مخالفت مجلس با چند نرخی شدن قیمت بنزین

۱۳۹۷-۱۲-۰۴ اقتصاد

مخالفت مجلس با چند نرخی شدن قیمت بنزین

 نمایندگان با چند نرخی شدن قیمت بنزین مخالفت کردند.

به گزارش خانه ملت، علی مطهری در نشست علنی عصر امروز (شنبه، ۴ اسفند) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی جزئیات بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، در پیشنهادی در خصوص تبصره ۱۴ این لایحه، درباره نرخ بنزین گفت: وضعیت قبلی نرخ بنزین تا سال ۸۳ به این صورت بود که هر سال ۱۰ تا ۱۵ درصد به قیمت بنزین اضافه می شد و مردم نیز با این افزایش طبیعی مشکلی نداشتند ولی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۸۴، مجلس هفتم قانون تثبیت قیمت ها را وضع کرد که به موجب آن قیمت بنزین ثابت ماند و همین مسئله موجب مشکلاتی برای کشور از جمله قاچاق بنزین شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: به دنبال این موضوع قانون هدفمندی یارانه ها آمد که قائل به آن بود به دلیل افزایش قیمت ها باید یارانه بنزین را به مردم بدهیم.

وی با بیان اینکه قانون هدفمندی یارانه ها مصیبتی برای کشور شد، ادامه داد: باید فکری به حال مسئله بنزین کرد تا هم مصرف بی رویه بنزین کنترل شود و هم از قاچاق آن جلوگیری صورت گیرد.

براساس این گزارش در پیشنهاد علی مطهری عنوان شده بود که از تاریخ ۹۸/۳/۱ بنزین با کارت سوخت و برای خودروهای شخصی به این صورت عرضه شود که مصرف بنزین تا ۸۰ لیتر با مبلغ هر لیتر هزار تومان و برای مصارف بالاتر از ۸۰ لیتر با مبلغ هر لیتر ۳ هزار تومان در نظر گرفته شود و درآمد ناشی از این موضوع برای اشتغال، تولید و کمک به اقشار کم درآمد صرف شود.

علیرغم آنکه دولت با این پیشنهاد موافق بود سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه توضیح داد: کمیسیون با افزایش نرخ بنزین مخالف است زیرا ۲ یا چند نرخی شدن بنزین در تورم و بازارهای دیگر تاثیرگذار است.

محمدمهدی مفتح افزود: با تصویب این پیشنهاد مبلغ ۳ هزار تومان برای هر لیتر بنزین مبنای تصمیم گیری برای دیگر نرخ ها خواهد شد و این امر گرانی، تورم، فشار به مردم و فقیرتر شدن فقرا را به همراه خواهد داشت.

از میان ۲۱۸ نماینده حاضر در صحن علنی مجلس، ۷۰ نفر با این پیشنهاد موافقت و ۱۲۲ نفر با آن مخالفت کردند و ۶ نماینده نیز دارای رأی ممتنع بودند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۱۲-۰۴ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.