شهر کتاب واقعی اینجاست +عکس

۱۳۹۷-۱۰-۱۰ جامعه

شهر کتاب واقعی اینجاست +عکس

جشنواره ادبی «هی» هم در این شهر برگزار می‌شود و حدود ۸۰۰۰۰ نویسنده، ناشر و طرفدار ادبیات از سراسر جهان در اواخر ماه مه هر سال به این شهر می‌آیند.

همه چیز از سال ۱۹۶۱ آغاز شد، زمانی که ریچارد بوث اولین فروشگاه کتاب دست دوم را در این شهر در یک ایستگاه آتش نشانی قدیمی افتتاح کرد. او دو مرد قوی شهر را استخدام کرد و به آمریکا برد که کتابخانه‌ها به سرعت بسته می‌شدند. او کتاب‌ها را از آنجا خرید و با کشتی‌های کانتینری به هی اون وای آورد.

به مرور زمان سایر کتابخانه‌ها هم به این ابتکار پیوستند و قفسه ها، فروشگاه‌ها و روش‌های دیگر برای فروش کتاب‌های استفاده شده در هر گوشه از شهر ظاهر شدند.

تا دهه ۱۹۷۰ این شهر به عنوان شهر کتاب در سراسر جهان شناخته شد و امروزه ۵۰۰۰۰۰ گردشگر در سال از آن دیدن می‌کنند. در میان کتابفروشی‌های متعدد این شهر، عجیب‌ترین و زیباترین کتابفروشی ها، آنهایی هستند که در واقع فقط یک قفسه روی دیوار هستند و معمولا فروشنده‌ای کنار آن‌ها نیست.

افراد کتاب را انتخاب کرده و پولش را در صندوق کوچکی در کنار قفسه می‌اندازند. یکی از این کتابفروشی‌ها هم در قلعه قرن دوازدهمی شهر قرار دارد.

از سال ۱۹۸۸، هی اون وای میزبان جشنواره هنر و ادبیات هی است که طی سال‌ها نویسندگانی مثل دیوید سیمون، استیون فرای، سلمان رشدی و سیمون سینگ را به سوی خود جذب کرده است. این جشنواره در سال‌های اخیر گسترش یافته و اکنون شامل اجراهای موسیقی و پیش نمایش فیلم‌ها هم می‌شود.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۱۰-۱۰ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.