آشنایی با آب و هوای مقاصد محبوب گردشگری

۱۳۹۷-۰۶-۲۲ سرگرمی

برای انتخاب مقاصد سفر و فصل سفر به هر کشوری آشنایی با وضعیت آب و هوایی آن شهر و کشور می تواند در تصمیم گیری بهتر کمک کند.در ادامه می توانید با وضعیت آب و هوایی چند مقصد گردشگر محبوب آشنا شوید.

آب و هوای صربستان                                        

آب و هوای صربستان مانند ایران، قاره‌ای است یعنی تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد دارد. در اوج زمستان میانگین دمای هوا در بلگراد به صفر درجه هم می رسد اما از ماه فروردین با شروع بهار که معادل تعطیلات نوروز است دمای هوا افزایش پیدا می کند و به حدود ۱۰ الی ۱۵ درجه می رسد. دمای هوای صربستان در تابستان نیز تا ۴۰ درجه افزایش پیدا می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سفر با تور صربستان به سایت سفر باتو مراجعه کنید.

صربستان ممکن است تحت تاثیر توده‌ های هوای روسیه، مدیترانه یا حتی آفریقا قرار بگیرد. همین عامل باعث می‌شود که دمای هوا بسته به شرایط و تغییرات آب و هوایی، اختلاف عمده‌ای داشته باشد.

در جنوب غربی صربستان که کوهستانی و مرتفع است، دمای هوا پایین‌تر و تابستان‌ها خنک‌تر است.

بارش باران در این کشور با توجه به منطقه، الگوی متفاوتی را دنبال می‌کند. ماه خرداد کاملا بارانی است. فصل بارندگی از ماه اردیبهشت شروع می‌شود، در خرداد به اوج می‌رسد و در ماه‌های تیر و مرداد کاهش می‌یابد و بیشتر روزها آفتابی است.

به طور کلی نواحی غربی نسبت به نواحی شرقی پرباران‌تر هستند. ماه‌های مرداد و شهریور کمترین تعداد روزهای بارانی را دارند.

فصل زمستان از آذر تا بهمن آب و هوای سردی در صربستان حاکم است. در دوره‌های زمانی متعدد، هوا ابری و مه‌آلود و دمای هوا صفر درجه است. در سایر دوره‌های زمانی، بادهای سرد، صربستان را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

بیشتر بخوانید: تور لحظه آخری و تور ارزان سایت سفر باتو

در صورتی که توده هوای معتدل از مدیترانه وارد منطقه شود، میانگین دمای هوای روز به ۲۰ درجه می‌رسد به خصوص در نواحی جنوب و مرکزی و به ندرت در شمال.

در فصل بهار، آب و هوا ثابت نیست. گاهی هوا ملایم است و گاهی سرد می‌شود و بارش پراکنده‌ هم مشاهده می‌شود.

فصل تابستان از تیر تا شهریور هوا گرم است و میانگین دمای هوا تغییرات عمده‌ای دارد. شب‌ها معمولا سرد است. کمترین دما در تابستان ۱۴ درجه و بیشترین دما ۳۰ درجه‌ی سانتیگراد است. گاهی توده‌های هوای گرم از سمت آفریقا بر آب و هوای منطقه تاثیر می‌گذارند. در این شرایط گاهی دمای هوا به ۴۰ درجه هم می‌رسد. اما این دوره‌های هوای گرم معمولا بسیار کوتاه هستند.

فصل پاییز زیاد بارانی نیست. فقط در نواحی غربی در ماه آذر بیشترین بارندگی مشاهده می‌شود.

بهترین زمان برای سفر به صربستان

بهترین زمان برای سفر به صربستان از ماه فروردین تا شهریور است. در ماه‌های اردیبهشت و خرداد احتمال طوفان و رعد و برق عصرگاهی وجود دارد. در مجموع حتی در گرم‌ترین روزهای سال هم شب‌ها خنک هستند. کسانی که از گرما فراری هستند بهتر است که در ماه‌های مرداد و شهریور به صربستان سفر نکنند. ماه شهریور هم به خاطر روزهای آفتابی و گرمای مطبوع، زمان مناسبی برای سفر است.

 

 

 

آب و هوای باکو ،شهر بادها

باکو تقریبا در تمام ایام سال شاهد وزش باد است. به روایتی به خاطر وزش همین بادهای دایمی به آن بادکوبه گفته اند.

آب و هوای باکو در فصل های مختلف

باکو یک شهر ساحلی در ساحل غربی دریای خزر می باشد ولی بر خلاف سواحل جنوبی خزر در خاک ایران یعنی استان های مازندران، گیلان و گلستان، فاقد جنگل های انبوه است.در مورد تور باکو بیشتر بخوانید.

باکو؛ شهر بادها

باکو تقریبا در تمام ایام سال شاهد وزش باد است. به روایتی به خاطر وزش همین بادهای دایمی به آن بادکوبه گفته اند. وزش باد علی رغم ایجاد مزاحمت برای دریانوردان و یا شناگران، در تابستان ها روزنه امید فرار مردم باکو از گرمای طاقت فرسای این شهر است.

دمای باکو در تابستان بین ۲۴ تا ۳۸ درجه سانتی گراد متغیر است. روزهای تابستانی باکو گرم و شب های آن ملایم و همراه با نسیم دریایی است.

هوای بهاری باکو بسیار ایده آل است اگرچه بارش باران های بهاری همیشه در کمین شما خواهد بود. اگر در ماه خرداد به باکو مسافرت کنید بهترین روزها و شب های باکو را تجربه خواهید کرد.

با فرارسیدن فصل پاییز وزش بادهای خزری هم شدت می گیرد و در زمستان همراه با سرمای سوزناک به اوج خود می رسد.

اگر در فصل پاییز و یا زمستان قصد سفر به باکو را دارید حتما با خود لباس گرم بردارید، اگرچه همان موقع آب و هوای شهرهای ایران هم شباهت زیادی به هوای باکو دارد. مثلا در فصل زمستان آب و هوای باکو چیزی شبیه به آب و هوای اردبیل و آستارا می باشد. دمای هوا را می توانید به راحتی از بخش آب و هوای گوگل مشاهده نمایید.

آب و هوای کیش

آب و هوا در جزیره کیش گرم و مرطوب است و دمای متوسط ۲۷ درجه سانتیگراد  به ندرت به ۳۵ درجه سانتیگراد میرسد. ماه های تیر و مرداد داغترین ماه‌ها هستند و درجه حرارت آن در دی و بهمن در کمترین میزان خود برای ساکنان جزیره کیش بوده است. مسافران تور کیش نوروز ۹۷ شاید بخواهند از شرایط آب و هوای کیش در نوروز مطلع باشند. و بر اساس شرایط آب و هوا سفر خود را برنامه ریزی کنند. در این مطلب قصد داریم همه چیز را در مورد تور کیش و آب و هوای کیش در نوروز صحبت کنیم . با ما باشید…پیش از سفر با تور کیش ارزان و لحظه آخری ادامه مطلب را بخوانید.

شاید این مطلب را ندانید که پایین‌ترین درجه حرارت در جزیره کیش هرگز از منفی ۳ درجه پایین تر نبوده است و آن هم مربوط به چند روز انگشت شمار در وسط زمستان است.  بنابراین، فصل های سرد بهترین زمان برای سفر به کیش می باشد که بیشترین لذت بخشی را دارد. در حالی که هوا خیلی سردم باشد و رطوبت کمتری هم باشد اما باز هم آب دریا گرم است.

مطالعات هواشناسی در کیش نشان می دهد که آب و هوا در اوایل ماه مهر هوای جزیره سرد می شود و روند آن تا آخر فروردین باقی می‌ماند که مطلوب‌ترین زمان تور کیش است.

با توجه به بارش کم باران در جزیره کیش پوشش گیاهی جزیره می تواند در برابر گرما مقاومت کنند و به آب زیاد عادت نداشته باشند ندارد.اما جالب است به رغم بارش کم، رطوبت – همانند سایر کشورهای ساحلی خلیج فارس – به دلیل شرایط خاص کوهستانی منطقه، نسبتا بالا است. رطوبت در اواخر ماه اسفند تنظیم می شود و در ۹ ماه آینده افزایش می یابد. در زمان های خاص، به خصوص در اواخر تابستان، سطح رطوبت بالا می رود که در اوایل صبح، می توانید شبنم را در پوشش گیاهی جزیره و سطوح غوطه‌ور از سنگ مشاهده کنید – مثل اینکه جزیره با بارش باران شبانه شسته شده است.

داده های کوهستانی و اطلاعات نشان می دهد که کیش دارای آب و هوای گرم و نسبت رطوبت نسبتا بالا است. از داده‌ها نتیجه گرفته شده است که دمای متوسط سالانه حدود ۲۶-۲۷ درجه سانتیگراد است. تیر و مرداد داغترین ماه سال است و دی و بهمن جالبترین فصل سفر هستند.

متوسط حداکثر دما بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد ثبت شده و حداقل میانگین در ۲۱ درجه سانتیگراد است. حداکثر حداکثر دمای ثبت شده به میزان ۴۹ درجه سانتیگراد و حداقل ۷ تا ۷ درجه سانتیگراد در آبان – آذر و دی – بهمن ثبت شده است.

در طول زمستان، اکثر نقاط خلیج فارس روندی از شمال و شمال غرب را تجربه می کنند، اما در بخش جنوبی، جهت باد به طور عمده از غرب است. در تنگه هرمز آن را به سمت جنوب و غرب تغییر می دهد. در این فصل باد شمال و غرب از شمال و غرب به ضعف وخیم میرود.

در طول تابستان، بادهای موسمی در قسمت شمالی خلیج فارس از شمال غرب به جنوب که در برخی مناطق ۵ تا ۶ گره ثبت شده است، ضبط شده است. در ماه سپتامبر باد های موسوم به باد و باران ها شروع به تغییر می کنند.

رطوبت نسبی در تمام طول سال نسبتا بالا است اما با توجه به زمان روز و فصل متفاوت است. رطوبت نسبی در امتداد خط ساحلی بالاتر از شهر است، اما این امر دلیل بارندگی بیشتری در سواحل را ندارد.

بارش برف در کیش کم است و در سایر نقاط خلیج فارس نیز متفاوت است. فصل بارانی در این منطقه بین اواخر مهر – آبان و اواخر فروردین -اردیبهشت است. باد می تواند ابرهای بارانی را به طور متوسط ۳ تا ۶ برابر افزایش دهد. بارندگی در پاییز و بهار عمدتا به شکل دوش های رعد و برق رخ می دهد، در حالی که در فصل زمستان، منافذ است.

میانگین بارندگی سالانه جزیره کیش بر‌ اساس تجربه سال های ۱۳۷۰ برابر با ۱۵۰.۷ میلی متر است که ۸۲ درصد از آن در زمستان رخ می دهد و حدود ۱۵ درصد در پاییز و بقیه در فصل بهار و تابستان است.

آب و هوای مشهد

مشهد در منطقهٔ مرزی بین شمال و جنوب خراسان قرار دارد و این امر موجب تداخل جبهه های مختلف آب و هوایی می شود.

آب و هوای مشهد دارای خصوصیات های ویژه اقلیمی است که قسمت اعظم دشت مشهد تا نیشابور را میتوان جز اقلیم سرد و خشک دانست و قسمتی از دشت مشهد تا قوچان نیمه خشک و سرد است و در نهایت قسمت کوچکی از بلندترین ارتفاعات رشته کوه بینالود و هزار مسجد را میتوان جز اقلیم مرطوب و سرد دانست.اطلاعات بیشتر در مورد آفرهای ویژه مشهد و تور های مشهد در سایت است.

آب و هوای مشهد با وجود موقعیت جغرافیای خاص متغیر است و در مجموع دارای آب و هوای معتدل که متمایل به سرد و خشک است. این شهر از  زمستان های سرد و مرطوب و تابستان های گرم و خشک برخوردار است. بیشترین درجه حرارت در تابستان‌ها ۴۳ درجه بالای صفر و کمترین آن در زمستان‌ها ۲۳ درجه زیر صفر رسیده است.

موقعیت جغرافیای مشهد

مشهد در شمال شرق ایران و مرکز استان خراسان رضوی است، ارتفاع شهر از سطح دریا حدود ۱۰۵۰ متر و با طول جغرافیایی۵۹ درجه و ۱۵ دقیقه تا ۶۰ درجه و ۳۶ دقیقه  و عرض جغرافیایی ۳۵ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۸ دقیقه و در حوضهٔ آبریز کشف‌رود، بین رشته‌کوه‌های بینالود و هزارمسجد واقع است.

مشهد

مشهد مرکز استان خراسان رضوی، کلان شهری در شمال شرق ایران که دومین شهر پهناور کشور بعد از تهران می باشد .جمعیت شهر مشهد ۳.۰۰۱.۱۸۴ است، که این بار نیز در رتبه دو کشور بعد تهران قرار می گیرد.

مشهد با وجود مبارک حرم حضرت علی بن موسی الرضا , سالانه به پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر از داخل کشور و ۲ میلیون زائر از خارج کشور است . اقتصاد مشهد متکی به گردشگری مذهبی که با شهر سفر می کنند، البته در کنار آن وجود مراکز تجاری بزرگ ، تفریحی و امکانات پزشکی قابل توجه موجب رونق گردشگری تفریحی و سلامت نیز در این شهر شده است.

بهترین زمان سفر به مشهد

چه موقع از سال مشهد خلوت است؟ بهترین زمان و فصل برای سفر به مشهد مقدس چه زمانی است؟

 

فصل تابستان : همانطور که می دانید با تعطیلات درسی و شغلی همراه است که این امر موجب می شود مسافران زیادی به این شهر سفر کنند، البته آب و هوای مشهد در تابستان گرم و خشک که دمای آن به ۴۰ درجه هم می رسد.

با این وجود تابستان شلوغ ترین فصل مشهد است.

فصل پاییز : این فصل خلوت و آرام است و مسافران زیادی در دیده نمیشوند، حال شاهد قیمت پایین تور مشهد خواهید شد. فصل پاییز در مشهد دارای آب و هوای نسبتا سرد و خشک است.

فصل پاییز را میتوان از نظر قیمت و خلوتی شهر بهترین زمان سفر به مشهد دانست.

فصل زمستان : مشهد در فصل زمستان خیلی سرد می شود که برخی مواقع دمای این شهر به ۲۰ درجه زیر صفر هم میرسد، و مسافران خیلی کمی به این شهر سفر می کنند(به جز ایام خاص) در این فصل با کمترین قیمت تور مواجه می شوید، البته نرخ پایین تور نسبت به فصل های دیگر مشهد است.

با وجود قیمت پایین تور ها ، آب و هوای بسیار سرد مشهد نمیتوان بهترین زمان سفر دانست.

فصل بهار : بهار با تعطیلات نوروز همراه است و مسافران زیادی را به این شهر می کشاند و می توان یکی از فصل های شلوغ و پر جمعیت مشهد دانست. آب و هوای مشهد در بهار نه گرم ، نه سرد است و هوای معتدل و دلچسب دارد.

اگر شلوغی این فصل آزارتان نمیدهد میتوان گفت یکی بهرتین زمان های سفر به مشهد است.

نتیجه : بهترین زمان سفر به مشهد اواخر بهار و اوایل پاییز است که با آب و هوای معتدل و خلوتی شهر همراه است.

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۶-۲۲ سرگرمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.