جدال توئیتری کری با دولت آمریکا بر سر دیدار با ظریف

۱۳۹۷-۰۶-۲۴ سیاست

جدال توئیتری کری با دولت آمریکا بر سر دیدار با ظریف

پس از موضع‌گیری‌ها رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه آمریکا درباره دیدار جان کری، وزیر امور خارجه سابق این کشور با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، جان کری بار دیگر در توئیتر به دولت آمریکا طعنه زد.

پانا: جان کری، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در توئیتر نوشت: «آقای رئیس‌جمهوری، شما باید بیشتر نگران دیدار پائول مانافورت با رابرت مولر باشید تا دیدار من با وزیر امور خارجه ایران.»

پائول مانافورت، رئیس سابق کمپین انتخابات ترامپ بود که روز جمعه در دیدار با رابرت مولر، بازپرس فدرال درباره بررسی مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ موافقت کرده است.

وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در روزهای گذشته در مصاحبه ای رادیویی گفته بود که طی ماه‌های اخیر سه یا چهار بار با محمد جواد ظریف دیدار کرده است.

کری گفت در نروژ،‌ مونیخ و دیگر نشست‌های بین‌المللی با وزیر امور خارجه ایران ملاقات داشته، در این دیدارها از دولت کنونی آمریکا انتقاد کرده و تلاش کرده است تا به ظریف برای حفظ توافق هسته‌ای با کشورهای اروپایی کمک کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا نیز بامداد جمعه به دیدار جان کری با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران واکنش نشان داد.

ترامپ در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «جان کری دیدارهایی غیرقانونی با رژیم بسیار متخاصم ایران داشته که این تنها می‌تواند کار فوق‌العاده ما را تضعیف کرده و به زیان مردم آمریکا باشد. او به آنها گفته تا پایان دولت ترامپ صبر کنند. آیا فعالیتش را طبق قانون ثبت عاملان خارجی ثبت کرده است؟»

همچنین مایک پمپئو با انتقاد از جان کری به دلیل دیدار با وزیر امور خارجه ایران، این اقدام را بی‌سابقه توصیف کرد.

او که در جمع خبرنگاران در وزارت امور خارجه صحبت می‌کرد، گفت: «اقدامی که کری انجام داد بی‌سابقه بوده است. وزیر امور خارجه سابق آمریکا با بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان تعامل کرده و به او می‌گوید که صبر کند تا این دولت برود. شما نمی‌توانید مورد مشابهی را در تاریخ آمریکا پیدا کنید و او نمی‌بایست این نوع رفتاری را انجام می‌داد.»

پمپئو گفت: «این فراتر از یک اقدام نامناسب است.»

او در پاسخ به سوالی در این باره که آیا دیدار کری با ظریف غیرقانونی بوده است، گفت: «او باید تصمیمات قانونی را به دیگران واگذار کند و وی به صورت فعال و به عنوان وزیر امور خارجه سابق سیاست آمریکا را تضعیف کرد.»

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۶-۲۴ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.