روزنامه آفرینش: آمریکایی‌ها نمی‌دانند ایران بخشی از کره زمین نیست!

۱۳۹۷-۱۰-۱۸ جامعه

روزنامه آفرینش: آمریکایی‌ها نمی‌دانند ایران بخشی از کره زمین نیست!

روزنامه آفرینش نوشت:

چندی پیش کلیپی در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که دربردارنده نکات قابل تاملی بود. این کلیپ، مربوط به توریستی جوان است که با هدف گشت و گذار به ایران آمده، و نسبت به هزینه های زندگی در کشورمان بسیار متعجب و متحیر است. این توریست آمریکایی صرفا به تعداد محدودی از موارد تعجب آمیز اشاره کرد و اگر سری به پمپ بنزین های ما می زد قطعاً از تعجب گمان می کرد ایران بخشی از کره زمین نیست!!
« چند نکته درباره «مدیریت سوبسیدمحور» » عنوان سرمقاله روزنامه آفرینش به قلم حمیدرضا عسگری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید.

چندی پیش کلیپی در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که دربردارنده نکات قابل تاملی بود. این کلیپ، مربوط به توریستی جوان است که با هدف گشت و گذار به ایران آمده، و نسبت به هزینه های زندگی در کشورمان بسیار متعجب و متحیر است. وی قیمت هشت دلار برای اقامت در یک هتل خوب با یک وعده صبحانه را دیوانه وار توصیف می کند. این جوان آمریکایی خوردن یک وعده غذا همچون یک ساندویچ با قیمت ۳۰ سنت را حیرت انگیز می‌داند و در پایان، توجه مخاطبانش را به خرید باورنکردنی یک بستنی به قیمت ۵ سنت جلب می کند.

درمورد این مسئله چندین نکته دردآور برای ما وجود دارد که بازگو کردنش بیانگر آسیبهایی است که بعضاً با دست خود برسر اقتصاد و ارزش پول ملی آورده ایم. این توریست آمریکایی صرفا به تعداد محدودی از موارد تعجب آمیز اشاره کرد و اگر سری به پمپ بنزین های ما می زد قطعاً از تعجب گمان می کرد ایران بخشی از کره زمین نیست!!

شاید گفته شود علت اصلی تعجب این توریست و دیگر توریستها از وضعیت اقتصادی ایران، کاهش ارزش پول ملی ماست. اما اگر قدری تامل کنیم، می توان عدم تعادل در سیستم و ساختار اقتصادی کشور را به عینه مشاهده کرد. تعادلی که دست گذاشتن دولت بر بسیاری از بخشهای اقتصاد، موجب برهم خوردن آن شده و امروز اقتصادی عظیم اما ناهموار به وجود آورده ایم که اگر بخواهیم هریک از آجرهای آن را بیرون بکشیم و صاف و درست بگذاریم، این دیوار فرو خواهد ریخت. معمولا در کشور ما مسئولان هیچگاه تاوان چنین امور زیربنایی را به جان نمی خرند و آن را برای بعدیها به ارث می‌گذارند.

امروز مردم ما دچار تورم پنهان و کاهش ارزش پول ملی و عدم کفاف درآمدها در برابر هزینه ها شده‌اند. شاید گفته شود افزایش قیمت برخی اقلام زیربنایی همچون سوخت موجب جهش قیمتها در عرصه‌های مختلف خواهد شد. اما کسی به این مسئله اشاره نمی کند که سالهاست سوبسیدهای غیراصولی در حوزه انرژی فقط منافع اقشار بالای جامعه را تامین کرده و فشارهای این هزینه به صورت نامحسوس بر دیگر اقشار جامعه تقسیم شده است.

نمونه های بسیاری از سوبسیدهای غیرمنطقی درکشورمان وجود دارد، اما به طور کلی در حوزه ای که دولت وارده شده و مدیریت اقتصادی مورد نظر خود را بر آن بخش تحمیل کرده، شاهد ناهمگونی خروجیها با استانداردهای جهانی هستیم. چنین مدیریتی باعث شده تا قیمت ها برای توریستهای خارجی تعجب آور و برای جامعه داخلی عذاب آور باشد!

در مدیریت سوبسید محور، هیچگاه نمی توان فساد را دور دانست. قطعا هر سوبسیدی منافع فردی و گروهی بسیاری را تامین می کند که هیچگاه اجازه نمی دهند شرایط به صورت استاندارد مدیریت شود. ما هنوز هم می توانیم از اقلام غیرضروری که سوبسید دریافت می کنند شروع کنیم، و با آزادسازی قیمت آن، سوبسید درنظر گرفته شده در مسیر بهبود کیفیت محصولات یا خدمات مرتبط با آن حوزه استفاده شود.

به عنوان مثال امروز درکشورهمسایه ما ترکیه قیمت بنزین به پول ما ۱۵ هزارتومان است، اما سوبسید داده نمی شود و مردم هم زندگی عادی خود را انجام می دهند و آنها که از ماشین شخصی استفاده می کنند هزینه واقعی سوخت را می دهند و آنها که قادر نیستند، از وسایل حمل و نقل عمومی و ارزان استفاده می کنند. نتیجه این سیاست این شده که ناوگان حمل و نقل عمومی این کشوربا بهره گیری از همین قیمت واقعی سوخت و مدیریت هزینه ها، به قدری توسعه یافته که شهروندان نیازی به تردد با خودروی شخصی ندارند. اگر دولت دست از سر اقتصاد بردارد، در مقابل واقعی شدن هزینه ها، شاهد واقعی شدن درآمدها نیز خواهیم بود و به این صورت تعادل لازم ایجاد خواهد شد.

(نمایش کل : ۱۴ - نمایش امروز : ۱)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۱۰-۱۸ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.