طرح جدید حذف یارانه ارزی؛ واریز ما به التفاوت قیمت کالاهای اساسی وارداتی به کارت خانوار

۱۳۹۷-۱۰-۰۹ اقتصاد

طرح جدید حذف یارانه ارزی؛ واریز ما به التفاوت قیمت کالاهای اساسی وارداتی به کارت خانوار

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه، سرانه هر فرد در مابه التفاوت تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی مشخص بوده و در قالب کارت اعتباری به خانوار پرداخت شود،گفت: قیمت کالاهای وارداتی با ارز رسمی در بازار متناسب با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تخصیص نیافته است.

به گزارش تسنیم، محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه حدود ۱۴ میلیارد دلار امسال و نیز سال آینده به کالاهای اساسی اختصاص یافته است گفت: قیمت این کالاها در بازار متناسب با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی تخصیص یافته نیست.در نشستی که سه شنبه هفته گذشته اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس با وزیر صنعت، معدن و تجارت و مسئولان دستگاه های نظارتی برگزار کردند راهکارهایی برای افزایش نظارت دولت بر قیمت کالاهای اساسی در نظر گرفته شد و اگر در کاهش این کالاها اتفاقی نیفتد نشان دهنده رانت در اقتصاد کشور است و استمرار این مسئله به هیچ وجه نمی تواند ادامه یابد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: اولویت نخست ما این است که دولت بتواند با سیاست های نظارتی و مدیریت و تنظیم بازار قیمت کالاهای اساسی را بر اساس ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی قرار دهد اما در غیر این صورت پیشنهاد کمیسیون اقتصادی مجلس تخصیص مابه التفاوت یارانه بین قیمت ارز تخصیص یافته به کالاهای اساسی و قیمت این کالاها در بازار است.

وی اظهار داشت: حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان منابع مابه التفاوت قیمت کالاهای اساسی بر اساس ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و قیمت این کالاها در بازار است. این رقم معادل یک چهارم بودجه کل کشور در سال ۹۸ است و باید برای آن تصمیم گیری شود. اگر نظارت بر قیمت ها انجام نشود مابه التفاوت این قیمت که بخش عمده ای از آن اکنون به رانت تبدیل و در واسطه گری از جیب مردم خارج می شود باید به جیب مردم باز گردانده شود.

پور ابراهیمی با اشاره به سازوکاری که برای این کار در نظر گرفته شده است، گفت: سرانه هر فرد در مابه التفاوت مشخص است و این سرانه در قالب کارت اعتباری به خانوار داده می شود. همچنین بر اساس این طرح قیمت کالایی که مردم پرداخت می کنند همان قیمت ترجیحی است و مابه التفاوت آن بر اساس سرانه از کارت اعتباری پرداخت می شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای با بیان اینکه اکنون کالاهایی که اکنون با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی وارد می شود با ارز آزاد در مرزها صادر می شوند افزود: با اجرای طرح کارت اعتباری جلوی قاچاق کالاهای اساسی که اتلاف منافع عمومی ملت است گرفته می شود. با دولت سه شنبه هفته آینده در کمیسیون اقتصادی برای تنظیم بازار رایزنی می کنیم.

از فروردین ماه سال جاری سیاست اول ارزی دولت در خصوص تامین ارز کلیه کالاهای وارداتی با نرخ ۴۲۰۰ تومان در دستور کار قرار گرفت.۵ ماه بعد از مرداد ماه با تغییر رئیس کل بانک مرکزی، سیاست تعمیق بازار ثانویه ارزی در سامانه نیما در دولت کلید خورد. بر این اساس از نیمه مرداد ماه تامین ارز کالاهای گروه ۲ و ۳ با ارز به قیمت سامانه نیما از محل ارز حاصل از صادرات تامین شد. این سیاست تا امروز ادامه پیدا کرده و برای واردات کالاهای اساسی با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومان ۱۸ میلیارد دلار در نظر گرفته شده است. این در حالی است که به عقیده بسیاری از کارشناسان بین تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی و قیمت نهایی کالاهای اساسی در بازار اختلاف چشم گیر وجود دارد. بر همین اساس دولت تصمیم گرفته با سازوکارهای حمایتی و نظارتی و فاصله قیمت نهایی کالاهای اساسی در بازار را کاهش دهد. همچنین برای سال اینده نیز در لایحه بودجه حدود ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و ۲ میلیارد دلار برای واردات کالاهای واسطه ای مورد نیاز صنایع به نرخ نیما لحاظ شده است. از هفته گذشته نیز گروه ۳ کالایی عملا حذف شده و در حالا حاضر تنها برای دو گروه کالایی اساسی و قطعات و کالای واسطه ای تامین ارز انجام می‌شود.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۱۰-۰۹ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.