گاردین: عربستان احتمالا حامی مالی اصلی منافقین است

۱۳۹۷-۰۸-۲۱ سیاست

گاردین: عربستان احتمالا حامی مالی اصلی منافقین است

روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی به نقش عربستان در حمایت مالی از گروهک تروریستی منافقین و استفاده ابزاری ترامپ از این گروهک پرداخت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی درباره گروهک تروریستی منافقین نوشت که اعضای این گروهک پیش از انقلاب اسلامی برای وقوع انقلاب در ایران تلاش می‌کردند اما بعد علیه ایران برای صدام جنگیدند.

به نوشته این روزنامه، آمریکا و انگلیس هم زمانی جنایات آن‌ها را محکوم می‌کردند، اما در شرایط کنونی، این گروه، گزینه مناسبی برای سیاست‌های افراط‌گرایانه دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در کاخ سفید است.

گاردین در گزارش خود آورده است دولت ترامپ، گروهک مجاهدین خلق (منافقین) را در شرایط تنش‌زای حاکم میان سعودی‌ها و ایران، یک دارایی ارزشمند می‌داند و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا از جمله افرادی هستند که با استفاده از این گروهک سیاست‌های ترامپ را پیش می‌برند.

این روزنامه انگلیسی در ادامه به موضوع منابع مالی گروهک تروریستی منافقین پرداخته و نوشته است: مجاهدین خلق همواره دریافت حمایت مالی از سعودی‌ها را رد کرده‌اند، اما موضع‌گیری ترکی الفیصل رئیس سرویس اطلاعات پیشین عربستان حکایت از موضوع دیگری دارد. وی وقتی سال ۲۰۱۶ در نشست منافقین در پاریس شرکت کرد خواستار سرنگونی حکومت ایران شد. یرواند آبراهامیان یک استاد دانشگاه نیویورک معتقد است: «قطعا پول موردنیاز این گروهک را سعودی‌ها پرداخت می‌کنند چون هیچکس دیگری نمی‌تواند تا این حد آن‌ها را به لحاظ مالی تامین کند.»

گاردین همچنین نوشت که کارشناسان و تحلیلگران بین‌المللی بر این باروند که این گروهک از ظرفیت و حمایت لازم برای سرنگونی حکومت ایران برخوردار نیست و حتی بولتون و پمپئو هم به این مسئله اذعان دارند.

پاول پیلار که به مدت ۲۸ سال برای سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) کار کرده است می‌گوید که این افراد (مقامات دولت ترامپ) به اندازه کافی باهوش هستند که بدانند این گروه دموکراتیک نیست و در هر صورت هیچ جایگاهی در ایران ندارد.

گاردین در گزارش خود به داستان زندگی یک زوج ایرانی نیز اشاره می‌کند که بیش از ۲۰ سال است به دنبال بازگرداندن دختر خود از کمپ منافقین هستند. آنها به این روزنامه گفته‌اند دخترشان سمیه ۲۱ سال پیش برای دیدن مزار خاله‌اش به عراق رفت اما دیگر هرگز بازنگشت و از آن زمان در چنگ گروهک منافقین است و اکنون همراه آنها به آلبانی آورده شده است.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۸-۲۱ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.