جانشینان احتمالی بن سلمان

۱۳۹۷-۰۸-۱۴ سیاست

جانشینان احتمالی بن سلمان

سایت میدل ایست آی جزئیات دیگری درباره پرونده قتل جمال خاشقجی و تماس‌های برقرار شده میان عربستان و ترکیه در این باره را فاش کرد.

دیوید هرست، از مقاله نویسان سایت میدل ایست آی گفت: چند روز بعد از کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری عربستان در استانبول، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، خالد بن علی الحمیدان، رئیس سازمان اطلاعات را به ترکیه فرستاد. وی بعد از بازگشت درباره اطلاع داشتن ترکیه‌ از جزئیات جنایت بسیار نگران بود و به محمد بن سلمان اطلاع داد که اوضاع بسیار بد است.

هرست گفت: خالد الفیصل، مشاور پادشاه و امیر مکه بعد از آن به ترکیه رفت و به رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه چند پیشنهاد داد از جمله سرمایه‌گذاری‌های در اقتصاد ترکیه و کمک به آنکارا برای خرید سلاح اما اردوغان این پیشنهادها را رد کرده است.

او گفت: اردوغان با صراحت تمام به فرستاده سعودی گفت، “می‌خواهی به من رشوه بدهی؟” الفیصل در این دیدار به فایل صوتی ۱۵ دقیقه‌ای درباره کشته شدن خاشقجی گوش داد و بدون رسیدن به نتیجه‌ای به ریاض بازگشت.

این سایت نوشت: همان شب سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان با اردوغان تماس گرفت و دو طرف با انجام تحقیقات موافقت کردند. ملک سلمان به اردوغان گفت: “تدابیری را اتخاذ خواهیم کرد و همه مقصرهای پرونده مجازات خواهند شد.” بعد از آن ریاض رسما به قتل خاشقجی در پی مشاجره اذعان کرد.

به گفته منابع ترکیه‌ای، ملک سلمان در تماسش با اردوغان گویی از روی یک برگه سخنانی را می‌خواند. یکی از حاضرین در دفتر اردوغان گفت: زمانی که سؤالی از او پرسیده شد نتوانست جواب بدهد. اردوغان به پادشاه گفت:”اگر عربستان می‌خواهد خود را نجات دهد، پس جسد را تحوبل دهید.”

هرست نوشت: ولیعهد عربستان در تنگنا قرار گرفته و برای حفظ منصبش در وضعیت دفاعی است. احمد بن عبدالعزیز، عموی ولیعهد عربستان و یکی از گزینه‌های اصلی جانشینی او که اخیرا از لندن به ریاض بازگشته با استقبال گسترده روبروشد. اینکه احمد با بن سلمان عکس نگرفته به این معناست که احمد نمی‌خواهد دیگران فکر کنند برای تأیید برادرزاده‌اش بازگشته است. هرچند برخی اخبار می‌گویند بن سلمان و برادرش خالد از احمد در فرودگاه استقبال کرده‌اند.

این نویسنده می‌گوید: دو احتمال برای مأموریت شاهزاده احمد وجود دارد. اول اینکه با محمد بن سلمان به توافق برسد که ولایت عهدی و پست‌های امنیتی را کنار بگذارد و دوم اینکه برای برکناری محمد بن سلمان تلاش کند. پست ریاست هیئت بیعت عربستان بعد از مرگ مشعل بن عبدالعزیز خالی مانده و اگر احمد این پست را برعهده بگیرد در این صورت نقش انتخاب کننده پادشاهان را خواهد داشت. اسامی زیادی برای جانشینی بن سلمان وجود دارند که از جمله فیصل بن سلمان برادر بزرگتر محمد است. مأموریت احمد به دو عامل بستگی دارد. یکی قدرت متحد کردن آل سعود علیه محمد بن سلمان و دوم موضع آمریکا که در این بحران درحال وقت‌کشی است و به ظاهر منتظر نتایج تحقیقات است.

هرست می‌گوید که اصرار ترکیه برای کشف حقیقت قتل خاشقجی عامل دیگری است که ولیعهد را در تنگنا قرار داده است.

به گزارش ایسنا، این نویسنده به اظهارات اردوغان که گفته بود دستور قتل خاشقجی از سوی بالاترین مقامات نظام عربستان صورت گرفته، اشاره کرد و گفت: پیامی روشنتر از این دیگر وجود ندارد. این پیام می‌گوید بهای بستن پرونده خاشقجی کنار رفتن بن سلمان است.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۸-۱۴ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.