پاسخ منفی عراق به ترامپ

۱۳۹۷-۱۰-۰۹ اسلایدر

پاسخ منفی عراق به ترامپ

« پاسخ منفی عراق به ترامپ » عنوان سرمقاله روزنامه جمهوری اسلامی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
سفر دزدانه ترامپ در اوج پنهانکاری به عراق به رسوائی تازه‌ای برای آمریکا و شخص ترامپ تبدیل شده است. ترامپ در سفری شتابزده به استان الانبار عراق تلاش کرد از خود یک رئیس‌جمهور شجاع و بی‌باک را به نمایش بگذارد که حاضر است خطر کند و به کانون بحران سفر نماید، اما تصویری که خودش در توئیت شخصی به نمایش گذاشت، از روحیات فرد بزدلی خبر می‌داد که با ترس و لرز به سفری پنهانی دست زده و تمامی لحظات سفر هم به شدت نگران حوادث غیرمنتظره‌ای بوده که مبادا جانش را به خاطر اندازد.
ترامپ شخصاً اوضاعی را تشریح کرده که در اوج پنهانکاری وارد استان الانبار عراق شده و در لحظات اقامت کوتاه مدتش از ترس پرده‌ها را کشیده و در میان شدیدترین ملاحظات امنیتی هم احساس ترس و نگرانی داشته و گلایه می‌کند چرا باید پس از صرف ۷ تریلیون دلار هم باید در تاریکی و مخفیانه به عراق سفر کند؟ با آنکه سفر ترامپ به طرز آشکاری در واکنش به انتقادات فزاینده‌ای بود که ترامپ را به بزدلی متهم می‌کردند که حاضر نیست به سربازان آمریکائی در کانونهای بحران سر بزند، ولی از سفر وی نه تنها استقبالی نشد، بلکه دور جدیدی از انتقادات گزنده و اعتراضات منطقی را علیه وی برانگیخت. نظامیان آمریکائی مقیم عراق از این بابت حق اعتراض دارند که چرا جایگاه رئیس‌جمهور از محل استقرار آنها با بلوکهای سنگین بتونی جداسازی شده بود. این اقدام نشان می‌دهد که ترامپ نه تنها از مردم عراق که حتی از نظامیان کشورش هم ترس و دلهره دارد و آنها را به چشم دشمن می‌بیند و نگران حمله احتمالی آنهاست بعلاوه سفر ترامپ طوری برنامه‌ریزی و اجرا شد که گویا آمریکا هنوز هم عراق را کشوری تحت اشغال می‌داند که ذیل بند هفتم منشور ملل متحد به اشغال آمریکا درآمده و هنوز هم در اشغال است.
با وجود این هیچ یک از مقامات ارشد عراقی نه تنها به درخواست ملاقات وی پاسخ مثبت ندادند بلکه به اصل سفر دزدانه و بدون اطلاع قبلی وی اعتراض کردند و آنرا نقض حاکمیت ملی عراق معرفی نمودند.
واکنش رسمی دولت، مجلس و مقامات عراقی در این زمینه باقیمانده حیثیت آمریکا را هم برباد داد و بدون استثنا هیچکس نه تنها از سفر ترامپ به عراق اظهار خشنودی نکرد بلکه عموماً به تقبیح عملکرد ترامپ در این سفر پرداختند. برهم صالح رئیس‌جمهور عراق در انتقاد صریح و رسمی به ترامپ یادآور شد که عراق یک کشور تحت اشغال نیست و از وی خواست به حق حاکمیت، استقلال و عزت عراق احترام بگذارد. واکنش‌های مردمی حتی از اینهم شدیدتر و گزنده‌تر بود و حتی کسانی آرزو کردند ایکاش این سفر از پیش اعلام شده بود و مردم عراق با ۳۰ میلیون کفش به استقبال ترامپ رفته بودند. این جمله اشاره‌ای کنایه آمیز به حمله «منتظرالزیدی» نماینده کنونی مجلس است که در جریان سفر جرح بوش کوچک به عراق با کفش به وی حمله ور شد و مراتب نفرت مردم عراق را علیه آمریکا به نمایش گذاشت.
نه تنها رفتار ترامپ در این سفر که حتی عملکرد آمریکا در قبال عراق نشان می‌دهد آنها عراق را همچون یک مستعمره و یک کشور تحت اشغال نظامی آمریکا تلقی می‌کنند ولی واکنش رسمی و عملی عراق، چنین دیدگاهی را رد می‌کند. پس از تصمیم ترامپ برای خارج ساختن نظامیان آمریکائی از سوریه، واشنگتن خواستار اعزام و انتقال نظامیان از سوریه به عراق بود که با پاسخ منفی بغداد مواجه شد. ترامپ در قدم بعدی خواستار مداخله نظامی عراق در سوریه در صورت نیاز به حضور نظامیان آمریکائی بود که این درخواست را هم عراق به کلی رد کرد.
درخواست سوم به تصمیم ترامپ برای اعزام نظامیان آمریکائی مستقر در عراق در صورت نیاز به آنها در سوریه بود که عراق رسماً اعلام کرد اجازه استفاده از خاک عراق برای تعرض به هیچ کشوری را به نظامیان آمریکائی نخواهد داد ولی از آمریکا می‌خواهد نظامیانش را از عراق خارج کند.
پاسخ خشم آلود ترامپ به این خواسته بغداد، در جریان سفر وی به الانبار اعلام شد که تصریح کرد آمریکا هیچ تصمیمی برای خروج نیروهای نظامی از عراق ندارد. باید پرسید که ترامپ از این سفر چه انتظاراتی داشت و در میدان عمل به کدام یک از انتظاراتش توانست دست یابد؟ ترامپ علیرغم ناکامی در تحقق اهدافش این سفر را یک سفر موفقیت آمیز و مثبت معرفی کرده است. شاید اشاره ترامپ به ادعاهای اولیه بوش کوچک در جریان تهاجم وحشیانه ارتش آمریکا به عراق باشد که وی مدعی بود عراق را بهشت دمکراسی در خاورمیانه خواهد کرد و چنان کشوری خواهد شد که همسایگانش در آرزوی آن باشند و به حال مردم عراق هم غبطه بخورند.
ترامپ برای توجیه این سفرش به عراق حرفی برای گفتن ندارد چرا که به وضوح عدم مقبولیت آمریکا را در مقیاسی عجیب و خیره‌کننده به نمایش گذاشت. این سیلی محکمی بود که مردم و مقامات عراقی به آمریکا و رئیس جمهورش زدند و به وضوح نشان دادند که از رفتار دزدانه آمریکا به خشم آمده‌اند و از واشنگتن می‌خواهند به استقلال، تمامیت ارضی، حق حاکمیت ملی و عزت آنها احترام بگذارد.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۱۰-۰۹ اسلایدر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.