استاد دانشگاه‌: سقوط دلار به زیر ۷ هزار تومان قطعی است

۱۳۹۷-۰۷-۲۳ اقتصاد

استاد دانشگاه‌: سقوط دلار به زیر ۷ هزار تومان قطعی است

یک استاد دانشگاه با بیان نتایج یک بررسی از نرخ واقعی دلار در ایران و اینکه نرخ به زودی به زیر ۷ هزار تومان باز خواهد گشت می‌گوید نرخ واقعی دلار در ایران بین ۵ هزار و ۹۳۰ تومان تا ۶ هزار و ۵۴۰ تومان است.

به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی،‌ مسلم‌ خانی با اشاره به اینکه پس از خروج آمریکا از برجام و بروز نوسان‌ها و التهاب‌های مقطعی، آرامش در حال بازگشت به بازارها است، گفت:‌ ما در سال‌های بسیاری با تحریم مواجه بودیم.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: در این دوره از تحریم‌ها اتفاق‌هایی افتاد که یک مورد دامن‌زدن تحریم توسط عده‌ای در داخل کشور و همچنین از طریق شبکه‌های مجازی داخل و خارج کشور بود.

خانی تاکید کرد: برخی خواستند تعابیر غیرواقعی از تحریم‌ها داشته باشند و مردم را بترسانند که باعث شد خریدهای بیش از حد نیاز اتفاق بیفتد و نرخ دلار نیز به شکل غیر واقعی رشد کند. بررسی‌های کارشناسان نشان می‌دهد که نرخ واقعی دلار در ایران بین ۵ هزار و ۹۳۰ تومان تا ۶ هزار و ۵۴۰ تومان است که بر اساس مدلی به دست آمده است.

وی افزود: اگر جو روانی جامعه به هر دلیلی به هم بریزد می‌توان قیمت دلار را بالا برد. نرخ تورم در ونزوئلا ۸۵ هزار درصد است و این نرخ به آن دلیل است که مردم اعتماد خود را از دست داده و برخی کشور خود را ترک کرده‌اند.

این کارشانس ارشد کسب و کار تصریح کرد: دامن زدن به جو نادرست و اشتباه در جامعه یک بدِ اخلاقی است که طی آن برخی کاری می‌کنند که نرخ دلار به عدد بالاتری برود و سپس یک عده افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی به سختی بیفتند و بیماران برای دریافت دارو به مشکل برخورد کنند.

خانی بیان داشت: نکته دیگر اینکه اتفاقی که افتاده است اصلا جنبه روانی ندارد که بگوییم حال که با جوسازی برخی نرخ دلار بالا رفته بود با جو مثبت نرخ‌ها رو به کاهش گذاشته است؛‌ بلکه اقدام‌های خوبی از سوی دولت انجام شد و ما توانستیم با اروپا در مباحث مراودات مالی از طریق بانک‌های مشخصی رایزنی کنیم.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی اخیر خود در سازمان ملل متحد تحقیر شد افزود: اینکه خوشبختانه دادگاه لاهه یه حکم منصفانه به نفع ایران صادرکرد و تاکید شد که آمریکا حق ندارد پیمان مودت را نقض کند و دارو و قطعات ایمنی پرواز هواپیماها را تحریم کند.

این مدرس کسب و کار و کارآفرینی گفت: خوشبختانه در درون کشور نیز سیاست‌های اقتصادی بهتری اتخاذ شد و بانک مرکزی نیز نسبت به قبل خلاق‌تر و پویاتر عمل کرد از همه مهم‌تر خود مردم فهمیدند این حرکتی که کشور با آن مواجه شده بود محصول یک اقتصاد رانتی، تورمی و دلالی بود و این عوامل دست به دست هم داد تا بازار ارز و سکه رو به آرامش برود و من با مطالعه کارشناسی این اطمینان را به مردم می‌دهم که قیمت دلار در ایران به زیر ۷ هزار تومان کاهش خواهد یافت.

خانی اظهار کرد: التهاب‌های مقطعی به زودی فروکش خواهد کرد و فعالان بخش تولید و کسب و کار باید با اطمینان به فعالیت خود ادامه بدهند و به فکر تعطیلی و تغییر کسب و کار خود نباشند.

(نمایش کل : ۲۷ - نمایش امروز : ۱)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۷-۲۳ اقتصاد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.