ترامپ: اوباما درباره ایران دروغ گفته است

۱۳۹۵-۰۵-۳۰ سیاست

ترامپ: اوباما درباره ایران دروغ گفته است

نامزد حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، باراک اوباما را به دروغ گویی درباره ماجرای پرداخت بدهی واشنگتن به تهران متهم کرد.

به گزاش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری بوستون هرالد، دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان در انتخابات پیش روی آمریکا در یک سخنرانی انتخاباتی دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا را به دروغ گویی درباره پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران متهم کرد و این کار را باج دادن خواند.

وی گفت: ما اکنون از آن چه وزارت امور خارجه اعلام کرد، می دانیم که رئیس جمهور اوباما درباره ۴۰۰ میلیون دلار پول نقدی که به ایران فرستاد دروغ گفته است. او گفت که این پول برای آزادی گروگان نبوده اما در حقیقت بوده است.

ترامپ که به اظهارات غیر معقول و جنجال برانگیز خود شهرت دارد، افزود: او گفت که ما باج نمی دهیم اما خود این کار را کرد.

وی آشکارا و با وقاهت درباره گروگان ها دروغ گفت، همان طور که درباره طرح خدمات درمانی اش دروغ گفته بود. اوباما با این کار تمام شهروندان آمریکایی خارج از کشور، حتی نیروهای نظامی را در خطر قرار داد. هیلاری کلینتون (رقیب انتخاباتی ترامپ) معمار سیاست های اوباما در قبال ایران است و همین خود دلیل دیگری است که وی هرگز نمی تواند رئیس جمهور آمریکا شود.

بر اساس این گزارش، وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج شنبه اعلام کرد که این کشور تا زمانی که از آزادی شهروندان آمریکایی در ایران اطمینان پیدا نکرد، اجازه نداد این ۴۰۰ میلیون دلار به ایران اتنقال یابد و این کار را برای حفظ فشار بر ایران انجام داد.

تهران و واشنتگن در ماه ژانویه هم زمان با آزادی چهار شهروند آمریکایی در ایران اعلام کردند که برای حل یک مناقشه قدیمی میان دو کشور بر سر قرارداد خرید تسلیحات از آمریکا مربوط به پیش از انقلاب اسلامی بر سر پرداخت ۱.۷ میلیارد دلار به یاران توافق کرده اند که ۴۰۰ میلیون دفار از آن اصل مبلغی است که ایران پیش از ۱۹۷۹ برای خرید تسلیحات به آمریکا پرداخت کرده اما واشنگتن پس از وقوع انقلاب از اجرای آن سر باز زد و مابقی سود این پول است که در طول این سال ها در بانک های آمریکایی بود.

مقامات آمریکا پس از انتشار اخباری مبنی بر این که پرداخت پول به ایران در ازاء آزادی زندانیان آمریکایی بوده است، ضمن رد این ادعاها تاکید کردند که این دو مسائلی کاملا مجزا و مستقل بوده اند که از طریق مذاکراتی جداگانه حل و فصل شده است.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۵-۰۵-۳۰ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.