بومرنگی که آمریکا پرتاب کرد

۱۳۹۸-۰۱-۲۰ سیاست

بومرنگی که آمریکا پرتاب کرد

درست در آستانه روز پاسدار، ایالات متحده آمریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد، این برای اولین بار است که یک دولت، نیروهای نظامی رسمی یک کشور را به عنوان سازمانی تروریستی معرفی می‌کند.

به گزارش ایسنا، عصر ۱۹ فروردین کاخ سفید اعلام کرد که نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در یک اقدام غیر قانونی عصر دیروز بیانیه‌ای را در این باره امضا کرد.

ترامپ در این بیانیه نوشت: امروز به طور رسمی برنامه دولتم برای تروریستی اعلام کردن نیروهای سپاه پاسداران ایران از جمله نیروهای قدس را ذیل بند ۲۱۹ قانون مهاجرت و تابعیت اعلام می‌کنم. این گام بی‌مانند نشان‌گر آن است که ایران نه‌تنها یکی از حامیان اصلی تروریسم است، بلکه فعالیت‌هایی که سپاه پاسداران در آن دخیل است، تروریسم را ترویج و حمایت مالی می‌کند. سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران وسیله اصلی این کشور برای اعمال و حمایت از کمپین جهانی تروریسم است.

پس از این اقدام، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا هم در پیامی توییتری اعلام کرد: اقدام بی‌سابقه امروز در تعیین سپاه پاسداران ایران به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی، نشان‌دهنده تعهد ما به تحمیل حداکثر فشار بر رژیم ایران تا زمانی است که این رژیم استفاده از تروریسم به عنوان ابزاری برای حکومت‌داری را متوقف کند. سپاه پاسداران فاسد در تروریسم سرمایه‌گذاری کرده است آن هم در حالی که مردم ایران رنج می‌برند.

همچنین دفتر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بیانیه‌ای در خصوص تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منتشر کرد و در آن مدعی شد: ایران سالیانه مبلغ یک میلیارد دلار را صرف گروهک‌های تروریستی می‌کند و به انجام فعالیت‌های نامشروع و تروریستی در برخی کشورها نظیر آلمان، بوسنی، بلغارستان، کنیا، بحرین و ترکیه مشغول است.

در این بیانیه دفتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به سایر کشورها و بخش‌های خصوصی نسبت به همکاری با سپاه پاسداران هشدار داد و عنوان کرد: این تصمیم در جهت مقابله با تروریسم ایران در جهان اتخاذ شده است و تأثیرات مهمی برجای می‌گذارد.

این اقدام آمریکا به سرعت با واکنش مقامات ایرانی مواجه شد و شورای عالی امنیت ملی ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که رژیم ایالات متحده آمریکا را دولت حامی تروریسم و فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به “سنتکام” و تمامی نیروهای وابسته به آن را گروه تروریستی می‌داند. همچنین تهیه دو طرح دو فوریتی و سه فوریتی برای مقابله به مثل با رفتار خصمانه آمریکا در دستور کار نمایندگان مجلس قرار گرفت.

تنها چند ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) در دوم اردیبهشت ۵۸ رسماً فرمان تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را صادر کردند.

در روزهای ابتدایی پس از پیروزی انقلاب و تشکیل کمیته‌های انقلاب، دولت موقت که موافق استقلال عمل کمیته‌های انقلاب نبود ، به فکر ایجاد نیرویی تحت عنوان گارد ملی و تحت نظر خود افتاد. بر همین اساس، با پیشنهاد مهدی بازرگان رئیس دولت موقت، حسن لاهوتی حکمی از امام (ره) برای تأسیس این نیرو دریافت کرد و ابراهیم یزدی هم از سوی دولت موقت مأمور همکاری با لاهوتی شد.

سپاه کم‌کم در حال شکل گرفتن بود که گروه‌های دیگر وفادار به انقلاب نیز تشکل‌های جداگانه‌ای را برای حفاظت مسلحانه از انقلاب اسلامی به وجود آوردند. یکی از این تشکل‌ها در پادگان جمشیدیه تهران و با حضور جواد منصوری، عباس آقازمانی (ابوشریف)، عباس دوزدوزانی و ابراهیم حاج‌محمدزاده تشکیل شد و رابط این گروه با شورای انقلاب آیت‌الله موسوی‌اردبیلی بود.

گروه دیگر، گارد دانشگاه بود که زیر نظر محمد منتظری اداره می‌شد. این گروه که با شهید بهشتی ارتباط داشت، از افرادی که در فلسطین آموزش چریکی دیده بودند تشکیل می‌شد و در کنار آنها برخی افسران ارتش مانند شهید کلاهدوز، شهید نامجو و کتیرایی را نیز برای آموزش نیروها به کار گرفت.

به همین شکل چهار گروه مسلح با یک هدف مشترک به نام حراست از انقلاب شکل گرفته بود که هرکدام از آنها حفاظت از انقلاب اسلامی را وظیفه خود می‌دانستند، اما با توجه به شرایط، بروز اختلافات بین آنها اجتناب‌ناپذیر بود، به همین دلیل ضرورت ادغام این تشکل‌ها و تشکیل یک سازمان منسجم بیش از پیش احساس می‌شد. سرانجام ۱۲ نفر از نمایندگان این چهار گروه در جلسه‌ای گرد هم آمدند و پذیرفتند که با یکدیگر ادغام شده و سازمانی منسجم و یکپارچه را به وجود بیاورند تا به‌وسیله آن بتوان به اوضاع امنیتی کشور سر و سامانی داد.

به دنبال فرمان امام (ره) مبنی بر تشکیل سپاه، همان گروه ۱۲ نفره اساسنامه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در ۹ ماده و ۹ تبصره تهیه و تصویب کردند و به دنبال آن شورای انقلاب حکم اعضای شورای فرماندهی سپاه را ابلاغ در تاریخ دوم اردیبهشت ۵۸ طی اطلاعیه‌ای شروع به کار سپاه را اعلام کرد.

اولین شورای فرماندهی سپاه پاسداران متشکل از جواد منصوری در سمت فرمانده و عضو شورای فرماندهی، عباس آقازمانی (ابوشریف) در سمت مسئول واحد عملیات و عضو شورای فرماندهی، علی‌محمد بشارتی و بعدها محسن رضایی در سمت مسئول اطلاعات و تحقیقات و عضو شورای فرماندهی، سید اسماعیل داودی در سمت مسئول اداری و مالی، محسن رفیق‌دوست در سمت مسئول تدارکات و مرتضی الویری در سمت مسئول روابط عمومی تشکیل شد.

به دلیل اختلافات با دولت موقت سرانجام سپاه پاسداران زیر نظر شورای انقلاب قرار گرفت. تا انتخاب محسن رضایی از سوی امام (ره) به عنوان فرمانده سپاه چند نفر مسئولیت فرماندهی این نهاد را بر عهده گرفتند تا اینکه با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و فرماندهی محسن رضایی سپاه پاسداران انسجام مورد نظر را پیدا کرد.

سپاه در دوران هشت ساله دفاع مقدس دوشادوش ارتش به دفاع از مرزهای ایران پرداخت و در این راه تعداد زیادی از فرماندهان بزرگ خود که اغلب هم از جوانان انقلابی بودند را از دست داد. در میانه‌های جنگ هم تشکیلات سپاه کم کم شکل منسجم‌تری به خود گرفت از جمله تشکیل نیروی دریایی سپاه به فرماندهی حسین علایی و آغاز فعالیت‌های موشکی در سپاه زیر نظر شهید حسن طهرانی‌مقدم.

دوران هشت ساله دفاع مقدس آزمون سختی بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توانست با سربلندی از آن بیرون بیاید و در کنار دیگر نیروهای کشور نشان دهد در حفاظت از ایران حتی یک قدم عقب نخواهد گذاشت. آزمونی که با تقدیم صدها شهید تجارب ارزشمندی برای این نیروی تازه نفس نظامی ایران به همراه داشت و باعث آبدیده شدن سپاهیان شد.

با پایان جنگ سپاه از طرفی به مأموریت خود در حراست از انقلاب ادامه داد و از سوی دیگر امکاناتی که در جنگ به آن دست یافته بود را در خدمت اقتصاد کشور قرار داد و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) پروژه‌های عظیم اقتصادی که بخش خصوصی و دولتی از پس آن برنمی‌آمدند را بر عهده گرفت تا دوران بازسازی کشور پس از هشت سال جنگ با وقفه مواجه نشود.

پس از محسن رضایی، سردار یحیی رحیم‌صفوی از فرماندهان دوران دفاع مقدس و پس از وی سردار محمد علی جعفری به سمت فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انتخاب شدند.

به مرور زمان ساختار سپاه انسجام خاص خود را یافت. سپاه پاسداران شامل پنج نیرو با مأموریت‌های متفاوت است؛ نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی مقاومت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (بسیج) و نیروی قدس. در رأس سپاه فرمانده کل قرار دارد، پس از او جانشین یا قائم‌مقام قرار می‌گیرد و پس از او نیز رئیس ستاد مشترک حائز اهمیت است که به طور مستقیم با فرمانده کل و با فرماندهان نیروهای پنج‌گانه مرتبط است. فرمانده کل سپاه مستقیماً توسط فرمانده معظم کل قوا انتخاب می‌شود و جانشین و فرماندهان ستاد مشترک و نیروها به پیشنهاد فرمانده کل و با تصویب و حکم مقام معظم رهبری انتخاب می‌شوند.

ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مسئولیت هماهنگی و فرماندهی نیروهای پنج‌گانه را بر عهده دارد. دو ساختار دیگر در سپاه به نام‌های حوزه نمایندگی ولی فقیه و سازمان حفاظت اطلاعات وجود دارد که اولی کاملاً مستقل از ساختار فرماندهی و مستقیماً زیر نظر رهبری قرار دارد و دومی نیز تقریباً مستقل از فرماندهی است و فرمانده آن را رهبر انقلاب با پیشنهاد فرمانده سپاه انتخاب می‌کند و فرمانده آن مستقیماً با دفتر عمومی حفاظت اطلاعات در دفتر رهبری مرتبط است و به ایشان گزارش می‌دهد.

در حال حاضر سردار محمدعلی جعفری فرمانده کل، سرتیپ پاسدار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی، سرتیپ امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضا، دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی، سرتیپ پاسدار غلام‌حسین غیب‌پرور فرمانده بسیج و سردار سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هستند.

یکی از دلایل اصلی اقدام اخیر آمریکا علیه سپاه حضور نیروهای قدس در منطقه به درخواست دولت‌های منطقه است. آمریکایی‌ها به گفته ترامپ بیش از هفت هزار میلیارد دلار در خاورمیانه هزینه کرده‌اند اما به اذعان خود ترامپ می‌بینند که نیروهای ایران می‌توانند در ۱۲ دقیقه کنترل خاورمیانه را در دست بگیرند. این به معنای شکست علنی آمریکا در منطقه است. خروج نیروهای آمریکایی از عراق و افغانستان و استقبال مردم و دولت‌های سوریه و عراق و دیگر کشورهای منطقه از کمک مستشاری و نظامی سپاه و ایران به آنها برای مقابله با گروه‌های تروریستی ساخته آمریکا، صهیونیسم و رژیم‌های ارتجاعی منطقه نشان‌دهنده قدرت و نفوذ ایران و دلیلی دیگر بر شکست سیاست‌های نظامی آمریکا در منطقه است.

از طرفی سپاه پاسداران به عنوان یک نیروی مردمی که اساساً یکی از نیروهای پنج‌گانه آن یعنی سازمان بسیج مستضعفین با حضور داوطلبانه مردم تشکیل شده همواره تلاش کرده در کنار مردم ایران به سازندگی و حل مشکلات در جامعه توجه ویژه داشته باشد. نمونه بارز آن سیل اخیر در برخی از استان‌های کشور است که از همان دقایق ابتدایی آن نیروهای سپاه به کمک مردم شتافتند و همچنان در گلستان و لرستان و خوزستان در حال تلاش برای مقابله با تبعات سیل و امدادرسانی به مردم سیل‌زده هستند.

همین موضوع و مردمی بودن باعث شده تا این اقدام خصمانه آمریکا، علاوه بر مسئولین با واکنش تند مردم ایران هم مواجه شود و داغ شدن هشتک #من_هم_سپاهی‌ام در فضای مجازی نشان‌دهنده حمایت مردم از سپاه و مردمی بودن این نیروی نظامی است.

مانند دیگر توطئه‌های غرب علیه جمهوری اسلامی که در این سال‌ها تلاش کرده‌اند با تحت فشار قرار دادن ایران باعث زمین خوردن انقلاب اسلامی شوند همان گونه که مسئولان ایران در این ۲۴ ساعت اعلام کرده‌اند که آمریکایی‌ها باید منتظر عواقب این تصمیم خطرناک خود باشند، این اقدام آمریکا علیه سپاه هم مثل بومرنگ به سوی آمریکا و حامیانش بازخواهد گشت.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۱-۲۰ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.