دمای هوا کاهش می یابد/ زمان ورود سامانه بارشی جدید

۱۳۹۷-۰۹-۱۲ جامعه

دمای هوا کاهش می یابد/ زمان ورود سامانه بارشی جدید

بنابر آخرین پیش بینی های اداره کل هواشناسی کردستان هوای استان پایدار بوده و طی چند روز آینده سامانه بارشی دراین منطقه فعال نیست و تنها کاهش سه تا چهار درجه ای دما را شاهد خواهیم بود.

به گزارش مهر، بررسی آخرین مدل ها و نقشه های هواشناسی نشان می دهد که در حال حاضر سامانه بارشی در استان فعال نیست ولی از آخرین ساعات روز یکشنبه تا اواخر روز سه شنبه کاهش دمای هوا را شاهد هستیم و از روز چهارشنبه نیز سامانه بارشی جدیدی آسمان استان را فرا می گیرد.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان در گفت و گو با خبرنگار مهر، در این رابطه اظهارداشت: از بعد از ظهر روز گذشته تا اواخر وقت سه شنبه علیرغم کاهش ناپایداری ‌ها در منطقه، شرایط بارش نخواهیم داشت.

رحیم صدیقی با بیان اینکه دمای هوا از امروز صبح سه تا چهار درجه کاهش می ‌یابد، افزود: بیشترین بارندگی طی چند روز گذشته مربوط به منطقه اورامان با ۷۸ میلی متر است و کمترین بارندگی نیز مربوط به قروه با دو میلی متر است.

وی با اشاره به اینکه موج بارشی جدیدی از چهارشنبه وارد آسمان استان می‌ شود، گفت: برای امروز احتمال رگبار برف فقط در گردنه‌ ها و ارتفاعات استان وجود دارد و با توجه به رطوبت موجود، مه آلود شدن گردنه ‌ها و مسیرهای مواصلاتی استان در برخی ساعات دور از انتظار نیست.

مدیرکل هواشناسی استان کردستان ادامه داد: همچنین با توجه به اینکه استان از روز چهارشنبه در دامنه فعالیت امواج ناپایدار و بارشی قرار می گیرد، امکان ابری و مه آلود شدن هوا، بارش باران و برف در ارتفاعات و گردنه ها همراه با وزش باد وجود دارد.

صدیقی یادآور شد: پتانسیل بارش در نواحی غربی و جنوبی استان به ویژه بانه، مریوان، سروآباد، اورامانات، پالنگان و کامیاران نسبت به نواحی دیگر بیشتر است و با توجه به حجم زیاد بارش ها، در نواحی با پتانسیل بارش زیاد امکان آب گرفتگی معابر شهری و روستایی و سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه ها وجود دارد.

وی بیان کرد: در زمان فعالیت این سامانه شرایط برای تشکیل مه و کاهش دید به ویژه محور شمالی استان و لغزندگی در سطح جاده ها وجود دارد و در گردنه ها و ارتفاعات و بخشی از نواحی سردسیر شمال استان امکان بارش برف دور از انتظار نیست.

رانندگان با احتیاط رانندگی کنند

رئیس پلیس راه های استان کردستان نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر، نکات ایمنی به شهروندان و رانندگان را یادآور شد و گفت: با توجه به اینکه در زمان بارش باران، در بیشتر جاده های استان شاهد این رخداد هستیم، تردد وسایل نقلیه در آنها نیازمند رعایت جوانب احتیاط از سوی رانندگان است.

سرهنگ عیسی گوهری افزود: همچنین گردنه ‌های استان نیز طی چند روز گذشته شاهد وجود مه به صورت مقطعی بوده و این مساله باعث کاهش دید رانندگان شده بود.

وی با بیان اینکه مردم از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند، اظهارداشت: کسانی هم که قصد سفر دارند حتما زنجیر چرخ و دیگر ملزومات سفر زمستانی همراه داشته و از سالم بودن تیغه برف پاک کن و سیستم گرمایشی خودرو اطمینان حاصل کنند.

رئیس پلیس راه های استان کردستان ادامه داد: همکاران ما در پلیس راه از تردد خودروهایی که تجهیزات سفر زمستانی از جمله زنجیر چرخ همراه نداشته باشند، در جاده‌های کوهستانی و گردنه ‌های برفگیر جلوگیری می‌ کنند.

گوهری یادآور شد: در صورتی که وسایل نقلیه عمومی این شرایط را رعایت نکرده باشند سرنشینان می ‌توانند از طریق سامانه پیامکی ۱۱۰۱۲۰ به پلیس راه اطلاع دهند تا ماموران پلیس در اولین پاسگاه از ادامه تردد این خودروها ممانعت کنند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۹-۱۲ جامعه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.