موگرینی: ریاض درباره قتل خاشقچی روشنگری کند

۱۳۹۷-۰۸-۲۷ سیاست

موگرینی: ریاض درباره قتل خاشقچی روشنگری کند

اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای از مقامات دولت سعودی‌ خواست، به صورت کامل درباره قتل رونامه‌نگار منتقد این رژیم روشنگری کنند.

به گزارش  فارس، اتحادیه اروپا از ریاض خواست تا درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد سعودی به صورت کامل روشنگری کند.

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اواخر وقت روز شنبه به سعودی‌ها اعلام کرد که همچنان باید در زمینه «جنایت وحشتناک رخ داده»، روشنگری صورت گیرد.

در بیانیه‌ای به همین منظور آمده است: «اتحادیه اروپا از آغاز موضعی روشن در زمینه روشنگری کامل، معتبر و واضحی در مورد قتل «جمال خاشقچی» داشته است. اروپا اطلاعاتی که مقامات سعودی روز پانزدهم نوامبر (۲۴ آبان‌ماه) در زمینه آخرین تحولات در راستای تحقیقات خود منتشر کرده‌اند را مدنظر قرار داده و اکنون لازم است که حواشی این جنایت وحشتناک به صورت کامل روشن شوند و همه کسانی که در این زمینه مسئول هستند، پاسخگو باشند.

آغاز روند قانونی باید یک گام به سمت پاسخگویی باشد این روند راهکاری مهم است تا مشخص شود که عدالت در جریان است. همان‌چیزی که جامعه جهانی، خانواده و دوستان مرحوم خاشقچی خواستار آن هستند. موضع اتحادیه اروپا همواره این است که با مجازات مرگ در هر شرایط و در هر موردی مخالف است

ما به همراه شرکای جهانی خود به دقت نتیجه تحقیقات را زیرنظر خواهیم داشت و تاکید می‌کنیم که پادشاهی عربستان سعودی باید موازینی را اعمال کند تا مطمئن شود که واقعه‌ای مشابه ای هرگز تکرار نخواهد شد. به زودی اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن این موضوع را مدنظر قرار می دهند که چطور می‌توانند تدابیر مناسبی علیه کسانی که در این زمینه مسئول هستند اعمال کنند تا از قانون بر مبنای سیستم جهانی حمایت کنند. »

وزارت خارجه آلمان هم در پیامی در شبکه توئیتر نوشت که «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان و همتایان اروپایی وی در زمینه بیانیه موگرینی در مورد خاشقچی مبنی بر اینکه باید در زمینه جنایت وحشتناک این قتل روشنگری صورت گیرد، اتفاق‌نظر دارند.

خاشقچی، روزنامه‌نگار مشهور و منتقد سعودی که برای واشنگتن‌پست قلم می‌زد، دهم مهر ماه (دوم اکتبر) بعد از مراجعه به کنسولگری سعودی در شهر استانبول، ناپدید شد و بعد از تحقیقات مشخص شد که وی به دست تیمی ۱۵ نفره به قتل رسیده، جسد وی تکه تکه شده و در نهایت با اسید از بین رفته است.

تحقیقات ترکیه در این خصوص هنوز ادامه دارد و نتیجه نهایی اعلام نشده است. روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست هم دیروز شنبه گزارش داد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا به این جمع‌بندی رسیده که «محمد بن سلمان»، ولیعهد رژیم سعودی دستور قتل روزنامه‌نگار منتقد این کشور را صادر کرده است.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۸-۲۷ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.