رویترز: عربستان آمریکا را به اجتناب از دلار در معاملات نفتی تهدید کرد

۱۳۹۸-۰۱-۱۷ اقتصاد

رویترز: عربستان آمریکا را به اجتناب از دلار در معاملات نفتی تهدید کرد

خبرگزاری رویترز روز جمعه، ۱۶ فروردین‌ماه، گزارش داد که عربستان آمریکا را به اجتناب از واحد پولی دلار در معاملات نفتی، در صورت تصویب و اجرای لایحه «نوپک» تهدید کرده است.

لایحه معروف به «نوپک» در راستای مبارزه با «انحصارگرایی» در بازار نفت توسط سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، از سال ۲۰۰۰ در کنگره آمریکا مطرح است، اما رؤسای ‌جمهوری این کشور تاکنون می‌گفتند که اگر کنگره آن را تصویب کند، آن را وتو خواهند کرد تا تبدیل به قانون نشود.

اما دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری کنونی آمریکا، بارها اوپک را به «انحصارگری» در بازار نفت متهم و حتی تهدید کرده است که با آن برخورد می‌کند.

خبرگزاری رویترز روز جمعه از قول سه منبع آگاه که نخواسته‌اند نامی از آنها برده شود، گزارش داد: «تهدید عربستان درباره اجتناب از دلار در معاملات نفتی» طی دیدار مقامات ارشد انرژی دو کشور در ماه‌های گذشته مطرح و درباره این موضوع حتی در اجلاس اوپک نیز مذاکره شده است.

امتناع عربستان از دلار می‌تواند بر نفوذ آمریکا در تجارت جهانی تاثیر بگذارد و آمریکا نیز اهرم‌های لازم برای اعمال تحریم‌ها را از دست بدهد. هم اکنون، در بازارهای جهانی نفت معامله با دلار انجام می‌شود و عربستان با تولید ۱۰ درصد از نفت دنیا، بزرگ‌ترین صادرکننده نفت نیز هست.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۸-۰۱-۱۷ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.