کیهان: عراقی‌ها به اقتصاد ایران لطمه می‌زنند

۱۳۹۷-۰۸-۲۸ اقتصاد

کیهان: عراقی‌ها به اقتصاد ایران لطمه می‌زنند

درست است که ورود عراقی‌ها برای ما سود فراوان داشته و اگر هرکدام ۱۰۰ دلار هم همراه خود داشته باشند، ارزآوری فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌شود ولی در حال حاضر این افراد در حال خارج کردن کالای اساسی کشور ما هستند.

کیهان نوشت: در حال حاضر به‌طور متوسط روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار نفر از عراقی‌ها تنها برای خرید مایحتاج روزانه به منطقه آزاد اروند وارد می‌شوند، بازارها را خالی می‌کنند و شب بار دیگر از مرز به کشور خود بازمی‌گردند.

باید اذعان کرد اولویت مردم این کشور برای سفر به آبادان و خرمشهر تنها با انگیزه خرید ارزان مایحتاج روزانه است، این عده از بصره و جنوب عراق بدون ویزا حق دارند وارد منطقه آزاد اروند، خرمشهر و آبادان شوند و به ‌این‌ صورت به بازارهای این شهرها رفته و در آنجا گوشت، ‌مرغ و حتی نان و نمک روزانه خود را تهیه کنند.

به دلیل افزایش قیمت دلار ، خرید برای عراقی‌ها به دینار ارزان تمام می‌شود. به ‌عنوان مثال اگر یک مرغ در عراق شش دینار باشد به پول ما بالای ۶۶ هزار تومان می‌شود. در صورتی که آنها در آبادان می‌توانند این مرغ را کیلویی ۱۰ تا ۱۲هزار تومان خریداری کنند، به همین منوال سایر کالاها و به‌خصوص کالاهای اساسی خود را تقریبا ارزان از آبادان و خرمشهر تهیه می‌کنند.

درست است که ورود عراقی‌ها برای ما سود فراوان داشته و اگر هرکدام ۱۰۰ دلار هم همراه خود داشته باشند، ارزآوری فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌شود ولی در حال حاضر این افراد در حال خارج کردن کالای اساسی کشور ما هستند. در حال حاضر منطقه آزاد اروند تبدیل به بازار خرید مرغ و تخم‌مرغ برای عراقی‌ها شده که ممکن است در ادامه به کل بازار ایران لطمه وارد کند.

اما صنعت گردشگری از ورود این افراد هیچ بهره‌ای نمی‌برد؛ چراکه نه هتلی رزرو می‌شود و نه بلیت هواپیمایی خریده می‌شود و نه به مناطق گردشگری مانند رستوران‌ها، مهمانسراها و… پولی را تزریق می‌کند.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۸-۲۸ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.