عکس آیت‌الله مهم است یا رای‌ ایشان؟

۱۳۹۷-۰۵-۰۱ سیاست

عکس آیت‌الله مهم است یا رای‌ ایشان؟

«اگر معلوم شود که رای آیت‌الله جنتی و احیانا برخی دیگر از فقهای محترم شورای نگهبان مخالف بوده است، قضیه بسیار فراتر از یک عکس خواهد بود. به عبارت روشن‌تر باید از آقایان پرسید دلیل فتوای فقهی‌شان چه بوده است؟ و آیا به این عبارات امام عزیز (ره) توجه داشته‌اند یا نه؟»

محمد مهاجری در خبرآنلاین نوشت:‌ «ظرف یکی، دو روز گذشته تصویری از آیت‌الله جنتی در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شد که نشان می‌داد دست چند نفر به نشانه رای موافق بالاست و دست ایشان پایین است.

درباره عکس هم چنین شرح داده شد که عکس مربوط است به جلسه رای‌گیری درباره عضو زرتشتی شورای شهر.

رسانه‌های اصلاح‌طلب با انتشار این عکس، شادی و هلهله کردند که توانسته‌اند صحنه‌ای را شکار کنند و با آن علیه دبیر شورای نگبان فضای تحریک‌آمیز بسازند.

بعدا که کاشف به عمل آمد که عکس هیچ ربطی به رای‌گیری درباره عضو زرتشتی شورای شهر ندارد، اصولگراها فریاد وااخلاقا سر دادند که آهای اصلاح‌طلب‌های بی‌انصاف جوساز عقده‌گشا! چرا با عکس دروغ، آیت‌الله جنتی را تخریب می‌کنید؟

حال که گرد و خاک کمی فروکش کرده، شاید جای این سوال خالی باشد که عکس دبیر شورای نگهبان مهم است یا رای او؟ اگر عکس جعلی است – که ظاهرا چنین است – رای آیت‌الله جنتی چه بوده؟ مثبت یا منفی؟

نکته دیگر این که اگر معلوم شود که رای آیت‌الله جنتی و احیانا برخی دیگر از فقهای محترم شورای نگهبان مخالف بوده است، قضیه بسیار فراتر از یک عکس خواهد بود. به عبارت روشن‌تر باید از آقایان پرسید دلیل فتوای فقهی‌شان چه بوده است؟ و آیا به این عبارات امام عزیز (ره) توجه داشته‌اند یا نه؟ و اگر به ناکافی بودن «اجتهاد مصطلح» توجه می‌کردند، عملا باعث چندین ماه التهاب سیاسی بیجا در سطوح مختلف نمی‌شدند؟

* اجتهاد مصطلح برای اداره جامعه کافی نیست. حوزه‌ها و روحانیت باید نبض تفکر و نیاز آینده جامعه را همیشه در دست خود داشته باشند و همواره چند قدم جلوتر از حوادث، مهیای عکس‌العمل مناسب باشند. (صحیفه نور، ج۲۱، ص۲۹۲)

* مهم شناخت درست حکومت و جامعه است که بر اساس آن نظام اسلامی بتواند به نفع مسلمانان برنامه‌ریزی کند که وحدت رویه و عمل ضروری است و همین جاست که اجتهاد مصطلح در حوزه‌ها کافی نمی‌باشد. (صحیفه نور، ج۲۱، ص۴۶)

* این بحث‌های طلبگی مدارس که در چهارچوب تئوری‌هاست، نه تنها قابل حل نیست که ما را به بن‌بست‌هایی می‌کشاند که منجر به نقض ظاهری قانون اساسی می‌گردد. (صحیفه نور، ج۲۱، ص۶۱)

نوشته‌های مرتبط

۱۳۹۷-۰۵-۰۱ سیاست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


* درج نام و ایمیل اختیاری است.