محسن رضایی: برخی به ما می‌گویند اصلا چرا جنگ کردید

۱۳۹۷-۱۰-۱۹ سیاست

محسن رضایی: برخی به ما می‌گویند اصلا چرا جنگ کردید

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز فشار زیادی به مردم وارد شده ولی عده‌ای هنوز به دنبال توافق با غرب هستند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در تازه ترین اظهارات خود درباره دفاع مقدس گفت: برخی در هر مناسبتی مانند هفته دفاع مقدس و سالروز عملیات کربلای ۴ و ۵ تلاش می کنند تا با ایجاد شبهه، به انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ضربه بزنند، اما انقلاب حقیقت بسیار بزرگی است که قابل حذف نیست

محسن رضایی دبیر کنونی مجمع تشخیص مصلحت نظام و فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران روز سه شنبه در دومین همایش سراسری راویان انقلاب و دفاع مقدس با اشاره به هشت سال دفاع مقدس افزود: امروز باید چرایی ماندگاری حماسه دفاع مقدس را فهمید.

محسن رضایی: برخی به ما می‌گویند اصلا چرا جنگ کردید| همین کسانی که برجام را امضا کردند، قطعنامه ۵٩٨ را تایید کرده بودند|بند‌های قطعنامه اکثرا به‌نفع ایران بود| درآن زمان گفتم قطعنامه را قبول ندارم و این تابلو فریبنده است| عده‌ای هنوز به دنبال توافق با غرب هستند

وی از آنچه که تخریب برخی ها علیه دفاع مقدس یاد کرد، گفت: برخی به ما می‌گویند از جنگ صحبت نکنید. سوال می کنند چرا جنگ کردید. این موضوعات باید از ابتدا معلوم شود که طرح این سوال برای روشنگری است یا تخریب؟

فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به تغییر نسل ها در طول انقلاب ، تصریح کرد: دشمنان تلاش می کنند برای نسل جدید شبهه ایجاد کنند بنابراین از همین موضوع باید فهمید که جنگ و دفاع مقدس بسیار مهم است.

رضایی افزود: صدام با ائتلاف آمریکا، عربستان و برخی کشورهای دیگر از چند ماه قبل از پیروزی انقلاب وقتی امام (ره) را از عراق تبعید کردند، برنامه‌ خود را برای مقابله با انقلاب شروع کرده و جنگ را به ما تحمیل کرد.

سرلشکر پاسدار رضایی یادآور شد: در اواخر جنگ امکان غافلگیری بسیار کم شده بود. دشمن در درون ما هم نفوذ داشت و هنر فرماندهان این بود که حتی در شرایط لو رفتن (عملیات) در جنگ پیروزی کسب می ‌کردند.

فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بیان این که در جنگ تحمیلی همه به صدام اطلاعات می‌دادند، گفت: همه عملیات‌های ما با ضریبی از لو رفتن انجام می‌شد. مثلا در والفجر۸ مجبور شدیم در محلی دیگر عملیات فریب انجام دهیم تا دشمن فریب بخورد.

رضایی به دستاوردهای دفاع مقدس هم اشاره و خاطرنشان کرد: اگر امروز با کمک دوستان خود بر داعش پیروز می ‌شویم به خاطر تجارب جنگ تحمیلی است.

محسن رضایی: برخی به ما می‌گویند اصلا چرا جنگ کردید| همین کسانی که برجام را امضا کردند، قطعنامه ۵٩٨ را تایید کرده بودند|بند‌های قطعنامه اکثرا به‌نفع ایران بود| درآن زمان گفتم قطعنامه را قبول ندارم و این تابلو فریبنده است| عده‌ای هنوز به دنبال توافق با غرب هستند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه در روزهای دفاع مقدس تمام بودجه کشور را به ما نمی‌ دادند، ادعا کرد: ‘ به ما گفتند اگر با همین بودجه کم می‌توانید ، بجنگید در غیر این صورت به امام بگویید که توان جنگ نیست.’

رضایی با اشاره به این که دستاورد جنگ تنها آزادی سرزمین ما نبود، گفت: ما با پیروزی های خود همه متحدین صدام را با خودشان درگیر کردیم درغیر این صورت هنوز هم درگیری‌ها ادامه داشت و این مکر الهی بود که به آن ها باز گشت.

وی افزود: ما برای شهادت رفته بودیم در حالی که امروز عده‌ای به خانواده شهدا و فرماندهان با هدف مقابله با روحیه شهادت طلبی مردم حمله می‌کنند اما کور خوانده اند ما تمام قطرات خون خود را برای امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل (ع) نثار خواهیم کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ‘ امروز به شهدای ما در کربلای ۴ و ۵ ایراد می‌گیرند، خجالت بکشید، امروز این همه به مردم فشار وارد شده است ولی عده‌ای هنوز به دنبال توافق با غرب هستند.’

رضایی افزود: کدام عملیات بود که امام شب قبل از آن ساعت‌ها برای رزمندگان دعا نمی ‌کردند؟ جنگ مربوط به یک یا دو شخص نیست، بلکه مربوط به همه ملت است.

سرلشکر پاسدار رضایی گفت: صدام پس از قطعنامه ۵۹۸ باز هم به ایران حمله کرد و تا ۳۰ کیلومتری کرمانشاه آمد. در حالی که اگر در همان زمان پیروز می‌شد، قطعنامه را قبول نمی ‌کرد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: صدام با توجه به اینکه در قطعنامه ۵۹۸ چیزی کسب نکرده بود، از طرفی همه بندهای قطعنامه اکثرا به نفع ایران بود لذا تلاش کرد با حمله به کویت تلافی کند.

رضایی یادآور شد: برخی این حمله را مربوط به بدهی کویت به صدام می دانند اما در اصل عامل دیگری باعث حمله عراق به کویت شد و آن این بود که صدام از جنگ با ایران هیچ سودی بدست نیاورد و در پی جبران آن بود.

فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تاکید کرد: اگر صدام هم بعد از قطعنامه پیروز می‌شد، درخواست قطعنامه جدید می‌کرد مانند ترامپ که می گوید باید دو باره برجام را بنویسید. صدام از متحدانش خشمگین بود و به این دلیل به کویت حمله کرد.

وی با بیان اینکه برخی این سوال را مطرح می کنند که چرا پس از فتح خرمشهر آتش بس نکردید؟ اظهار داشت: اگر آتش بس اتفاق می افتاد جنگ بلاتکلیف می‌ماند و در این صورت صدام به کویت حمله نمی‌کرد و آمریکا هم به عراق سرازیر نمی‌شد و ما هنوز شاهد موجودی به نام صدام حسین در عراق بودیم؛ این نشان داد که با کربلای ۴ و ۵ سرنوشت جنگ تغییر کرد و عراق مجبور به پذیرش قطعنامه شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به تطبیق شرایط کنونی کشور و دوره دفاع مقدس پرداخت و گفت: سیاست امروز ترامپ شبیه حرکت صدام حسین پس از پذیرش قطعنامه است. آن زمان همین کسانی که برجام را امضا کردند، قطعنامه را تایید کردند.

وی ادامه داد: دشمن تحریم اقتصادی وضع کرده و افراد ناکارآمد در داخل به جای ایستادن در برابر تحریم‌ها، از دفاع مقدس درس نمی‌گیرند و درعین حال به ما می‌گویند شهادت طلبی را زیر سوال بردید.

رضایی در پاسخ به سوالی درباره اینکه حمله عراق به ایران قابل پیش بینی بود یا خیر؟ یادآور شد: بله می‌شد از چند طریق آن را پیش بینی کرد. یکی اینکه دشمن به طمع نمی‌افتاد و دولت موقت دشمن را به طمع انداخت و قراردادهای هواپیماهای نظامی اف ۱۶ را لغو کردند.

وی افزود: در این شرایط کشور از دولت نیز می خواهم که بودجه نیروهای مسلح را کاهش ندهد و خدایی ناکرده غفلت صورت نگیرد.

سرلشکر پاسدار رضایی همچنین به جلسه مشترک با امام راحل پس از ورود نیروهای ایرانی به خاک عراق اشاره کرد و گفت: در این جلسه بحث شد که در جنوب به مرز رسیدیم اما ۱۰۰۰ کیلومتر مربع از زمین‌های ما دست عراق است و مرز ما بیابان است که عارضه طبیعی ندارد و اگر بمانیم، باید نیروی عظیمی در آنجا مستقر کنیم ولی اگر رد شویم پشت رودخانه‌ای می‌توان دفاع کرد.

محسن رضایی: برخی به ما می‌گویند اصلا چرا جنگ کردید| همین کسانی که برجام را امضا کردند، قطعنامه ۵٩٨ را تایید کرده بودند|بند‌های قطعنامه اکثرا به‌نفع ایران بود| درآن زمان گفتم قطعنامه را قبول ندارم و این تابلو فریبنده است| عده‌ای هنوز به دنبال توافق با غرب هستند

وی ادامه داد: ارتش عراق پشت رودخانه و فاصله‌اش با آبادان ۵۰۰ متر بود و ما ۲۰ کیلومتر با بصره فاصله داشتیم و موازنه دفاعی برقرار نبود.

فرماند پیشین سپاه پاسداران گفت: من و آقای هاشمی رفسنجانی و تیمسار ظهیرنژاد گفتیم اگر اجازه دهید از مرز عبور کنیم. یک هفته بعد حاج احمد آقا تماس گرفت و گفت: امام چند شرط گذاشته‌اند که از مرز عبور کنید. یکی اینکه آتش توپخانه به مناطق مسکونی نرسد و دیگر اینکه اعلام کنید قصد اضافه کردن خاک عراق به سرزمین را ندارید.

رضایی درباره پذیرش با تاخیر قطعنامه ۵۹۸ اظهار داشت: ابهاماتی در قطعنامه وجود داشت. مسئولان می‌گفتند اول کمیته تعیین متجاوز نوشته شود و بعد اسرا جابجا شوند. قرار شد دبیرکل سازمان ملل اعلامیه دهد و مسئولان منتظر بودند که ارتش عراق جملاتی بیان کند.

وی درباره عامل تغییر استراتژی در سال ۶۵ در حرکت به سمت غرب کشور گفت: تحلیل فرماندهان بود که سال ۶۵ در جنوب هدف قابل دستیابی بعد از کربلای ۴ و۵ و فاو نیست و افقی در جنوب دیده نمی ‌شود.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: بعضی می‌گفتند شش ماه وقت بدهید و در جنوب بمانیم و من گفتم بعد از ۶ ماه عملیاتی انجام می‌شود؟ گفتند نمی‌دانیم.

رضایی یادآور شد: بررسی کردیم که می‌توان به سلیمانیه و کرکوک نزدیک شد و بر اساس تحلیلی از امام پس از موفقیت در جنوب، جبهه شمال باز شد.

فرمانده پیشین سپاه پاسداران در پاسخ به سوالی درباره اینکه نقش وی در پذیرش قطعنامه ۵۹۸ چه بود؟ گفت: شما قضاوت کنید. من در نامه‌ای که به آن استناد می‌شود، نوشته‌ام که پذیرش قطعنامه ۵۹۸ را قبول نداریم و این تابلویی فریبنده است و ارتش عراق به ما حمله خواهد کرد‌.

رضایی ادامه داد: در این نامه گفتم که اگر امکاناتی که تقاضا کرده‌ایم به ما داده شود جنگ را زودتر تمام می‌کنیم و اگر داده نشود هم جنگ را ادامه می‌دهیم‌ این نامه را یک ماه قبل از پذیرش قطعنامه نوشته بودم.

وی در پاسخ به این که آیا در طراحی عملیات‌ها بین ارتش و سپاه اختلاف بود یا خیر؟ یادآور شد: اگر هم بوده تخصصی بوده و با یک دیدگاه، آن هم دیدگاه انقلابی و بر اساس تجربه بوده است، دیدگاه ارتش کلاسیک بود و با دیدگاه انقلابی تفاوت داشت اما اختلاف سیاسی نبود.

رضایی در پاسخ به این سوال که علت عقب نشینی از فاو چه بود؟ گفت: عقب نشینی اجباری بود.
وی درباره مدیریت و فرماندهی امام راحل بر دفاع مقدس، گفت: در جنگ تصمیم گیری دارای ابعاد مختلفی است فقط یک بعد آن رزمندگی است.

فرمانده پیشین سپاه بعد دیگر تاکتیک را سطح دیگر عملیات دانست و افزود: سطح راهبردی جنگ را امام به خوبی می فهمیدند حتی از سیاستمداران دنیا هم بهتر متوجه می‌شدند.

وی تاکید کرد: اگر قبل از قطعنامه ۵۹۸ آتش بس پذیرفته می‌شد، جنگ تا امروز ادامه داشت زیرا سند محکمی وجود نداشت، همانطور که امروز هم می‌بینیم در برجام چند اشکال در مسائل اقتصادی بوده و ترامپ از آن سوء استفاده می‌کند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۱۰-۱۹ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.