«عبدالعزیز» جانشین «بن سلمان» می‌شود؟

۱۳۹۷-۰۸-۲۹ سیاست

«عبدالعزیز» جانشین «بن سلمان» می‌شود؟

رویترز به‌نقل از منابعی داخل خاندان پادشاهی عربستان خبر داد که شاهزادگان سعودی در تکاپوی جانشینی شاهزاده احمد بن عبدالعزیز به‌جای محمد بن سلمان به‌عنوان ولیعهد هستند.

تسنیم: سه منبع نزدیک به کاخ پادشاهی عربستان به خبرگزاری رویترز خبر دادند که در پی آشفتگی داخلی به‌دلیل قتل “جمال خاشقجی”، برخی اعضای خاندان حاکم بر عربستان در حال مذاکره برای جلوگیری از رسیدن بن‌سلمان به پادشاهی در این کشور هستند.

بر اساس این گزارش، این منابع گفتند که ده‌ها نفر از شاهزادگان از شاخه‌های قدرتمند خاندان آل‌سعود خواستار تغییر در جانشینی پادشاه هستند اما تا زمانی که ملک سلمان که هم‌اکنون ۸۲ سال دارد زنده است نمی‌توانند اقدامی کنند و می‌دانند که پادشاه علیه فرزند خود اقدامی نخواهد کرد.

شاهزادگاه در حال مذاکره درباره این احتمال هستند که “احمد بن عبدالعزیز” که ۷۶ سال داشته و جوانترین برادر تنی ملک سلمان و عموی ولیعهد است جانشین پادشاه شود.

یک منبع سعودی گفت که شاهزاده احمد، تنها کسی است که حمایت کامل اعضای خاندان سلطنتی، نهادهای امنیتی و برخی قدرت‌های غربی را دارد.

شاهزاده احمد در ماه اکتبر و پس از دو و نیم ماه به عربستان بازگشت. وی زمانی که خارج از عربستان بود انتقادهایی را به حاکمیت در عربستان ابراز داشته است. وی یکی از سه نفری است که در شورای بیعت با ولیعهدی محمد بن سلمان در سال ۲۰۱۷ مخالفت کرده است.

رویترز اعلام کرد که نتوانسته به شاهزاده احمد یا نمایندگان وی برای اظهارنظر در این باره دست یابد و مقامات ریاض نیز به درخواست رویترز برای اظهار نظر درباره این موضوع پاسخی نداده‌اند.

منابع عربستانی اعلام کرده‌اند که مقامات ارشد آمریکایی حمایت خود را از شاهزاده احمد که برای حدود ۴۰ سال معاون وزیر کشور بوده اعلام کرده‌اند.

این منابع سعودی گفتند که آمریکا این اطمینان را دارد که شاهزاده احمد اصلاحات سیاسی و اقتصادی‌ای را که محمد بن سلمان آغاز کرده تغییر یا معکوس نخواهد کرد.

(نمایش کل : ۱۸ - نمایش امروز : ۱)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۸-۲۹ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.