفته است که ایده واردت صفر نفت از ایران توسط مایک پامپئو ارائه شده است. وی این سیاست را در هماهنگی کامل با رئیس‌جمهور پیش برده و همه گام‌های آن در تماس نزدیک با ترامپ اتخاذ شده است.

این مقام آمریکایی همچنین گفته، به خاطر اینکه تصمیم عدم اعطای معافیت‌های بیشتر قطعی شده است ما اکنون می‌توانیم سیاست واردات صفر را اعلام کنیم.

این مقامات آمریکایی همچنین به اظهارات اخیر برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اشاره کردند که هفته پیش گفته بود، اعطای معافیت‌ها طی سال ۲۰۱۸ مناسب بود چرا که نگرانی‌هایی راجع به افزایش قیمت نفت وجود داشت. در سال ۲۰۱۹ اوضاع متفاوت است، ما پیش بینی می‌کنیم که عرضه بیش از تقاضا باشد و شرایط بازار بهتر است بنابراین می‌توانیم سیاست واردات صفر را پیش ببریم.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۲-۰۲ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.